O zvýšení platu si podle průzkumů dokáže říct jen třetina pracovníků. A ty další dvě třetiny? Možná se drží pořekadla, že se o penězích nemluví, bojí se, že by byli drzí nebo doufají, že si jejich skvělých výkonů šéf všimne a náležitě je ocení. Chyba lávky. Nebojte se prodat sami sebe a oceňte se.

práce

Průzkumy také ukazují, že jsou zaměstnanci hodnoceni jen z 10 % podle svého skutečného pracovního výkonu, z dalších 90 % na základě toho, jak se umí prodat. A tak zapomeňte na falešnou skromnost a prezentujte se v práci jako silný a kvalitní pracovník. Pokud vaši nadřízení neuvidí (a neuslyší), jak moc jste důležití pro firmu, nebudou ani vnímat, jaká je vaše opravdová cena. Takže, pokud opravdu toužíte po vyšším platu, běžte na to chytře a držte se našimi tipy.

  • Vhodný čas – Zvolte opravdu vhodnou dobu a moment, kdy o plat žádáte opravdu z dobrých důvodů, kvůli svým maximálním výkonům a proto, že děláte pro firmu mnohé. Dobré je proto najít čas, kdy jste v něčem např. opravdu uspěla. Načasujte si návštěvu šéfa také na moment, kdy bude mít dobrou náladu nebo kdy se zrovna plánují ve firmě nové finanční rozpočty. Nejvhodnějším termínem je prý začátek podzimu.
  • Důkladná příprava – Bez dobrých argumentů se do diskuze o novém platu nepouštějte. Nezapomínejte, že prodáváte sebe sama a své dovednosti. Žádejte o zvýšení a buďte připravená odpovědět na to, kolik přesně chcete přidat a proč. Není čas chodit okolo horké kaše.
  • Připravte se na schůzku – Buďte připravená. Klidně se u šéfa objednejte mailem nebo skrze sekretářku, ať na vás má dostatek času a debata není v půlce přerušená kvůli schůzce jiné. Běžte také během rozhovoru rovnou k věci a rovnou se také připravte na možné odmítnutí. V takovém případě si promyslete strategii, jak si říct např. o nefinanční bonus v podobě home office, stravenky na jídlo nebo pár dní volna navíc.
  • Zadní vrátka – Uvědomte si, na jaké pozici se nacházíte a jaký je průměrný plat na tomto postu. Možná by bylo vhodné uvažovat a změně místa ve firmě.
  • O kolik si říct – Nikdy se nediskutuje o konkrétní částce, ale o možném rozmezí. S žádostí to nepřehánějte, s žádostí o 30% zvýšení asi uspěje málokdo, naopak navýšení o 5 až 10 % bývá akceptovatelné.
  • A co nikdy nedělat – Nikdy svého šéfa nevydírejte jinou nabídkou z jiné firmy, stejně tak nepoužívejte argumenty typu: „děti jsou na dražší škole“, „táhneme to jen z jednoho platu“, „doba je zlá“ apod. Zapomeňte na emoce – sebelítost, pláč ani hysterii nejsou na místě.

Také si přečtěte:

Reklama