Na trhu je dnes obrovská nabídka podprsenek. Můžeme se nekonečně dlouze přebírat barvami, krajkami, jemnými materiály, střihy. Některé jsou sexy, jiné praktické, vyztužené nebo nevyztužené, další jsou označeny jako funkční... A pak tady máme velikosti - přesněji spoustu velikostí. Tak která je ta správná? Samozřejmě neexistuje jediná správná podprsenka pro všechny ženy na světe, můžu ale uvést pár tipů, jak se k té správné alespoň přiblížit.

Správná velikost

podprsenky

Bohužel naše maminky nám s výběrem podprsenek moc neporadí. Tak, jak jde kupředu vývoj technologií, jde kupředu i vývoj podprsenek. Mimo jiné se zásadně změnil systém číslování. Moje babička nosila trojku a maminka jedničku. Ano, zdá se že přesně odtud pochází ten chlapský model číslování velikosti poprsí. Přibližně do roku 1990 se podprsenky číslovaly čísly 1, 2, 3, 4... Číslo udávalo velikost poprsí, velikost obvodu byla univerzální. Někteří výrobci hlavně italských značek v tomto modelu číslování stále pokračují, takže i dnes se můžete s podobným číslováním setkat.

K nejběžnějšímu označení velikosti podprsenky se dnes používá číslo a písmeno, např. 75B. Číslo udává velikost obvodu a písmeno velikost košíčku. V číslování jsou ale značné rozdíly. Velikost obvodu u podprsenky by měla alespoň přibližně sedět s naším obvodem pod prsy v centimetrech neboli z konfekční velikostí. Pozor ale na španělské/francouzské číslování - španělská osmdesátka není stejná jako evropská osmdesátka. Nejvíce firem šije velikosti 70 až 90, některé v současné době začínají s velikostí 65 a jen velmi málo šije velikost 60, např. značka Freya. Podobné je to i s velikostmi na opačném konci škály, jen pár firem se soustředí na nadměrné velikosti, např. Elomi.

tab

Obvod podprsenky je obvykle ušitý z méně či více pružného materiálu. Na tento „fyzikální“ fakt by měly pomyslet hlavně ženy s větším a těžším poprsím. Protože fyzika není povětšinu oblíbeným předmětem žen, vysvětlím na příkladě ze života: Žena má oblečené jednoduché tepláky na gumu které ji nepadají. Pokud si stejná žena vloží do obou kapes těžší klíče (má těžší prsa), tepláky začnou padat - musí si přitáhnout gumu (zmenšit obvod). Obvod musí být tedy tak pevný, aby udržel váhu poprsí a nezvedala se jeho zadní část.

S košíčky je to možná ještě těžší. Existuje číslování evropské a anglické. Zatímco rozdíl evropských košíčků je 2 cm, rozdíl anglických košíčků je 1 palec (2,54 cm). Anglické číslování navíc používá velikosti DD, FF, GG, HH, JJ a vynechává košíček I. Porovnání velikosti je zobrazené v tabulce:

tab

Jak vidíte, u menších košíčků rozdíl není velký, ale u těch větších např. u H je rozdíl hloubky značný. Je dobré tedy znát nejen svou velikost ale i to, v jakém číslování je vedena. U nás v Bra Expertu prodáváme podprsenky až do anglické velikosti K, které teoreticky odpovídá evropskému košíčku R-S.

Zde je pár tipů, jak by měl sedět košíček správné velikosti:

  • Kostice musí lemovat celé prso, směřovat k podpažní jamce a nesmí píchat do měkké části prsa.
  • Prso by nemělo z košíčku vypadávat spodem ani přetékat vrchem nebo z boků.
  • Vrchní část košíčku se nesmí zařezávat do poprsí.
  • Košíček by měl být hezky vypnutý.
  • Při pohledu z profilu by měly být prsa viditelně podepřené a ve správné výšce. Neměly by klesat dolů.

Správný materiál

podprsenkyVýběr materiálů je mnohem jednodušší než výběr správné velikosti. Musí Vám být hlavně příjemný, sama víte, jak citlivou pokožku máte. Na druhou stranu počítejte s tím, že podprsenky pro větší a těžší poprsí musí být pevné. Pevný materiál vybírejte taky pro sportovní a kojící podprsenky. Vzhledem k zátěži, kterou tlumí, by měly pružit jen minimálně. Bavlněnou podprsenku bychom kojícím matkám doporučila maximálně na spaní.

Správný střih

Střih by měl poskytovat plnou oporu. Ramínka by měly být široké úměrně k velkosti košíčku. Postranice (boční části) by se neměly kroutit a měly by být dostatečně široké hlavně u dam větších konfekčních velikostí. Podprsenky typu Push up jsou vhodné jenom pro méně obdařené dámy, těm s větším poprsím spíš uškodí, prsa nepodrží a opticky budou vypadat jako spadlé. Naopak balkonetový střih bez vycpávek budě lahodit plnějšímu poprsí a navíc je velmi pohodlný. Do podprsenkyhlubokého výstřihu zvolte dekoltovou (plunge) podprsenku, která vykouzlí sexy „čárku“. Odepínací podprsenku zvolte do topu bez ramínek nebo s jemnými ramínky. Mimochodem, Freya je vyrábí až do anglické velikosti G a krásně velké poprsí také udrží.

Výběr barev

Co se týče barev, tam už je to na úplně vás. Nebojte se barev a osvěžte svůj šatník třeba fuchsiovou, modrou nebo fialovou dle vaší chuti. Zvažte koupi „nenáviděné“ tělové - je velmi praktická obzvlášť pod světlé halenky a trika.

Správný nákup

podprsenkyZávěrem je dobré zmínit se o správném nákupu. Nejlepší je vybírat ve specializované prodejně s individuálním přístupem, kde Vám kvalifikovaný personál dobře poradí a můžete vyzkoušet několik podprsenek ve vaší velikosti. Hledejte doporučení na kvalitní prodejnu, ne všude se personál dostatečně vzdělává a je ochoten Vám pomoci. Vybírat podprsenku v nákupní samoobsluze je taky možné, ale ne úplně praktické. Pokud jste trpělivá a zvládnete několikanásobné běhání do kabinky, hledání velikosti s asistencí manžela nebo kamarádky, proč ne. Nejtěžší je koupě prádla na e-shopech, pokud máte pochybnosti o velikosti nebo střihu, hledejte raději kamennou prodejnu. Balíček do domu je sice pohodlný, ale několikeré vracení zpátky je zdlouhavé a hlavně velmi neekologické.

 

Zdroj a více informací: www.braexpert.cz

Reklama