Děkujeme za další "babské" rady pro pobavení, či eventuální vyzkoušení. Pár nám jich poslala čtenářka s nickem Eliana

Milá redakce a čtenářstvo,

dnes jsme se zde sešli, abychom se dozvěděli jak na to v oblasti úklidové, přírodní  a co s tělesnými neduhy. Nýbržto je toto téma velice obsáhlé a babiček svých pamětna (a seriálu Máte doma uklizeno) se dám všanc a přihodím několiko vyzkoušených rad s osvědčením.

S dovolením si půjčím Tořin úžasný výraz "hodobóžový" a uplatním ho hned v první radě, kterakžto na skvrnu na hodobóžovém ubruse ve významný sváteční den.  Ubrus si rozdělíme do dvou sektorů...v prvním sektoru A, jež se nachází  v prostřed nehodovací části lze skvrnu mazaně zakrýt vázou či jinou proprietou vhodnou k dekoraci, například porculánovým jelenem (v případě velké skvrny i laní), mísou s ovocem či glóbem, na který se přes rok práší na kredenci a můžete dát tak najevo intelekt v oblasti zeměpisné před návštěvou. Pokud je však skvrna v sektoru B, nastává taktický problém. Dočasně lze toto místo zakrýt talířem a nedojíst, aby se talíř neodnesl před zraky hostů, avšak zkuste nedojíst libový řízeček, který se na vás zlatavě culí a vyzývavě se tulí k bramborovému salátu. Inu i toto má zcela banální řešení - překryjte to prostíráním, dostatečně velikým k zakrytí identifikované skvrny v sektoru B. 

Další šikovná rada je jak na špinavá okna. Pamatuji se zcela zřetelně jak jsem viděla čištění okna babičkovskou profesionálkou. Léta praxe a každoroční mord s leštěním, je jako soutěž bez vítěze. Okna se myla jarem, octem, citronovou šťávou, Okenou a Ironem....některé poživatiny měly mnohé další využití, ale o tom až jindy. Inu, tak babička profesionálka ofrkla okna vodou s jelenem (mýdlo s jelenem), otřela mokrým hadříkem, doleštila novinami. To byl základ pro další tvůrčí řešení.... Pak si jen vzpomínám, jak časopisem Vlasta zabíjela mouchy na tom okně se zvoláním: Vy, hajzli! Pak plivla do kapesníku z Milety a úhledně doleštila okna s háčkovanými záclonkami do dokonalosti. Nevím zda to bylo kvalitou kapesníku či složením slin, ale okna byla vždy špígl- nýgl.

A poslední třetí rada z oblasti domácího lékaře. Tatínek mi vždy říkal: "Co nemám, nepotřebuju." A statečně tak nesl i ztrátu prstu na cirkulárce. Úrazy jsme v naší velké rodině vždy s taťkou obstarávali my dva, takže u nás doma nikdy nechyběl dostatek náplastí, obinadel a alkoholu (k desinfekci). Na štípance se dávala rozkrojená cibule. Né, že by to pomohlo, ale alespoň jste mohli bezostyšně poplakat s půlkou obličeje od vosího štípnutí a svést to na cibuli. Vždycky se hodí mít doma na mražáku pytlík se zeleninou (nejlepší je hrášek, kukuřice a mrkvička na kostičky) - výborně se s tím chladí naraženiny, popáleniny a to je zřejmě i důvod, proč se říká, že je zelenina zdravá. Starší sourozenci se mě chtěli zbavit, ale nebyli tak necitelní, jak se zdá, proto mi dávali instrukce jak si mám počínat na opuštěném ostrově. Ránu si počůrat nebo si na ni nažvýkat aloe (to jsem netušila, ani co to je a že na to budu mít jednou alergii). V případě ušktnutí hadem - nelehat si na sluníčko, ale zalézt si do stínu palem a umírat spořádaně. V případě malarické horečky žvýkat vrbový listí (sakra, mají tam vrbu, když tam mají palmy ?)....Bylo mi pět let a bála jsem se, že na takovém ostrově skončím a zhynu....

 A nyní zcela otevřeně, nosím u sebe v kabelce, vozím v autě a mám doma po ruce antibakteriální gel. Hodil se mi a věřím, že i nadále hodit bude...když se fiknu v kuchyni, na zahradě nebo při kutilských chvilkách -ideální. Pokud jsem ve městě a chci si dát nějakou ňamku, použiji na ruce. Pro mnohé bláznovství, možná je to trošku moc, ale přetřu si i madlo u nákupního košíku. Prostě to tak mám.

Vaše Eliana

No jo, bakterie jsou všude, potvory.

A co vy, milé ženy-in?

Znáte nějaké babské recepty? Používáte je? Při vaření, úklidu, nebo při léčení neduhů? Máte nějaký obzvlášť kuriózní, komický, který stojí za zmínku? Tak si ho nenechávejte pro sebe, ať se také pobavíme, poučíme a možná i něco zajímavého dozvíme.

Své příspěvky posílejte na adresu: redakce@zena-in.cz

Heslo: Babské rady

Vaše iniciativa může být odměněna tímto dvojitým dárkem.

Vůní do bytu HOME a kosmetikou s heřmánkem AVON

cena

 

 

Reklama