S kokedamou jsem se setkala na jednom Designbloku. Zahrada na niti už je docela zavedená značka, jejich prodejnu se zavěšenými květinami najdete na Praze 1 ve Školské ulici. Můžete k nim zavítat. Nebo si podle návodu Ivy Bataretu z blogu DIY MINI PROJEKTY vyrobit vlastní.

koule

Bydlíme pod střechou a nemáme žádné klasické okno, pouze ta střešní. Navíc nejsem vyznavač skříní, polic ani jiných úložných prostorů, na které se dají kytky umístit, takže jsme v posledních letech byly bez nich. Vždycky jsem tíhla spíš ke kaktusům, ale těm se bez světla nedaří. Závěsné kokedamy vypadají úžasné, navíc mě překvapilo, že jejich výroba není příliš složitá.

Už od začátku roku si pohrávám s myšlenkou, že si vytvořím vlastní kokedamu(y), kterým bude vyhovovat místo (zavěšení na provázek) pod velkým střešním oknem.

Co si připravit?

  • Hlínu
  • provázek
  • mech
  • kytku
  • nůžky
  • vodu

koule

Pak vytvarujte kouli z hlíny. Já jsem měla nějaký humus ze zahrady - ten mi ale do koule nešel spojit, musela jsem přidat maličko jílovité hlíny. Ale fakt jenom trochu. Rukama jsem vytvarovala pevné koule velikosti pomerančů.

Pak jsem ji rozpůlila a mezi tyhle dva díly dala kořeny vybrané květiny. Pořádně jsem kouli znovu spojila.

koule

Pak ji obalte mechem. Nejspíš se dá koupit, ale já si ho přinesla z lesa. Nevím, jak bude fungovat, někde jsem se dočetla, že je lepší tenký, já měla docela silný. Zvládla jsem ho vypreparovat v docela velkých formátech, takže mi vystačil na celou kokedamu jeden kus.

A nakonec ji zavažte. Provázek volte spíš přírodní, nemusíte ho mít nijak pravidelně, mně stačilo jen par krát obvázat a všechno drželo hezky pohromadě.

koule

Kokedamu nemusíte nutně věšet, můžete ji dát na nějakou podložku, původně nevznikla pro zavěšení. V překladu slovo znamená mechová koule. A jak název napovídá - kokedama pochází z Japonska. Já tyhle tři určitě zavěsím, pevně věřím, že minimálně jedna bude prospívat. Ta horní je nějaký druh kapradí, na údržbu asi nejnáročnější.

koule

Jak se o ně budu starat?

Jednou za čas mechovou kouli vezmu a nechám ji pár minut nasávat vodu - odstátou nebo převařenou. Po odkapání ji zase na několik dní zavěsím.

koule

Jakou květinu vybrat?

Asi bych zpočátku zvolila nenáročnou a trochu jí přizpůsobila hlínu. Klasická kokedama by měla být přirozená, nepřeplácaná, spíš nekvetoucí a pomaleji rostoucí. Kokedama má totiž vydržet několik let.

Tak jsem zvědavá, jak porostou a jestli vydrží.

Iva

Blog DIY MINI PROJEKTY si vytvořila Iva Baltaretu, aby se mohla podělit o jednoduché nápady a návody na tvoření. Najdete tu tipy na dárky, dekorace i hraní pro děti.

Vyzkoušejte s dětmi také:

Reklama