Přišla jste o zaměstnání? Rada se zdá být jasná: zamiřte na úřad práce a ono se něco najde. Anebo taky ne. Časem začne podpora v nezaměstnanosti klesat stejně jako šance, že se nějaké místo objeví. Naopak, větší šanci má ten, kdo nespoléhá jen na pomoc státu a snaží se najít si nové místo sám.

Ztráta práce je bezesporu šokem a zvláště pokud přišla nečekaně, jde o velký zásah do psychiky. Odborníci tenhle zážitek přirovnávají co do míry stresu ke ztrátě partnera. Snažte se však, aby vás tenhle šok neochromil na moc dlouhou dobu. Mějte na pamět, že čím déle budete bez práce, tím hůře se bude hledat nové místo.

Vyřiďte si zavčasu všechny náležitosti a zaregistrujte se na úřadě práce. Získáte tak podporu v nezaměstnanosti a zároveň za vás bude stát hradit zdravotní pojištění. Nespoléhejte však, že vám stejně spolehlivě najde i práci, protože tak tomu být nemusí. V tomhle směru je však mnohdy lepší spolehnout se sám na sebe. A platí to i pro absolventy škol, kterým se taky nedaří najít vysněné pracovní místo.

Jaké jsou vaše možnosti při hledání nového místa?

Ze všeho nejdříve si ujasněte, co vlastně hledáte a co můžete nabídnout. Zvažte, zda jste ochotni pracovat za méně peněz, v jiném městě, případně se kvůli práci přestěhovat či naučit něco nového. Úřady práce nabízejí poradenství i v tomto směru, pomoci vám může také psycholog zaměřený na psychologii práce.  Ptejte se po informačním a poradenském středisku, bývají při všech úřadech práce. Mohou vám poradit i v případě, že byste sami chtěli začít s drobným podnikáním. Platí, že prvních pár měsíců má smysl hledat práci zejména v původním oboru, pak i v příbuzných. Dočasně se vyplatí vzít i nějakou brigádu, ohlídejte si však, abyste kvůli přivýdělku nepřišli o podporu, případně ji nemuseli vracet.

Úřad práce

"Zaregistrovala jsem se na úřadu práce poté, co moje původní firma během mé mateřské zkrachovala, a já se chtěla vrátit to práce," popisuje osmadvacetiletá účetní Dita. Zprvu se jí zdálo, že je to ta správná cesta, jenže: "Jejich databáze se neaktualizovala dost často, firmy samy byly daleko pružnější," tvrdí mladá žena. V praxi to znamenalo, že jí občas úřad práce nějaké místo nabídl, ale když pak do firmy zavolala, bylo už obsazené a ona se dozvěděla, že jde o nabídku starou třeba čtrnáct dní, anebo taky měsíc. Výsledek? Dita si pochvaluje, že jí úřednice pomohly vyřešit všechny otázky týkající se praktické stránky nezaměstnanosti, tedy třeba placení zdravotního pojištění a podobně, ale práci si nakonec našla sama. "Nakonec jsem začala firmy obcházet sama a nakonec jsem jednu, kde hledali účetní, byť jen na půl úvazku našla," končí své líčení Dita. Ta navíc zjistila, že jí právě zkrácený úvazek vyhovuje, protože se dá lépe skloubit s péčí o dcerku.

Tip: Bylo by chybou trpně čekat, že úřad práce za vás najde práci sám, šanci mají aktivnější lidé.

Vydejte se do firem

Jít se ptát po práci přímo do firem a podniků, které pro vás připadají v úvahu, je někdy lepší, než trpně čekat v evidenci úřadu práce. Počítejte s tím, že budete muset absolvovat mnoho návštěv a že někde vás třeba i nepříjemně odmítnout. Vždy si domluvte schůzku předem a předem rovněž zašlete svůj profesní životopis, který bude mít všechny náležitosti. "Takhle jsem si našel práci já. Nejprve jsem se cítil nesvůj, ale pak jsem ten pocit překonal, protože představa, že zůstanu bez místa, byla horší," uvádí Martin, který dneska pracuje v hypoteční bance v oddělení péče o zákazníky. Původně přitom vystudoval průmyslovku a nějaký čas pracoval v místní továrně. Jak říká, před první schůzkou si dal sice záležet, aby dobře vypadal, ale nedokázal pak obhájit, proč by měl získat vybrané místo zrovna on. "Takže jsem si ho nezasloužil. Příště už jsem byl poučenější. Získal jsem si informace jak o firmě, tak o místech, která by přicházela v úvahu, a přednesl jsem svou představu, co a jak bych mohl dělat."

