Neexistují žádné tabulky ani odborné dietetické publikace, pomocí kterých bychom mohli s jistotou rozhodnout, zda nás trápí záchvatovité přejídání, anebo se jen tu a tam neukázněně nacpeme k prasknutí.
Na druhou stranu – ani výjimečné přejedení není zdravé. Člověk by si měl najít svůj způsob kvalitního, vyváženého stravování. Podle svého věku, podle svého fyzického i psychického vypětí, podle své genetické výbavy.
Každý z nás má jinou potřebu jídla a není možné všechny zaškatulkovat do jedné jediné tabulky. Ten je hubený, ten je tlustý a konec.
Jedna z definic záchvatovitého přejídání uvádí, že se celý den takto postižené osoby točí kolem jídla.
Záchvat přejídání znamená konzumaci velkého množství jídla během krátkého časového úseku, nehledě na výdej energie během dne. Většinou je podmíněn psychicky – tedy například pocitem strachu, pocitem viny, netrpělivého očekávání, nekonečných frustrací.
Tak jako u mentální anorexie a mentální bulimie se záchvatem nadměrné konzumace jídla řeší něco zcela jiného, než je hlad.
Nemocný člověk prožívá vesměs tyto pocity:
- těší se na jídlo, toto těšení je neúměrné běžnému pocitu hladu, který zažíváme
- občas se cítí provinile, protože snědl něco, co neměl (například sladkosti)
- má strach ze záchvatů přejedení se, trpí úzkostnými stavy
- má pocit (a většinou tomu tak skutečně je), že jakmile začne jednou jíst, nedokáže přestat
- v konzumaci jídla pokračuje i tehdy, když už nemá hlad
- po skončení záchvatu se cítí velmi přejedeně, je mu fyzicky těžko a nevolno
- jeho vztah k jídlu neurčuje hlad ani potěšení z jídla
- cítí se provinilý, zahanbený, neschopný, neváží si sám sebe
- není schopen společenských kontaktů v souvislosti s jídlem (vyhýbá se událostem spojeným s konzumací jídla – večeřím, večírkům, oslavám) proto, že se obává, aby se necítil trapně
- někteří „jen“ jedí příliš velké porce nebo jedí velmi často, způsobují si tak riziko vzniku obezity
Záchvatovité přejídání může zároveň ukazovat na striktní dodržování diet. I když se takto postiženým daří potlačovat svoji potřebu přejídání v nekonečných dietách, nadále jsou k jídlu přitahováni ve chvílích stresu nebo úzkosti. Za takovou přísnou sebekontrolu platí tím, že pokud ji ztratí, přestanou se ovládat úplně. A záchvat přejedení je na světě.
S pocitem hladu (tedy i s dietou) se u každého člověka zvyšuje nebezpečí přejedení. Nepokoušejte se tedy o žádné diety, pokud vám ji neurčí lékař ze zdravotních důvodů. Každá dieta je nebezpečná. Žádná dieta není řešením situace, související s vaší váhou nebo tvarem postavy.
Hledejte vždy jiné způsoby (je jich mnoho), které vám umožní sžít se se svým tělem. Každý z nás je jedinečný, každý z nás má svoje genetické dispozice pro tvar postavy, váhu, a každý z nás by měl být posuzován podle toho, co umí, jak se chová, jaké má morální hodnoty, a ne podle toho, jak vypadá a kolik váží.
Uvědomte si ale jednu podstatnou věc. Člověk může být silný, dokonce i obézní, a přitom se nemusí přejídat. Na druhé straně existuje i varianta, kdy má člověk průměrnou tělesnou hmotnost, nebo je dokonce velmi štíhlý, a přitom jeho vztah k jídlu je nutkavý a záchvatovitý. Problém tedy není určován tělesnou hmotností, ale vztahem k jídlu.
