Chcete-li letos zažít dokonalou atmosféru staročeských lidových Vánoc, vydejte se v době od 28. 11. 2009 do 3. 1. 2010 do podzemních prostor pražské Betlémské kaple. V historických sklepeních na vás čeká jedinečná podívaná. Uvidíte nejen krásné betlémy z rozličných druhů materiálů a původní nástroje, jimiž se opracovávalo dřevo, ale budete mít možnost nahlédnout i pod ruce mistrům řezbářům, bednářům, tesařům... či krajkářkám. Letos se navíc na výstavě roztočí skutečné mlýnské kolo! A nikde jinde nenakoupíte tolik originálních milých vánočních dárků jako na téhle výstavě, která už 30 let neodmyslitelně patří ke koloritu vánoční Prahy.

Dřevo jako symbol

Letošní jubilejní vánoční výstava bude věnována dřevu a měla by názorně ukázat, jak byl život našich předků na dřevě závislý a jak jim tento prapůvodní materiál ulehčoval život. Dřevo nejprve sloužilo jako obrana proti nepříteli, pomáhalo při lovení zvěře, ale také při budování příbytků a jako prostředek k přípravě pokrmů, topení a ke svícení. Podařilo se shromáždit velké množství originálních dřevěných předmětů a také nářadí a nástrojů, pomocí nichž se dřevo opracovávalo. Návštěvníci uvidí různé druhy seker, dlát, hoblíků, soustruhů apod. V prostorách výstavy se také roztočí skutečné mlýnské kolo, které bude doplněno o kolo palečnicové a o „lucernu“.

Blízká setkání

Již podesáté proběhne v rámci výstavy ve dnech 30. 11.–5. 12. 2009 oblíbené sympozium řezbářů. Své umění budou předvádět i další tvůrci, kteří umějí kouzlit se dřevem, například bednáři, tesaři, koláři, sekerníci, košíkáři, soustružníci, tvůrci hudebních nástrojů apod. Připraveno je také setkání krajkářek (12. 12.–13. 12. 2009), neboť zvonivý klapot paliček, jež jsou vyrobeny nejlépe z velmi tvrdého dřeva, na tuhle výstavu neodmyslitelně patří.

Letos se představí mnoho nových betlémů, které pro účely této akce připravili mistři řezbáři.

Ke zhlédnutí budou i desítky dalších betlémů nejen ze dřeva, ale i zhotovených z netradičních materiálů, jako je sklo, železo, papír, textil, keramika či různá těsta. Na své si opět přijdou milovníci čertovských hrátek řezbáře Oldřicha Drozdy z Prahy.

Na výstavě se také tradičně uskuteční prodej drobných originálních vánočních dárků, které nikde jinde v Praze nekoupíte.

Otevírací doba:

Otevřeno bude od 28. 11. 2009 do 3. 1. 2010 každý den od 9.00 do 18.00 (pouze na Štědrý den a na Silvestra jen do 14.00 a 25. 12. 2009 a 1. 1. 2010 od 13.00 do 18.00).    

Půjdete se podívat?