V mírné formě představují lupy vlastně fyziologický jev, kdy se odlupují odumřelé kožní buňky. Z kosmetického hlediska  to ale může často představovat pro člověka problém. Nejčastěji výskyt lupů pozorujeme právě u mladých lidí anebo u lidí středního věku.

Mladým lidem olupování kůže ve kštici vadí, a právě tato věková skupina chce vždy situaci řešit, lupy je obtěžují. V dětství a v pokročilém věku jsou lupy vzácné.

 

 

Co jsou to lupy a jak vznikají

 

Lupy v mírné formě jsou normální jevem a vznikají uvolněním odumřelých kožních buněk.  Na vzniku se podílejí hlavně změny v produkci mazu, mikrobiální faktory, hormonální faktory, poruchy kyselého ochranného kožního pláště... Takže jejích výskyt může být spojen (ale nemusí), jak s nadměrnou produkcí mazu (mastné lupy), tak  naopak i se sníženou produkcí mazu (suché lupy).

V prvním případě pak pozorujeme mastné lupy, často mají žlutavou barvu, na kůži spíše lpí a slepují se  a tento stav může přejít až do tzv. seborhoické dermatitidy (ekzému), kdy na kůži vytvoří až vrstvy. Kůže často svědí, může praskat, olupovat se, být zarudlá... Tyto potíže pozorujeme  častěji u mužů než u žen. V druhém případě se pak jedná spíše o drobné bílé až šedavé šupinky, které se dobře uvolňují.  Lupy mohou být difuzně po celé kštici, nebo jenom na některých místech, a to v různém množství.

Intenzita potíží může různě kolísat.  

 

 

Co způsobuje přítomnost lupů

 

Na přítomnost a počet lupů má vliv několik faktorů, jak bylo zmíněno výše. Ty se mohou kombinovat a různě ovlivňovat.

Např. přítomnost mikroorganizmu Pityrosporum ovale, hraje při výskytu lupů jednu z důležitých rolí. Bylo zjištěno, že pokud se množství těchto kvasinek potlačí, lupy mizí. Tyto účinky mají některé šampony určené proti lupům, např. Nizoral šampon. Lze ho použít u obou druhů zmíněných lupů. Dále nešetrné zacházení s kůží na hlavě - např. časté barvení vlasů, používání různých tužidel, nevyhovující vlasové kosmetiky,  přehnané odmašťování kštice, nevhodné ošetřování, např. časté fénování horkým vzduchem a přesušování pokožky hlavy – to vše může vést k poruchám  kyselého ochranného kožního pláště. Právě to se může projevit zvýšenou tvorbou či objevením lupů.

 

 

Setkala jste se u používání těchto druhů šamponů s vedlejšími účinky?

 

Při používání šamponů proti lupům, jsem se nesetkala s vedlejšími účinky. Samozřejmě nelze vyloučit, že někomu určitý druh šamponu nebude vyhovovat, ale to je nejlepší vždy vyzkoušet. Ze zkušenosti  doporučuji při používáni šamponu Nizoral, začít tento šampon střídat s jinými šampony proti lupům, zhruba po 1-2 měsících používání. Jinak se může stát, že s jeho efektem nebudete už tak spokojeni jako na začátku. Volně v prodeji se nabízí široká paleta šamponů na lupy, které jsou dokonce již rozlišeny podle uvedených druhů lupů.  Pokud se jedná o lupy v mastné pokožce, tedy ty, které se objevují v případě zvýšené produkce mazu, je možné pěnou ze šamponu potřít i jiná postižená místa na těle. Mužům se často objevují svědivé fleky a šupinky například na hrudi, velmi často jsou citlivá místa mezi obočím nebo okolo uší.

 

Lze se lupů zbavit navždy?

 

Lupy mohou představovat dlouhodobou záležitost, proto i  léčba se musí pravidelně opakovat, což je potřebné zdůraznit. Je třeba používat šampony určené proti lupům. Intenzita potíží se může v různých časových intervalech měnit. Např. při lupech u tzv. seborhoické dermatitidě  jsou horší období podzim a zima, v létě se zpravidla vždy stav zlepší.  Při léčbě lupů je potřeba hlavně začít používat šampony určené proti lupům. Doporučuji mezi sebou kombinovat jednak běžně dostupné šampony proti lupům, dále šampony dostupné v lékárnách s antimykotickým (protiplísňovým) účinkem např. Nizoral, pak dehtové např. Polytar AF, nebo další NODE D.S., Saliker, Selegel a další. V lékárně Vám při výběru pomohou. Pravidelným, byť i dlouhodobým používáním různých šamponů proti lupům se dají i těžké problémy udržovat v uspokojivé formě.

Právě proto je velmi příjemné, že je již na trhu velký počet kvalitních produktů na jejich léčbu. Samozřejmě zvláště v případě větších či vleklých problémů s lupy či zašupením kštice je možné obrátit se na  kožního lékaře, který současně vyloučí případné kožní onemocnění např. lupénku nebo plíseň.

 

Můžeme k lupům přijít použitím chemických přípravků, například barvením vlasů?

 

V podstatě ano. Kůže má svou bariéru, ochranný kyselý plášť, který ji chrání před vnějšími vlivy. Pokud je tato bariéra porušena, brání se, a právě olupování kůže  může být jednou z forem obrany vůči nějakému dráždidlu.  Více náchylnější pak mohou být lidi s citlivou kůží, alergici či atopici. Také nekvalitní barva, či nedodržení návodu při jejím použití, to všechno jsou faktory, které se mohou uplatnit.

 

Jak řešit problém s lupy právě v tomto případě?

 

V takovýchto případech je kůže často podrážděna nebo reaguje alergickou reakcí. Pak záleží  do jaké míry.V nejtěžších případech pomůže kožní lékař. V mírnější formě  doporučuji šampony na citlivou pokožku nebo použít olejový zábal.  Do vlasů a na vlasovou pokožku vetřeme olej, vhodné je i přimíchat vaječný žloutek. Vlasy zabalíme do ručníku a necháme hodinu působit, pak omyjeme šamponem.

 

Za odbornou pomoc s článkem děkujeme MUDr. Kateřině Třískové

Reklama