Příznaky záchvatovitého přejídání
- tajné nakupování a tajná konzumace jídla
- pocit zahanbení, pokud je postižený „načapán“ při jídle
- nemocný ve svém okolí proklamuje dodržování přísné diety, přičemž zůstává stále značně obézní (obvyklá známka utajovaného jedení)
- konzumuje nezvykle velké množství jídla
- reaguje jídlem na špatné nebo dobré zprávy
- jí tehdy, když se nudí, když je nervózní, frustrovaný, rozzlobený nebo osamělý
- celý den si plánuje podle jídla (případně si plánuje „vyhýbání se jídlu“)
- střídá období těžkého přejídání s obdobím přísné diety
- neustále se bojí, že bude tlustý
Záchvatovitým přejídáním trpí převážně ženy – tvoří asi 85 % ze všech osob, trpících touto poruchou. Nemoc se objevuje u lidí všech věkových skupin.
Zdravotní důsledky záchvatovitého přejídání
- obezita
- diabetes mellitus (cukrovka)
- problémy se srdcem, s krevním oběhem, s tlakem
- náchylnost k infarktu myokardu, k mozkové mrtvici
- problémy s pohyblivostí
- silné nebezpečí vyústění choroby v další poruchy příjmu potravy – v anorexii nebo v bulimii
Formou léčby takového nezdravého stravování je jako u všech poruch příjmu potravy vhodně zvolená psychoterapie. Nesprávné stravování se nevyléčí žádnou kouzelnou pilulkou, žádným zázračným dietním nápojem v prášku, žádnými ananasovými tabletkami ani extrémně zvýšenou pohybovou aktivitou.
Nejdůležitější ze všeho je pečlivé psychoterapeutické rozřešení problémů, které postiženou osobu vedou k tomu, aby problémy, jež ukrývá ve svém nitru, řešila jídlem. Důležitou součástí psychoterapie je rozbor způsobu stravování v rodině. Je třeba najít spouštěcí mechanismy, které vedou k přejídání.
Odhalením těchto návyků, které si mnohdy ani samotní jedinci neuvědomují, mohou psychologové pomoci snížit příjem potravin a tím odstranit bludný kruh: přejídání – hladovění nebo „normální“ stravování – přejídání.
Není se tedy třeba obávat návštěvy u odborníka. Také se není nutné bát, že se touto poruchou bude člověk trápit celý život.
Nový komentář
Komentáře
Je třeba najít spouštěcí mechanismy, které vedou k přejídání - to je věta k zamyšlení.
Můj spouštěcí mechanismu, který vede k přejídání je - že prostě začnu jíst a je z toho přejídání. Ještě jsem zjistila, že se přežírám hlavně v práci. Doma jím normálně, ale v práci jsem k nezadržení. Když přijdu z oběda, tak vždycky hlásím kolegyním, že jsem těhotná (což znamená v mém slovníku - přežraná). Doma se mi to nestane, ale v práci, po každém obědě. Asi to bude tím, že doma prostě s tím jídlem pracuju, dám si ho jen malou porci a pak toho nesním tolik. Ale v práci mi jídlo donesou až tzv. pod nos, nemusím ho vařit, nemusím mýt nádobí, je to dobré a já jsem hodný strávník, který spapá (sežere) vše, co dostane nandáno i s polévkou a salátem, nebo moučníkem. Možná bych měla změnit zaměstnání...
Teda děvčata, vlastně ženy - já při čtení těch vašich příspěvků posiluju břišní svaly - ne ale cvičením, ale huronským smíchem. Takhle jsem se nenasmála zatím u žádných příspěvků ke článku, jako u těchle.
