Nedávno jsme zde upozornili na jednu z rehabilitačních metod zvanou Spiraldynamik®.

Seznámit se s ní můžete mimo jiné pomocí knihy Zdravá chůze po celý život od basilejského lékaře Christiana Larsena. Mezi fyzioterapeuty je tato kniha velmi ceněna, a každý si ji střeží jako oko v hlavě.

 

Kolikrát už jste četly radu „nohy nás nosí celý život, tak o ně pečujme“. Z věty samotné se stalo klišé, ale ještě horší výmluvy jsou, že na to nemáme čas, jsme znavení, zapomněli jsme, atd.

 

Co kdyby vám někdo dal rok času, abyste změnily své bolístky týkající se nohou, tedy „od základu“? Zdá se vám to dlouhá doba? Proč? Vždyť je stejně dlouhá jako od Nového roku do Silvestra :-) A až se zima zeptá...

 

Kniha „probírá nohy“ od doby, kdy se na ně člověk postavil, přes problémy, které se vyskytují – přes interní, ortopedické a neurologické, samostatnému stanovení diagnózy až po cvičení – jak preventivní, tak korekční. A tyto dvě kapitoly jsou pro ty, co sedí celý den (nejen u počítače), nebo pro ty, co se léta potýkají se specifickými problémy dolních končetin, podle mého nejdůležitější. Ukazují totiž JAK z problému. A to jak představuje 50 cvičení.

 

Říkají vám "pane" některé z těchto vad?

  • plochá noha – podélně i příčně
  • drápovité prsty (někdy zvané kladívkovité)
  • vbočený palec
  • ostruha
  • „kuřácká noha“
  • ...

Neházejte flintu do žita a začněte situaci řešit. Pokud si problém nejdříve rády samy prostudujete a zorientujete se, neváhejte listovat právě touto knihou. Ale v každém případě, na základě konzultací s několika různými fyzioterapeuty, doporučuji řešit problémy a jejich nápravu právě s nimi. Oni vám pomohou provést cvičení správně. Mají na to cvičené oko. Věřte mi.

 

 

P.S. Vytrvalost přináší výsledky!

 

Dr. Med. Christian Larsen: Zdravá chůze po celý život, nakladatelství Poznání, 2005, Olomouc


***
soutěž - soutěž - soutěž - soutěž

Stačí odpovědět správně na soutěžní otázku a zúčastnit se tak losování o 2 knihy Zdravá chůze po celý život. Soutěž trvá do 18.5. 2006.

Otázka: Jak se jmenuje autor publikace Zdravá chůze po celý život?

Odpovědi vkládejte ZDE.

Reklama