happy

Být šťastná a najít sílu splnit si své životní sny - to bylo téma semináře holandského kouče Mikaha de Waarta, který na své cestě světem na nějaký čas navštívil i naší republiku.

Soustřeďte se

Celá udýchaná stojím před bílými dveřmi Yoga Studia v Praze a zvoním. Otevírá jedna z mých budoucích čtyř kolegyň, Rumunka Christina, která je spíš světoobčanka studující po celé Evropě. Perfektně ovládá několik jazyků, česky mluví takřka bez přízvuku. Je jí sedmadvacet a je nešťastná. Sem přišla najít sílu splnit si své cíle, které jsou však ryze ženské. Partner, velká rodina, domov, přátelé. To však ještě nyní netuším. Zdravím osazenstvo skládající se ze dvou mladíků a další dívky a usedám na karimatku, na které se povaluje sedací polštářek. Náš učitel štěstí, holanďan Mikah de Waart, nás s úsměvem pozoruje ze svého stanoviště pod oknem, kde má nainstalovanou velkou bílou tabuli pro názorné nákresy svých postupů. Seminář má trvat deset hodin, a tak kouč nabírá dech a začíná.

Good morning

Good morning, my dear... po pěti minutách zjišťuji, že jeho psychoslovník je pro mou mizernou angličtinu docela oříšek, takže mi Christina chvilkami překládá. Dnes totiž jako na potvoru chybí česká tlumočnice, která se však naštěstí dostavuje o dvě hodiny později. Pár úvodních slov a my se představujeme. Všichni kromě mě ovládají angličtinu bez jediného zaškobrtnutí (Proč tady jsou? Už to samo o sobě by mi přineslo obrovský pocit štěstí.) Češi Pavla a Honza, Němec Martin a Rumunka Christina. Všichni studují marketing nebo ekonomii, Pavla pracuje pro zahraniční firmu. Jejich věk se pohybuje od pětadvaceti do osmadvaceti let a všem (kupodivu) chybí smysl života. Vzdělaní, zcestovalí, ambiciózní, mladí, schopní, hergot, co ti tady dělají? To já, stárnoucí se spoustou promarněných příležitostí a lapená do pasti povinností, vydělávání na složenky a stravujícího pocitu nutnosti obětovat se pro blaho těch druhých...

Kdo je tu se mnou?

Pavla a Christina jsou svobodné, bezdětné, ctižádostivé a vzdělané. Touží po lásce, dětech, domově a psu. Já mám domov, dítě, lásku i psa a toužím po větší svobodě, nezávislosti, ctižádosti a vzdělání. Prostě po té volnosti z mládí, kdy jsem mohla (tehdy teda nemohla) cestovat, studovat a starat se jen a jen o sebe. Při nejhorším by mi stačilo mít trochu víc peněz, trochu víc ctižádosti, rozhodnosti, důslednosti a dokázat přesně pojmenovat svůj cíl. A od toho jsme všichni tady. Mikahu, nauč nás to. Ukaž cestu, dej nám sílu, pomoz nám být šťastnými.

Kruh uvědomění

Mikah slibuje pomoc a rozdává nám čisté papíry. Máme nakreslit kruh a přímkami ho rozetnout na šest částí. Každou část pak pojmenováváme názvem důležité životní složky. Zdraví, pomoc bližním, peníze, láska, přátelství, pracovní úspěch - a vyplňujeme tak velkou plochu výseče, o níž se domníváme, že je uspokojena. Christině na první pohled chybí láska, přátelství a peníze. Martinovi a Honzovi láska a pracovní úspěch, Pavle láska a peníze. Já zjišťuji, že podle vyplněných výsečí vlastně vůbec nejsem nešťastná! Ale proč nebýt šťastnější? A tak Mikah rozdává velké bílé čtvrtky a vleče obrovský balík časopisů. „Rozmyslete si, co všechno by měl obsahovat váš život, abyste byli spokojení a šťastní. Vytrhněte z magazínů všechny obrázky, které ve vás vyvolávají příjemné emoce, a na čtvrtce z nich vytvořte koláž. Nezapomeňte na přátele, legraci, humor, teda v případě, že jsou pro váš život důležití,“ dává nám instrukce.

Koláž budoucnosti

A tak se vrháme na časopisy, horečně listujeme a vytrháváme své šťastné zítřky. Jak bych si představovala svůj život? Lásku, domov, cestování, dobrou práci, pomoc bližním, zdraví a štěstí své dcery, bez kterého vím, že sama šťastná nikdy nebudu. Místo zbylo i na psa, přátele a zábavu, ale na peníze jsem si vůbec nevzpomněla. Ostatním se na čtvrtce třpytily krajáče s pokladem nebo honosná auta, ale mít dobrou práci a krásný domov přece automaticky počítá s tučným kontem, nebo ne? Zhruba po hodině máme hotovo. Klukům se na čtvrtkách protahují prsaté blondýny málem v životní velikosti, těsně namačkané vedle červených Ferrari, a světe, div se, stolů prohýbajících se jídlem, holky je mají polepené růžovými nemluvňaty a výstavními domy na březích moří. Jak originální! Celý svět chce to samé, a když to má, pořád cítí, že mu stejně něco chybí. A tak se vypraví ke koučovi, meditovat nebo na radu ke kartářce. „Každý šťastný osel chodí tančit na led,“ říkávala moje babička, ale neuvědomila si, že tahle lidská stránka je vlastně hnací silou civilizace. A nás se snaží rozpohybovat Mikah tím, že si s jeho pomocí máme uvědomit, cože nám to vlastně chybí. Když je koláž hotová, postup je následující. „Vytvořte si pomocí fotoaparátu sto kopií svého výtvoru a vylepte je všude po bytě. Pak se na ně dívejte měsíc v kuse, až se vám všechny vaše vize vryjí pod kůži. V ten moment vykročíte za svým cílem, protože budete vědět, kde ho hledat.“ Vyzkoušejte to, možná zjistíte, že toužíte po něčem, co vám zdravý rozum úspěšně tají.