čiperka — #17 ČIPERKO,TYS FAKT ČIPERNÁ!! JÁ SEM ŽRAVÁ ,TAK NEBUDU NIC SVÁDĚT NA HORMONY ,NEBO :TO PO DĚTECH! A TED CO? BÝT JAK LAŇKA -NO BUDE MĚ SKOREM 60 ,TAK TO BYCH STEJNĚ BYLA PAJDAVÁ LAŃKA! TAK SI RADŠI POCHUTNÁM!
denkas — #16
, je super, že víš, kde je příčina toho bubínku a nesvádíš to na hormony apod..Až se ho budeš chtít zbavit, budeš baštit prostě jenom jeden talíř (ek) té zelnačky a byde to OK.ale zase budeš mít hlad
Holt,člověk nemůže mít všechno, viď, takový už je ten mrzký život
denkas — #14
tys mě fakt rozesmála! Čtyři talře zelnačky, to bych měla břicho jako buben
Já taky ráda jim. a ráda si přidávám! Kolikrát se přistihnu ,jak honem jim ,abych si mohla přidat! To je asi taky nějaká úchylka! A polévky! To jsem schopná sníst celej hrnec-nekecám!teď sem dělala zelňačku a měla sem 4 talíře! Taky nejsem žádná laňka!
A čokoláda!,nebo pikao!
Anai — #10 U mě to bohužel funguje jinak, pokud jsem v pohodě, tak nepřibírám, pokud jsem ve stresu nebo mám zdravotní problémy, tloustnu i s polovičním množství jídla.
Mautina — #9 Taky jsem čokoládová. Dokázala jsem sníst na posezení bonboniéru a ještě bych si kousek dala
. Dokud jsem měla 52 kg, tak jsem to neřešila a hřešila jsem s potěšením.Od téhle vášně mi pomohla kombinace hořčíku, lecitinu a 70% čokolády. Stačí párkrát do měsíce čtvereček a jsem spokojená.
Anai — #10 Tak to mi připomělo mého manžela,který vždycky říká,že jí, aby žil a né že žije,aby jedl.On moc nejí,jen když musí a z donucení a je hubený .Zato já sice jsem celkem hubená,ale mám výkyvy váhy sem a tam,protože jídlo mám ráda. No asi musím změnit návyky a začít jídlo nesnášet
V něčem jsem se tam našla
Ale spíš ve své minulosti, kdy jsem fakt přibírání při přejídání dokonce tehdy nezdravým tučným jídlem, které bych dnes nepozřela, řešit nemusela - i bez pohybu jsem prostě nepřibrala. Po čtyřicítce a zejména po padesátce to už bylo ale jinak
a záchvaty žravosti fakt výjimečně. Ale jím hrozně ráda, i tu svou dietku si vychutnám do mrtě... no a taky jsem přišla na něco, co ještě nikdy nikdo nepopsal, že totiž když jím s chutí, jídlo se na mě nabaluje, když jím s nechutí (třeba v období nešťastných lásek), tak hubnu a hubnu při naprosto stejném kcal příjmu. Dost divný, asi vědecky neopodstatněný. Tak vím, že lidi, co neradi jedí - jedí jen proto, aby neumřeli - jsou hubení a přitom snědí stejně, jako jejich tlustí soukmenovci, kteří ovšem každé sousto vychutnají.
hlad nemám ráda
,nikdy to nevydržím a oto víc se pak nacpu vším co mi přijde pod ruku
hlavně sladké to miluju
,jsem závislá na čokoládě,takže jíst nemusím,ale čokoládu si dát prostě musím,nojo pak jsem ztoho smutná,když začnu přibírat,můj metabolismus je jak houpačka,buď furt hubnu nebo pak zase furt přibírám
.
Radka27 — #7 No, ono mít 72 kg při výšce 158 cm - to už je na hlubší zamyšlení (a hlavně nějaký radikální čin).
Já jím ráda. Zdravě, racionálně a vyváženě. Spaluji výborně a vážím 57kg. Sem tam ale i na mně nějaký ten záchvat žravosti přijde. Nejčastěji po návratu z nákupu. Křupané čerstvé bagetky, košer šunčička, no nesežerte to.
SENSITIVESKIN — #5
ToraToraTora — #4 to je průměr
ValinaK — #1 stovka co do délky nebo do počtu???? Jsem nekuřák, netuším
Můj recept na hlad? Normálně se najíst a nenormálně přibrat! (Bihužel...
)
Asi jsem taky nemocná, hlad mám pořád!
můj recept na vlčí hlad - cigáro, nejlépe stovka