Tip: Chovejte se asertivně, nikoli však agresívně či naopak zakřiknutě. Případný zaměstnavatel si vás vybírá i podle toho, jakým způsobem mu nabízíte své schopnosti. Posílaný životopis doplňte osobním dopisem a fotografií.

Internet

Práce se dá najít i prostřednictvím internetu, byť ten někdy vzbuzuje klamné naděje, že to bude hodně snadné. "To není, já jsem nejprve jen sledovala všechny servery nabízející práci, pak jsem si tam i sama podala inzerát. Odpověděla jsem snad na desítky mailů, ale někdy mi ani neodpověděli. Nakonec se my vyplatilo najít inzerát na internetu a hned do firmy zajít. Sice mě ještě čekal pohovor, ale místo asistentky ředitele v malé firmě jsem nakonec získala," vypráví Simona.

Tip: Pozor na nabídky pochybné práce domů a podomního prodeje, kterými se internet jen hemží. Pravděpodobně po vás budou chtít vstupní poplatky, navíc jde o velmi nejistý výdělek.

Inzerce

Je to podobné jako s internetem, sledujte specializovaná periodika a přílohy novin. Vybírejte však jen seriózní inzeráty. Sami si rovněž podejte inzerát, v němž popíšete své schopnosti, na druhou stranu je však nezveličujte.

Tip: Než se vydáte do firmy, jejíž inzert vás zaujal, zjistěte si o ní něco více a připravte se na případný pohovor.

Personální agentury

Určitě se vyplatí zaregistrovat se i u personální agentury, to se nevylučuje s registrací u úřadu práce. Můžete se rozhodnout, zda zvolíte agenturu, která rozesílá vaši nabídku plošně mnoha zaměstnavatelům, anebo vždy jen jednomu - druhá možnost se hodí, pokud se ucházíte o vyšší pozice. V dotaznících uveďte všechny své dovednosti, někde si vás i přezkoušejí, třeba z angličtiny.

Tip: Seriózní agentura po vás nebude chtít žádný poplatek, protože je živa z poplatků od zaměstnavatelů, kterým našla pracovníky.

Známí

"Hledala jsem práci asi půl roku, byla jsem v evidenci úřadu práce a občas odpověděla na nějaký inzerát. Ven sem moc nechodila, styděla jsem se za to, že mě vyhodili, i když moje vina to nebyla,"  popisuje Klára z malého města. Nakonec však ostych překonala a začala se se svým trápením svěřovat okolí, což se jí vyplatilo. Práci jí ve své firmě nabídl otec jejího známého, od té doby pro něj jezdí s autem a vyřizuje zakázky.

Tip: Ani když přijdete o práci, neuzavírejte se před světem, klesá tak vaše šance narazit na nějakou práci. Na druhou stranu nevykládejte o svých potížích na potkání kdekomu a stále dokola, protože by to vypadalo, že si jen stěžujete. Spíše popište, co už jste pro najití místa udělali.  

Rekvalifikace, vzdělávání


Máte pocit, že svým vzděláním nemáte moc šanci uspět na trhu práce? Doplňte si ho, případně absolvujte rekvalifikační kurs, který vám může zaplatit místní úřad práce - v případě, že se budete připravovat na nějakou práci podle představ a poptávky místních firem. "Já jsem takhle před několika lety absolvovala u úřadu práce kurs práce s počítačem, a díky tomu mě jedna firma přijala," říká osmačtyřicetiletá Lenka, která pracuje ve skladu zásilkové služby. Dohodu o zaměstnání se jí přitom povedlo uzavřít ještě během kursu. "Řekli mi, že chtějí mě, protože už mám velké děti a nebudu s nimi často doma, chyběla mi jen znalost práce na počítači," říká.

Tip: Chcete si rozšířit vzdělání i jinak než jen v kursech úřadu práce? Pak si je budete muset zaplatit ze svého. I tak vám ale úřad může pomoci s přihlášením.

Nechcete zkusit štěstí v cizině?

Šancí, jak si vydělat v době, kdy se v Česku práce nedostává, je i práce v cizině. "Bydlíme poblíž hranic s Rakouskem a já si nakonec našla práci tam," říká Zuzka z jižních Čech. Pracovala přes sezónu v jednom hotelu jako pomocná síla, i tak si ale vydělala o dost více, než kolik by se jí povedlo za stejnou práci na české straně hranic, a rozhodně více, než kolik by brala na podpoře. Pracovníky třeba ve zdravotnictví hledá Británie, Irsko zase chce zejména stavebníky. Avšak ve většině zemí EU zatím platí omezení, takže získat práci v nich, kromě příhraničních oblastí Německa a Rakouska je pro většinu lidí nemožné.

Tip: Informace o možnostech práce v cizině získávejte na internetu, na ambasádách, od lidí, kteří tam pracovali.    
Reklama