Pořizovat si zboží a služby na dluh je dnes stále běžnější. Auto na leasing, rekonstrukce bytu na spotřebitelský úvěr, dovolená s kreditní kartou a čas od času využívání povoleného debetu na účtu. Jsou situace, kdy se život na dluh vyplatí. Jak a kde si půjčit? eBanka přináší poslední z trojdílného seriálu na téma osobní finance.

Během minulého roku klesly úrokové sazby úvěrů na historická minima. Zájem klientů banky motivoval, aby zjednodušily administrativní postupy nezbytné při poskytování půjček na minimum. Konkurenční boj nejen udržuje úrokové sazby na příjemně nízké úrovni, ale postupně upravuje i podmínky, za kterých je možné obdržet půjčku ve prospěch klientů. Stručně řečeno: půjčit si nebylo nikdy tak snadné jako nyní.

K penězům co nejsnadněji

Praktické, bez starostí a bez papírování. Řeč je o přečerpání běžného účtu, kontokorentu neboli povoleném debetu. Možnost využít přečerpání účtu si můžete stanovit již při založení účtu i kdykoliv poté. Výši kontokorentu banka stanoví v závislosti na vašich pravidelných příjmech. Obvykle se kontokorent pohybuje v částkách od dvaceti do padesáti tisíc korun. Může se ovšem jednat i o větší částky. Velmi příjemné je, že kontokorent čerpáte vždy, když potřebujete, až do výše povoleného limitu a nemusíte se řídit žádným splátkovým kalendářem. Splatnost je obvykle stanovena na 6 měsíců. Podmínkou povoleného debetu je vždy jedenkrát během 180 kalendářních dní od prvního čerpání uhradit čerpanou částku včetně příslušenství – tzn. váš účet musí vykazovat v tento den nulový nebo kladný zůstatek. Splácíte automaticky pokaždé, když na váš účet přijdou peníze. Splácením se opět automaticky navyšuje nevyčerpaná část, kterou můžete obratem použít. Na tento typ úvěru nepotřebujete žádného ručitele. Úrokové sazby se obvykle pohybují okolo 12 % p. a. a kontokorent se tak řadí mezi levnější půjčky.

Možnosti spotřebitelského úvěru

Ve většině případů je spotřebitelský úvěr využíván na vyšší částky než předcházející kontokorent. Nejprve je třeba se rozhodnout mezi variantou účelovou, kdy si půjčujete na jeden konkrétní účel a banka obvykle hradí přímo dodavatelské faktury, a variantou neúčelovou, kdy banka poskytne peníze přímo vám a nesleduje, jak s nimi naložíte. Sazby účelového úvěru bývají obvykle o něco výhodnější, neúčelové úvěry jsou naproti tomu velmi oblíbeny právě pro neomezené možnosti, na které jsou poskytovány. Spotřebitelský úvěr banky poskytují obvykle ve výši od 50 000 Kč do 500 000 Kč a doba splatnosti se pohybuje mezi 1–4 roky. Dobrou zprávou je, že úroková sazba je po celou dobu trvání smlouvy pevná, a přesně tak víte, kolik a kdy splácíte. V eBance si navíc můžete zvolit i způsob čerpání – vybrat stanovenou částku najednou či ji postupně čerpat například po dobu 3 měsíců. Splácíte totiž vždy jen úroky z vyčerpané části úvěru. Stanovíte si splátkový kalendář a výši splátek. Splátkový kalendář je vám k dispozici na stránce vašeho Osobního účtu. V průběhu čerpání úvěru budete mít neustálý přehled o pohybech svých prostředků a stavu splácení.

Aktuální splátka je vždy splatná mezi 15. až 20. kalendářním dnem v měsíci. Splácení úvěru probíhá v tomto období automaticky od okamžiku, kdy je na vašem Osobním účtu dostatečné množství peněžních prostředků.

Kdykoli máte právo provést mimořádnou splátku úvěru. eBanka například neúčtuje poplatky za předčasné splacení. Uhrazením mimořádné splátky se zkrátí doba splácení úvěru, příští řádná splátka tím však není dotčena.

O úvěr je možné požádat hned, i přesto, že nejste klientem banky, u které úvěr žádáte. Úvěr opět můžete získat i bez zajištění ručitelem. Celý proces je velmi rychlý. V eBance se například do 10 minut dozvíte, zda obdržíte spotřebitelský úvěr či povolený debet v požadované výši a často jsou vám prostředky k dispozici již ten samý den. Neúčelové spotřebitelské úvěry zde pořídíte již 8,5 % p.a.

Sladká kreditka

Kreditní karta představuje další možnost, jak mít úvěr neustále při ruce. Úvěr na kreditní kartě se obvykle pohybuje od několika desítek až do sta tisíc korun. Kreditní karta se na první pohled chová jako běžná platební karta – můžete s ní platit v obchodech, vybírat z bankomatů, platit na zahraničních cestách. Jejím kouzlem je takzvané bezúročné období. Jeho principem je, že s kartou celý měsíc platíte za vypůjčené peníze a vyúčtování obdržíte až v následujícím měsíci. Bezúročné období se obvykle pohybuje v rozmezí 30–45 dní. Po měsíci výdajů tak máte obvykle ještě další týden až dva, kdy můžete vypůjčenou částku zaplatit bez úroků. Banka vám tak peníze půjčuje zadarmo. Velmi lákavé zejména pro ty, kteří budou schopni hlídat termíny a splácet vypůjčené peníze včas. Podstatou kreditní karty je fungování kreditního rámce – jedná se o stanovení limitu na základě vaší bonity. U vašeho účtu tak může být otevřen úvěrový rámec ve výši, kterou si určíte, částku samozřejmě můžete měnit dle konkrétních potřeb. Splatit můžete celou dlužnou částku najednou nebo postupně, a to jak v průběhu čerpání, tak v období splatnosti. Pokud vyúčtovanou částku neuhradíte včas, na konci lhůty splatnosti bude částka automaticky stržena z vašeho účtu.

Kreditní karta je jednoduchá, pohodlná a bezpečná. Představuje ideální výbavu na zahraniční cesty. Nemusíte si předem obstarávat hotovost a můžete hradit i nepředvídané výdaje a v klidu podlehnout kouzlu neplánovaných nákupů.

Kreditní karty bývají navíc zvýhodněné o cestovní či úrazové pojištění, které banky nabízí jako doplňující benefit.

Další rychlá řešení

Máte své prostředky vázané na termínovaných vkladech, potřebujete je, ale nechcete platit penále za předčasný výběr? eBanka nabízí řešení. Tím je takzvané zajištění záporných zůstatků. Princip je jednoduchý. Banka vám umožní přečerpat účet až do výše 80 % prostředků, které máte uložené na termínovaných vkladech, maximálně však do výše 100 000 Kč.

Záporný zůstatek je založen na provázanosti vašeho běžného účtu a vašich termínovaných vkladů v českých korunách. Úroková sazba je příznivější než u běžných úvěrových produktů. Zvolit záporný zůstatek tak představuje výhodnější variantu, než předčasně ukončit váš termínovaný vklad.

Život na dluh je lákavý. Abyste nepřecenila své síly, je nezbytné v klidu zvážit jakým způsobem, jak dlouho a kolik můžete splácet. Pak můžete vychutnávat jeho výhody.

Zdá se vám to složité? Jak se o své finance staráte vy? Odpovězte na naši anketu, čekají na vás příjemné ceny. První dva díly o osobních financích s eBankou na téma Co chtít od banky a jak nejlépe využívat svůj účet naleznete zde.

Reklama