Narození dítěte je bezesporu nejsilnější a nejkrásnější zážitek v životě. S příchodem nového člena rodiny se život obrátí o 180° a to ve všech oblastech žití. Nezanedbatelnou úlohu hrají tedy i finance. S odchodem ženy na mateřskou a rodičovskou dovolenou není změna až tak výrazná a rozpočet rodiny většinou příliš nezatíží. Teprve s přechodem na rodičovskou dovolenou, která ve většině případů příjmy rodiny sníží mnohem razantněji, už to ale taková legrace není.

Jak zvládnout nedostatek peněz?

Někteří rodiče se s novou situací vypořádají vcelku bez potíží. Uskromní se a smíří se se skutečností, že nějaký čas budou muset více přemýšlet, za co peníze vydávají. Jsou ale i rodiny, které mají vyšší nároky, ze kterých z různých důvodů nechtějí slevovat. Pro největší počet rodin je však odchod ženy na rodičovskou dovolenou obrovskou zátěží. Každý má svůj životní standart nastaven jinak a záleží jen na něm, zda si jej chce udržet nebo je ochoten nějaký čas slevit ze svých požadavků.

Práce

I s miminkem se dá pracovat

Samozřejmě také záleží na platu živitele rodiny. Je-li muž schopen bez problémů rodinu uživit, ženu prakticky nic nenutí pracovat a může věnovat všechen svůj volný čas péči o dítě. V opačném případě nezbývá ženě nic jiného, než si najít vhodný, časově zvládnutelný přivýdělek.

Naštěstí existuje celá řada možností, jak finanční příjmy navýšit a to bez většího vlivu na chod domácnosti. O ženách se říká, že jsou nejschopnějšími manažerkami, protože dokáží skloubit práci s domácností i péčí o dítě. Samozřejmě je ale třeba hledat takovou práci, která není příliš časově náročná, a přesto přinese finanční injekci do napjatého rodinného rozpočtu.

Přidanou hodnotou je také osobní pocit ženy – maminky na mateřské, či rodičovské dovolené, která má pocit větší užitečnosti a menší závislosti na příjmu manžela.

Jak najít přivýdělek?

Nemáte-li kolem sebe známé, kteří vám přivýdělek sami nabídnou, musíte investovat svůj čas a zapátrat sama. Studnicí informací je bezesporu internet. Bez něj budete ve většině případů přivýdělek shánět těžko. Pište, odpovídejte na inzeráty, obvolávejte firmy. Možná shání právě vás. Oslovte firmu, kde nakupujete, kterou znáte z okolí, a tudíž pro vás nebude z ruky.

Nejčastější druhy přivýdělků

1.      Práce od zaměstnavatele – zná vás, ví, jak kvalitní práci odvádíte, je-li možnost práce z domova, je to pro vás velká příležitost a výhra. Může se jednat o práci na počítači, účetnictví, jakoukoliv montáž, či kompletaci výrobků, které vaše firma vyrábí. To už záleží čistě na zaměření té či oné firmy. Máte-li tuto možnost, neváhejte.

2.      Překlady a psaní článků – pokud vám cizí jazyky nejsou cizí, jste v této oblasti dobrá, věříte si a jazyk, či jazyky opravdu ovládáte, nic vám nebrání nabídnout svoje překladatelské služby. Projděte pracovní servery, oslovte firmy, případně si sama podejte inzerát. Máte-li literární talent, všeobecný přehled a k tomu výborně ovládáte pravopis, můžete zkusit přivýdělek formou psaní článků na různá témata. Může se jednat o jednorázovou záležitost, ale v mnoha případech lze navázat dlouhodobější spolupráci.

3.      E-shop – máte-li obchodního ducha a baví vás nabízet zboží, pak je pro vás prodej tím pravým ořechovým. Prodávat můžete prakticky cokoliv. „Maminky a tatínkové na rodičovské dovolené si často volí sobě blízké cílové skupiny – rodiče, děti a rodiny celkově,“ říká Miroslav Uďan, CEO služby Shoptet.cz. To znamená dětské oblečení, kosmetika, hračky a drogistické zboží. Ale pokud rozumíte jinému sortimentu, vrhněte se do něj. Zákazníci nejvíce ocení, když prodávající rozumí tomu, co prodává a dokáže poradit.  

Vaši šanci na úspěch zvýší zřízení vlastního e-shopu. Vstupní náklady nejsou velké, pronájem kvalitně zpracovaného e-shopu může být i zdarma. Tohle doporučujeme obzvlášť, když nezačínáte podnikat ve velkém. Důležitým faktorem pro úspěch v této oblasti je zajisté dobrá reklama. Můžete si natisknout letáčky a roznosit po okolí, poproste své známé, kamarády, rodinu, ať informace o vašem e-shopu sdílejí na facebooku, podejte si inzerát, zkrátka buďte vidět. Prodávat můžete i vlastní výrobky - šperky, háčkované čepičky, košíky? Zkuste svoje výtvory nabídnout a prodat. Je však třeba smířit se se skutečností, že počet hodin strávených výrobou bývá nepřímo úměrný finanční odměně. Na druhou stranu, proč si nepřivydělat alespoň něco činností, která vás baví a je vaším koníčkem? Při prodeji vlastních výrobků myslete na marketing. Je prokázané, že se mu musíte věnovat stejně pečlivě, jako samotné tvorbě.

Pozor na podvodné nabídky práce

Závěrem jedno malé varování. Ve všech oblastech života, zejména pak v oblasti financí, se bohužel vyskytuje velké množství podvodníků. Proto pozor na inzeráty, ve kterých je nabízena práce až po zaplacení poplatku, který je v mnoha případech i několik stokorun.

Nikdy a za žádných okolností neplaťte nic dopředu, byť zní nabídka sebelákavěji! V 99 % případů se jedná o podvod a vy nejen, že nic nevyděláte, ale ještě o peníze přijdete.

A co vy? Přivyděláváte si nebo se na rodičovské věnujete jen dětem? A máte nějakou pozitivní nebo negativní zkušenost?

Mohlo by vás také zajímat:

 

Reklama