Vím, že je zima a asi ještě nějakou dobu bude... Ale právě proto mě napadlo, že si zlepším náladu a jaro si domů přivolám. Jak? Ozdobila jsem si květináče jarními motivy. Nechcete to taky zkusit?

Pokud rády tvoříte a taky se těšíte na jaro, určitě to zkuste. Zdobení květináčů ubrouskovou metodou není nijak těžké, jen je trochu náročné na čas (barvy a lepidlo musí vždycky nějakou dobu schnout).

Co budete potřebovat? (a přibližné ceny)

 • Květináče (obyčejné hnědé) - od 15 do 150 Kč podle velikosti
 • Bílou barvu, ředitelnou vodou (používám balakryl) - cca 150 Kč
 • Lak ředitelný vodou (také balakryl) - cca 150 Kč
 • Lepidlo na tapety (prodává se už namíchané s vodou) - 30 Kč
 • Akrylové barvy (podle toho, jak barevný chcete mít květináč) - jedna za cca 25 Kč
 • Krakelovací lak (koupí se ve výtvarných potřebách) - cca 130 Kč
 • Ubrousky s různými motivy - jeden za 5 Kč
 • Nůžky, štětce, misky, sklenici na vodu

kvet

Všechno, co budete potřebovat.

Jak postupovat?

1. Nejdříve si rozmyslete, jakou barvou budete natírat květináče, tomu přizpůsobte i motivy ubrousků, aby vám vše ladilo. Připravte si sklenici s vodou, do které budete dávat použité štětce.

kvet

Barvu v misce dobře promíchejte.

2. Do misky nalijte trochu bílé barvy a do ní přidejte barvu podle vašeho výběru, můžete nechat i jen bílou, záleží na vás. Pořádně promíchejte. Pak vezměte květináč a natřete ho nejdříve zvenku, nechte uschnout, a pak i zevnitř, ale není to nutné, pokud do květináče budete dávat hlínu.

kvet

Květináč pořádně natřete, nejlépe dvakrát.

3. Po řádném uschnutí můžete použít krakelovací lak - ten způsobí, že barva popraská, a květináč tak vypadá „starobyle“. Já ho používám na lem květináčů, můžete ho dát ale kamkoliv. Tenhle lak nechte zase uschnout a poté ho přetřete ještě jednou barvou, ta pak bude popraskaná (můžete natřít na lak i jinou barvu, květináč pak bude dvojbarevný).

kvet

Krakelovací lak nanášejte malým štětcem.

4. Nastal čas nalepit obrázky. Z ubrousku si vystříhejte nebo opatrně vytrhejte motiv, který chcete nalepit, musíte ovšem sundat zbytečné vrstvy ubrousku, aby vám zbyl opravdu jen vrchní obrázek. Pozor, ubrousky jsou tenké a snadno se trhají.

kvet

Z ubrousku se používá jen vrchní vrstva, bývají celkem tři.

5. Poté na květináči natřete štětcem s lepidlem místo, které chcete ozdobit, přiložte obrázek a zase opatrně potírejte tenkou vrstvou lepidla, až se obrázek přichytí. Na jeden květináč můžete dát víc obrázků, velké i malé, jak je libo.

kvet

Lepidlo používejte opatrně, ubrousky se trhají.

6. Až lepidlo zaschne, květináč se celý přetře lakem, aby líp vypadal. A také na něm lépe drží nalepené obrázky. A máme hotovo!

kvet

Máme hotovo!

Dobré rady:

 • Používejte při tvoření staré věci, abyste si nezničily nové oblečení, určitě se někde zašpiníte od barvy. Dobré je dát také igelitový ubrus na stůl, hodí se i tenké gumové rukavice (i když vodou ředitelné barvy jdou docela dobře umýt z rukou).
 • Květináče nechávejte vždy opravdu dobře uschnout, nebo si je zničíte, když na ně sáhnete.
 • Dobré je natřít květináče dvakrát, vypadají lépe, když nikde neprosvítá hnědá barva.
 • Všechny použité štětce dávejte hned do vody, aby vám na nich nezaschla barva.

Co všechno se dá ozdobit ubrousky, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

FOTOGALERIE (8 snímků):

Reklama