Žijete spolu dvacet let a za tu dobu si vzájemně „promícháte“ i své přátele. Partner si do vztahu přivede své kamarády a vy k nim získáte vztah. Některé berete „jen“ jako součást jeho života, jiní vám přirostou k srdci. Vzdáte se jich i při rozvodu? Tohle dilema řeší Hanka.

rozvod

Hanka se po patnáctiletém manželství rozvedla. A jak už to tak u rozvodů bývá, dochází i na dělbu. Rozvod proběhl celkem hladce dohodou. Majetek napůl, děti zůstávají s ní... Ale co přátelé? Proč by se jich měla vzdát jenom proto, že je do vztahu přivedl její manžel?

Za tu dobu k nim získala vztah, jezdili spolu na dovolené, děti se znají od malička. Ráda by se s nimi stýkala dál, ale je jí to hloupé.

„Co když k nim přijedu a bude tam „on“ s tou novou? Nechci tyhle medvědí tance plné rozpaků. Jasně, můžu předtím zavolat, jestli je „vzduch čistý“, ale tahle hra na schovávanou mi připadá trapná. Mám sice dost kamarádek z dřívějška, ale každá jsme už trochu jinde. Zajdeme spolu na kafe nebo na skleničku, popovídáme si, ale už to není ono. Ale co bych taky chtěla? Přiznám se, že během manželství jsem je trochu zanedbávala a přátelila jsem se spíš s lidmi, které přivedl manžel. Jako v případě téhle rodiny, která mi teď chybí. A já vím, že je to vzájemné. Nechci naše kontakty přetrhat jenom kvůli tomu, že jsme se rozvedli!“

Ptala se mě na názor, jak jsme to řešili po rozvodu my.

Já jsem to měla jednoduché. Každý jsme si nechali své a basta. Můj manžel byl o dost starší, takže jeho přátelé mě spíš tolerovali, a teď mi vůbec nechybí. „Staré“ kamarádky mi zůstaly, takže jsem měla na co navázat. Ale našla jsem si i nové, ve své švagrové a tchyni, a naše dobré vztahy trvají i po rozvodu. Sice už se nevídáme tak často jako dřív, ale vím, že jsem je neztratila. Také jsme měli přátele se stejně starými dětmi, se kterými jsme se stýkali víc. Ale díky dětem jsem s nimi byla v kontaktu víc já než manžel, takže si troufám říct, že ke mně měli vždycky blíž. Kromě toho si na mého exmanžela vytvořili vlastní názor a docela mi fandili, že jsem našla odvahu ze vztahu odejít.


Nevím, jestli jsem ji svou odpovědí uspokojila, ale tady se těžko radí. Hlavně to chce čas a netlačit na pilu. Ani pro vaše společné přátele to není jednoduché. Nechtějí vám dělat soudce ani prostředníka, ale určitě si o vás za tu dobu udělali nějaký obrázek a sami se rozhodnou.

Čtěte také

Reklama