Jak jistě víte, náš magazín Žena-in navázal spolupráci s občanským sdružením Život dětem. Z mnoha osudů postižených dětí jsme si vybrali příběh těžce postiženého Románka Šavary, kterému chceme pomocí sbírkového konta přispět na rehabilitační kočárek.

romanek

Když jsem dělala o Románkovi a jeho rodičích reportáž, kterou si můžete přečíst ZDE, padla i otázka na hračky. Románek si vzhledem ke svému postižení nemůže hrát jako jiné děti, ale jeho rodiče se snaží pomocí hraček a různých předmětů rozvíjet jeho schopnosti a poznávání. Svoje zkušenosti si nenechávají jen pro sebe a předávají je dál jiným rodičům stejně nebo podobně postižených dětí, což považuji za velmi záslužné.

romanek

Požádala jsem Šavarovi, zda by se o své poznatky nepodělili i s námi. Možná vás bude zajímat jak, s čím a jestli vůbec si takto postižené dítě hraje.

Jako vždy velmi ochotně vyhověli a poslali i pár fotografií, na kterých si Románek hraje.

romanek

romanek„Všímáme si, jaké hračky dokážou Románka zaujmout. Na brněnském veletrhu Pro dítě jsme objevili plyšového koníka, kterého si Románek velmi oblíbil. Je 36 cm vysoký a asi 60 cm dlouhý, místo hřívy má na bocích pověšené hmatové i zvukové hračky, uši, končetiny a ocas má ze šustivého materiálu.

Jak je vidět, nejraději má hračky, které se dají dobře uchopit nebo dělají nějaké zvuky. Kvůli tomu, že nezvedne žádnou těžkou věc, musí být jeho hračky lehké nebo musí mít tvar či povrch takový, aby byl co nejzajímavější a nutil ho k neustálému zkoumání, co to vůbec je.

Velmi se nám osvědčily i malé gumové hračky s vystouplými „hroty“ nebo hračky, které pískají. 

Ale máme dobré zkušenosti i z procházek do přírody, na kterých si osahává různé věci jako třeba kamínky, listí nebo trávu.

Kousek od našeho domu chovají ovce, které si rád hladívá. Zkrátka nepřijde ani naše fenka Dáša, která zbožňuje, když ji někdo hladí.

A co opravdu miluje, je voda.“

romanek

Milé čtenářky, připojíte se k nám a pomůžete Románkovi?

Pokud se k nám chcete připojit a přispět stejně jako my na kočárek pro Románka Šavaru, svůj finanční příspěvek můžete posílat na sbírkové konto, vedené u České spořitelny, a. s., č. ú.: 83297339/0800 a variabilní symbol 2323.

Tímto variabilním symbolem je označeno sbírkové konto magazínu Žena-in, na které přispěje nejen redakce, ale věříme, že i naše čtenářky. O výši částky vás budeme průběžně informovat.

Děkujeme všem, kteří nejsou lhostejní!

 

Reklama