V dnešní době existuje řada úrokových produktů, díky nimž je nám umožněno půjčit si finanční obnosy za výhodných, ale i méně výhodných smluvních podmínek. Mnohdy máme problém vybrat si z nepřeberného množství produktů ten nejvhodnější. Dobrou či špatnou volbou můžeme mnoho získat, ale i mnoho ztratit. Na co si při výběru úrokového produktu dávat pozor a co dělat, když zjistíme, že už nejsme schopni půjčku splácet, nám prozradil Marian Ganaj, provozní ředitel Intrum Justitia.

Co považujete za nejčastější chybu při výběru úrokových produktů?

debt

Obecně za největší problém považuji sjednání tzv. špatných půjček. Klienti si mnohdy půjčují finanční obnosy na to, co jim neušetří ani nevydělá peníze. Často se jedná například o půjčky na dovolenou, luxusnější vybavení domácnosti, vánoční dárky či novější auto. V těchto případech uzavírání půjček důrazně nedoporučuji. Úrokové produkty je vhodné využít tehdy, kdybyste museli vynaložit vyšší náklady, než jsou náklady na půjčku. Tyto typy dluhů se označují za tzv. dobré půjčky a lze k nim zařadit například hypotéku.

Jak bychom měli při sjednávání půjčky postupovat?

Před samotným sjednáním půjčky vždy věnujte zvýšenou pozornost svým finančním příjmům. Měli byste mít jasnou představu o tom, jaké jsou vaše měsíční výdaje a příjmy. Váš příjem by měl být totiž spolehlivě udržitelný po celou dobu splácení půjčky i v případě, že byste náhle přišli o zaměstnání apod. Pokud nejste za měsíc schopni ušetřit ani minimální částku, uzavření půjčky bych vám důrazně nedoporučil.

Je tato opatrnost nutná i v případě, že je klientům slibována zázračně nízká úroková sazba?

Rozhodně ano. Častým reklamním trikem bývá zdánlivě velice nízký, ba dokonce nulový úrok. Vždy je však nutné sledovat, co stojí za tím. Nízká úroková sazba totiž může být doprovázen nejrůznějšími poplatky, jako jsou poplatky za vyřízení půjčky, za vedení účtu, za splátku a mnohé další. Je proto vždy nutné, aby zákazníci pečlivě četli, za jakých podmínek je půjčka sjednána.

Mpůjčkanohdy však nacházíme nabídky rychlé půjčky finančního obnosu, ale nikde nejsou uvedeny žádné smluvní podmínky.

K těmto pochybným půjčkám často sahají lidé, jimž odmítla půjčit bankovní instituce. Ze zkušenosti však mohu říci, že odmítne-li vám banka poskytnout půjčku, je si vědoma toho, že byste ji nebyli schopni splácet. Vyhýbejte se proto lichvářům, kteří vám nabízejí za zcela nejasných podmínek „rychlé peníze“ a vždy si danou instituci důkladně prověřte. Jednou z možností jak „nenaletět“ je půjčovat si od společností, které jsou aspoň částečně prověřené. Například to mohou být členové sdružení České leasingové a finanční asociace (ČLFA ). Tyto společnosti jsou dozorované, mají etické kodexy a jejich úvěry jsou poskytované na základě daných pravidel.

Co když nastane situace, že se klient, ať už sjednáním dobré či špatné půjčky, dostane do situace, kdy není schopni půjčku dál splácet?

V takovém případě musí o dané situaci okamžitě informovat svého věřitele. Rozhodně by se neměl snažit vytloukat půjčku půjčkou, neboť by se dostal do dluhové spirály, a v žádném případě by si pak, lidově řečeno, neměl hrát na „mrtvého brouka“. Včasná komunikace a vzájemná dohoda jsou to jediné, co klientům pomůže k bezproblémovému splacení dlužné pohledávky. V těchto případech je proto nejlepší volbou nechat si poradit od odborníků. Společnost Intrum Justitia poskytuje nejenom svým klientům zázemí kvalitní zákaznické linky, která se pro dlužníky snaží nalézt co nejšetrnější a nejefektivnější způsob jak danou částku splatit.

Reklama