Přečtěte si jaké druhy digestoří existují a vyberte si ten správný do své kuchyně

obrazok-pexels.jpg
Zdroj fotografií: Pexels.com

Na první pohled se může zdát odpověď na tuto otázku snadná. Většinou si myslíme, že funkcí digestoří je zbavit domácnost nepříjemných výparů a zápachu z vaření. Ve skutečnosti však digestoře plní více funkcí. Úkolem digestoře je také snižovat vlhkost a je zbavovat vzduch škodlivých výparů dusíku, které vznikají spalováním plynu.

Během vaření může být vlhkost vzduchu vyšší až o 90%, digestoře tedy poskytují i prevenci proti plísním. Kromě zápachu obsahují výpary často i částečky mastnoty, které pak cirkulují ve vzduchu. Navíc dnes zcela běžně bývají kuchyně propojeny s obývákem. Zbavit prostor nepříjemných pachů a škodlivých výparů, je tedy žádoucí.

V našem článku se dozvíte, jak fungují digestoře, jaké typy digestoří známe, a na závěr vám poradíme, jak si vybrat digestoř do vaší kuchyně.

Jak fungují digestoře?
Úkolem digestoří je čistit vzduch od mastnoty a nepříjemného zápachu. Existují 2 typy digestoří, které fungují odlišně:

 • Digestoře s recirkulací vzduchu
  Recirkulační digestoře zajišťují nepřímou výměnu vzduchu. Tedy nejprve nasávají vzduch z místnosti, pročistí jej a zpátky ho vypouštějí do místnosti. Digestoře vyměňují vzduch díky aktivním uhlíkovým filtrům a filtrům na zachytávání mastnoty. tukovým filtrem. Aktivní uhlíkové filtry dokážou velmi dobře pohltit pach a filtry pro zachytávání mastnoty zase absorbují částečky mastnoty cirkulující ve vzduchu. Digestoře s recirkulací vzduchu současně vzduch nasávají i vypouštějí. Je třeba mít na paměti výměnu filtrů na mastnotu v digestoři. Doporučujeme vám měnit je jednou za půl roku. Uhlíkový filtr je třeba měnit každé 3 měsíce.
 • Digestoře s odsáváním odpadního vzduchu
  Digestoře, které odsávají odpadní vzduch vyměňují vzduch přímo. Takové digestoře se připojují v kuchyni na vzduchovou šachtu, neboť právě prostřednictvím šachty se odvádí vzduch ven. Přívod nového čerstvého se zajišťuje přes přivaděč vzduchu. Digestoře s odsáváním odpadního vzduchu obsahují filtr, který zachycuje mastnotu. Digestoře s odsáváním odpadního vzduchu jsou známé také jako komínové digestoře. Pro správné fungování komínových digestoří by mělo být odtahové potrubí co nejkratší, a pokud možno s minimálním počtem ohybem. V opačném případě může být výkon digestoře snížen, protože zbytky oleje se budou usazovat v ohybech potrubí.

digestor-2.jpg

Jaké druhy digestoří existují?
Pokud plánujete redesign kuchyně nebo si zařizujete byt, je dobré znát všechny dostupné možnosti na trhu. Která digestoř by se vám hodila nejvíc?

Na výběr máte ze 3 druhů:

 • Komínové digestoře
  Patří k nejvyhledávanějším typům a kromě čištění vzduchu plní také funkci designového prvku kuchyně. Vyberte si podle stylu své kuchyně. Dovedete si představit moderní elegantní nerezovou digestoř v černém provedení? Nebo jste fanouškem dynamického osvětlení a vybrali byste si digestoř s podsvícením?
 • Ostrůvkové digestoře
  Pokud máte v kuchyni ostrůvek, pak je ostrůvková digestoř vhodnou alternativou pro vaši domácnost. Tento typ digestoří oceňují zejména minimalisté a pořádkumilovníci, protože ostrůvkové digestoře mají omyvatelné filtry. Ostrůvková digestoř se skvěle hodí do otevřené kuchyně a může být výrazným ozdobným prvkem uprostřed vaší kuchyně.

digestor-3.jpg

 • Podskříňkové digestoře
  Do menší kuchyně je ideální zvolit si podskříňkovou digestoř, která nezabírá mnoho místa. Podskříňkové digestoře nemají velký výkon, ale do menší kuchyně postačí. Digestoře tohoto druhu se instalují pod kuchyňskou skříňku nad varnou desku.

Jak si vybrat digestoř do vaší kuchyně
Nejdůležitější kritérium, které musíte při výběru digestoře zohlednit je umístění vaší varné desky. Digestoř byste měli umístit nad varnou desku, přičemž optimální vzdálenost odsavače par od varné desky by měla být alespoň 65 cm. Při výběru velikosti digestoře berte v úvahu velikost varné desky. Digestoř by měla být o něco větší, než je varná deska, aby dokázala rozptýlené výpary lépe zachytit.
Jiným důležitým kritériem je výkon digestoře. Ten by měl odpovídat minimálně 10-násobku rozlohy kuchyně. Výkon digestoře se udává v m3. Například pro kuchyni o rozloze 3 x 3 metry, postačí digestoř o výkonu 300 m3.
Hlučnost digestoře se u kvalitních modelů pohybuje mezi 45 až 50 decibely. Dejte si pozor, aby vaše digestoř nepřekročila horní hranici, která je stanovena na 60 decibelů.

Zdroj fotografií: Pexels.com

Reklama