Většina z nás zná někoho, kdo je diabetik 2. typu. Není se co divit, vždyť s touto nemocí se léčí přes 850 000 Čechů. Díky pokrokům v léčbě se nyní diabetikům žije mnohem lépe než dříve. Moderní typy léků a komfortní aplikační pomůcky (např. předplněná pera místo injekcí) léčbu pacientům usnadňují, snižují riziko chyb v aplikaci a dělají ji bezpečnější. Přesto ale není možné říci, že je život diabetika jednoduchý. Co to tedy znamená „být diabetik“?

„Ve všem poslouchám doktora, ale můj stav se stejně zhoršuje“

diabetes

Pro pacienty je velkou zátěží již jen vědomí toho, že trpí nevyléčitelnou nemocí, která se bude pravděpodobně zhoršovat. A to i v případě, že dodržují doporučení diabetologa. Zvyknout si musí nejen na změnu jídelníčku, ale také na pravidelnost a přesnost v jídle, dostatek pohybu a zpravidla každodenní užívání léků. A přesto nad nimi visí Damoklův meč ve formě tzv. pozdních komplikací diabetu. Pokud totiž cukrovka není dobře léčena, poškozuje především cévy a nervy. Následky se mohou projevit jako postupné zhoršování zraku vedoucí ke slepotě, uzávěry tepen na nohách, onemocnění ledvin nebo v podobě mrtvice a infarktu. Navíc se diabetes často sdružuje s obezitou, vysokým cholesterolem a vysokým krevním tlakem, což spirálu směřující k srdečně-cévním onemocněním dále roztáčí. Zabránění těmto pohromám je hlavním smyslem léčby diabetu.

„Hubnout – vypadá to jednodušší, než to je“

Právě snižování hmotnosti je pro diabetiky velmi problematické a musí probíhat pod lékařským dozorem. Místo lidové moudrosti „snídej sám, obědredvej s přítelem a večeři dej nepříteli“ totiž pro diabetiky platí spíše: „Pětkrát denně se najez bez ohledu na přátele či nepřátele.“ Obecně se říká, že pokles hmotnosti by neměl být rychlejší než půl kila týdně, u diabetiků je úspěchem, když se ručička váhy pohybuje dolů. Důležitější než estetické hledisko je přitom zdraví. Každý kilogram představuje zvýšené riziko již vyjmenovaných komplikací cukrovky. A naopak - už zhubnutí o pět procent se objeví na lepším zvládání nemoci. Kromě pozitivního vlivu na hladinu cukru v krvi se totiž sníží krevní tlak a cholesterol, zmenší se zátěž na klouby a šlachy, tuková a svalová tkáň se stane citlivější na inzulín a zlepší se i příznaky, o kterých se příliš nemluví (např. nechtěný únik moči).

„Chci zpátky svůj život“

Až donedávna byly léky často spojeny s větším či menším přírůstkem hmotnosti. To už dnes naštěstí neplatí. Nově se objevila léčba kombinující inzulin s přípravky, které mají prokazatelně příznivý vliv na váhu. Napodobují funkci hormonů zvaných inkretiny, nebo též GLP-1 analogy. Ty se tvoří ve střevě hlavně po jídle a kromě toho, že snižují hladinu cukru v krvi (což se u léku na cukrovku předpokládá samo sebou), snižují krevní tlak a ochraňují buňky tvořící ve slinivce inzulín. Na tělesnou hmotnost působí dvěma způsoby - jednak ovlivňují centrum řízení příjmu potravy v mozku a také zpomalují vyprazdňování žaludku, čímž prodlužují pocit sytosti. Díky kombinaci inzulínu a GLP-1 analogů je možné nahradit aplikaci samotného inzulinu 2 a vícekrát denně jen jedním vpichem. Kvalitu života zlepšuje tato moderní léčba i tím, že pomáhá udržet hladinu cukru v krvi v přijatelných hodnotách a bez výkyvů, čímž snižuje počet potřebných měření glykémie v krvi.

Přečtěte si, jak se s cukrovkou poprala paní Marcela

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com