Čurající pejsek

Odpoledne program pokračuje z opačného konce. Téma zní: Co vám brání své cíle uskutečnit? Chcete přestat kouřit, začít pravidelně cvičit, dosáhnout lepších výsledků v práci? Jaké brzdicí argumenty se vám honí hlavou? Lenost, pohodlnost, slabá vůle, únava, nedostatek času (který je vždy jen ve vaší hlavě)? Sypeme si popel na hlavu a všechny své slabosti vypisujeme do bloku. Pavla pláče. Pak nás Mikah rozděluje do dvojic, já ji tvořím s tlumočnicí, která už naštěstí dorazila a bez které by mého štěstí byla sotva polovina. Mikah velí zahrát si na čurajícího pejska a na zajíčka magora válejícího se na zádech. Každá si volíme jedno ze zvířátek, zaujímáme polohu a v této degradující pozici svému kolegovi sdělujeme, jak jsme neschopní a k ničemu. Nikdo už nepláče, všichni se řehtají. Výsledkem je zjištění, jak jsou naše vymlouvací argumenty směšné, a v nás roste pocit, že dokážeme všechno, po čem toužíme. Pak nastává hřeb večera (venku už se pomalu stmívá).

Lámání šípu vlastním krkem

Mikah rozdává všem dřevěné indiánské šípy. Na jednom konci mají zakulacenou kovovou špičku, na druhém barevné křidélko. Na povrch šípu pak máme vypsat všechny překážky, které nám brání v úspěchu. Píšu, slova se sem málem nevejdou. Mám to ale špatných vlastností! Pak nám kouč vypráví příběh silné pumy, která si ví se vším rady, a my se v ni máme pocitově převtělit. A teď to začne. Každý bereme svou koláž budoucnosti a tvoříme kruh kolem našeho kouče. Co bude následovat? Vždy jeden ze skupiny vejde do kruhu, na zeď přiloží svou koláž, jeden konec šípu zapíchne do jejího středu, ten druhý do nejzranitelnější části těla - měkkého důlku na krku. Pak rychlým výpadem proti zdi se pokusí šíp zlomit, sebe nezranit a symbolicky odčarovat všechny bloky a překážky ke šťastným zítřkům. Ostatní mezi tím v pravidelných intervalech kolem něj podupávají, bijí se v prsa a a volají slovo PUMA. Nastává mystický okamžik, jako první se hlásí Honza. Mikah mu předvádí, jakým způsobem postupovat, a láme o svůj krk první šíp. Vypadá to jednoduše, i když šíp je opravdu pevný a poměrně tlustý. Honza se ale nebojí, zabodává ho do oka své prsatice a vrhá se proti zdi. Puma, puma... vyluzujeme stále rychleji a Honza láme kletbu. Všichni tleskáme a blahopřejeme. Jako druhý se hlásí Martin, je opravdu skálopevně rozhodnut nalézt své štěstí, a tak je šíp za chvíli na kusy. Nejodvážnější dívkou se stává Pavla. Když kolem ní duní PUMA, zavírá oči a křup... má to v kapse. „To fakt vůbec nebolí, jen se nesmíš v poslední vteřině zarazit,“ povzbuzuje tlumočnici Renatu, která přistupuje ke zdi. Renata se ale bojí. Mikah jí šeptá do ucha, ale Renata se celá třese. A já se bojím s ní. Po několika nezdařených pokusech se však Renata odhodlává a vyráží naproti sladké budoucnosti. Šíp jí však sjíždí po zdi a nezlomí se. Je mi jí líto, tak se snažila. Mně už se v téhle chvíli vůbec osud pokoušet nechce. Co kdyby se mé soušasné relativní štěstí změnilo na zcela reálné neštěstí a já si propíchla krk? Podívejte se, jak se šíp láme, ale sami to rozhodně nezkoušejte!

Seminář končí. Všichni se loučíme a máme docela dobrý pocit, že jsme pro své blaho něco udělali. Odnáším si svou koláž domů. Mám ji připíchnutou na zdi, ale štve mě, že jsem nezlomila kletbu. Bez ní to asi fungovat nebude, co myslíte?

Kdo je Mikah de Waart?

Mikah je Holanďan žijící v Barceloně a je odborníkem na Zákon přitažlivosti. Jeho vášní a životním posláním je pomáhat lidem žít jejich životy následováním jejich srdcí. Osobně učil přes 4000 lidí o Zákonu přitažlivosti, motivaci, osobním rozvoji a schopnosti vést. Jeho semináře se odehrávaly na mnoha místech světa, mimo jiné ve Španělsku a Holandsku. Další se uskuteční 5. 12. v Praze. Více na www.mikah.cz

MOTO:

Všichni máme sny a všichni toužíme po báječném životě, který prožijeme naplno. Přesto se mnozí z nás cítí chyceni do pasti reality a starostí, jež stravují naši pozornost, energii a štěstí. Necháváme naše sny a vnitřní touhy rozplynout, protože věříme, že jinou možnost nemáme. Po přečtení knihy The Secret - Tajemství, po objevení Zákona přitažlivosti a po účasti na semináři lektora a kouče Mikah de Waart v Barceloně jsme si uvědomili a pochopili, že... je opravdu možné prožít život našich snů!

Myslíte si, že je to opravdu možné? Jaký je váš neuskutečněný sen?