Rudolf Hrušínský se narodil 17. října 1920 do slavného hereckého rodu Červíčků a Budínských. Těžko se mohla jeho životní dráha ubírat mimo jeviště, když se doslova za ním narodil. Své mamince, Hermíně Červíčkové, se narodil po představení „Taneček panny Márinky“. Už jako dítě odehrál několik rolí v divadle. A skutečně mu dělalo radost velikou, když mohl jít životem oklikou – cestoval totiž s kočovnou společností své babičky Anny Budínské-Červíčkové.

Šel jsem světem tam a sem

Nikdy rovnou za nosem

Měl jsem radost velikou

Když jsem mohl jít oklikou

kdkdkdkdd

„Já jsem viděl víc a dál

Nežli kdybych v klidu stál

jako svatý.“

Jak se to vezme, ale svatý Rudolf rozhodně nebyl. Ze studia na gymnáziu byl pro časté absence (z důvodu divadelní činnosti) vyloučen. Pohrával si s myšlenkou, že se stane právníkem, ale naštěstí pro české divadlo a film, nakonec se přece jen rozhodl pro nelehkou hereckou dráhu. Prvním profesionálním působištěm se stala holešovická  Uranie a Burianovo Déčko. Začal také vystupovat ve filmu. Jeho první filmovou rolí byl starostův syn Jarka Rejlek v melodramatu Václava Binovce Lízin let do nebe v roce 1937.

Do svých 25 let hrál v 17 filmech! Působil rovněž v Divadle na Vinohradech a Městských divadlech pražských. Od roku 1960 byl v angažmá v Národním divadle v Praze.

„Šel jsem světem plným chyb

Pytlák snů a pytlák ryb

Někdy mlčky, jindy zas

Spoléhal jsem na svůj hlas.“

A co řekl nebo učinil, za tím si stál, navzdory důsledkům, které to pro něj, ale i jeho blízké pak mělo. V roce 1968 byl mezi prvními padesáti signatáři článku Ludvíka Vaculíka 2000 slov. Vzhledem k tomu, že ani po silném nátlaku svůj podpis neodvolal, měl zakázánu veškerou uměleckou činnost. Přišel tím o řadu filmových a televizních rolí.

V roce 1977 Rudolf Hrušínský podepsal Antichartu. A po převratu v roce 1989 se krátce zapojil do politiky. Jako poslanec československého Federálního shromáždění za Občanské fórum čestně odsloužil celý dvouletý mandát (Nové Federální shromáždění, zvolené po volbách v červnu 1990 bylo až na některé drobnosti skutečným parlamentem. Od „normálního“ parlamentu se lišilo funkčním obdobím zkráceným na dva roky). Z politiky Rudolf Hrušínský odešel velmi zklamán z toho, kam se republika ubírá.

V souvislosti s tím se přímo nabízí otázka, jak by tento velký herec, jemuž stačil jeden jediný pohled k tomu, aby řekl vše, viděl naši aktuální politickou scénu. Je možné, že i takto, se všemi manýry Rozmarného léta...

„Bohudík i bohužel

za to že jsem život měl

kostrbatý.

Šel jsem světem tam a sem

Zkoušel jak je pevná zem

Letmý start a pevný cíl

Štěstí jenom na pár chvil.“

Štěstí měl Rudolf Hrušínský nejen na krásné role, ale i na svou životní partnerku. A nešlo v tomto případě rozhodně o štěstí jen na pár chvil, ale doslova celoživotní. S krásnou sedmnáctiletou Evou je dohromady spojila Maryša. Eva Hrušínská na první setkání v Plané nad Lužnicí v srpnu roku 1945, kdy na zastávce objevila plakát, který zval na večerní divadelní představení „Maryša“ s Rudolfem Hrušínským vzpomíná: „Rudolfův otec hrál Vávru a Rudolf Francka, a ten den jsme se seznámili. A zakrátko nato jsme se rozhodli, že se vezmeme.“

Svatba byla o pět měsíců později. Z manželství, které trvalo téměř padesát let, se narodil v roce 1946 syn Rudolf a v roce 1955 Jan. Oba synové táhnou „hereckou káru“ dál ze všech sil. Jan Hrušínský je navíc principálem Divadla Na Jezerce.

Rodina byla pro Rudolfa Hrušínského velmi důležitá

dkdkdkd

V Lužnici si manželé pořídili chatu, která má romantickou historii. Stojí na louce u řeky, kde herec Rudolf Hrušínský v létě roku 1945 poprvé políbil svou budoucí ženu. Oba pak jezdili celý život do Plané nad Lužnicí odpočívat. Měli to tam moc rádi. Rudolf se navíc v tom kouzelném kraji mohl věnovat svému velkému koníčku - rybaření. Jeho žena Eva ve své knize vzpomíná:

V Plané chodil Rudolf na ryby na zvláštní povolení táborského rybářského svazu. Žížaly mu nosili místní zahrádkáři do hospody v plechovce nebo ve skleničce. Když mu zásoby docházely, s nevinným výrazem ve tváři se připomínal: „Až budeš dělat na zahrádce…Máte žížaly? Pozdravuj je!“ Poslední léto Rudolf strávil v táborské nemocnici, ale několikrát se mu přece jen podařilo dostat se ven. Rudla mi potom vyprávěl, jak táta seděl u vody a žadonil: „Ryby, milý ryby, vy kurvy jedny zatracený, kdybyste věděly, co mne to stálo sil…!“ Ale rybářský bůh nebyl spravedlivý: nechytil ani jedinou.“

Rudolf Hrušínský jako major Kalaš ve filmu Strach z roku 1963

strach

Svérázný pražský obchodník se psy Josef Švejk v podání Rudolfa Hrušínského se od své bytné paní Müllerové dozví, že byl v Sarajevu spáchán atentát, při němž byl zastřelen arcivévoda Ferdinand. (Československý film z roku 1956)

svejekeee

„Někdy lokaj, jindy pán

Hodně lásky hodně ran

Které bolí

Šel jsem světem dál a dál

Cestou vždycky jsem si přál

Abych dřív, než zazní STOP!

Po mně zůstalo pár stop“

Nejen pár stop, ale stovky rolí tu zůstaly jako svědectví jedné životní poutě, prosté okázalých gest a prázdných slov. A přitom Rudolf Hrušínský jen šel světem a žil rád.

A vlastně ještě „táhl káru ze všech sil..“ Důkaz nebo poselství pro nás všechny, že i když je to občas „kostrbaté“, přesto smysl a cíl ta cesta světem má?

 

Rudolfa Hrušínského jsme mohli vidět, zapamatovat si a zamilovat například v roli Jarky Kohouta v Burianově snímku Věra Lukášová, studenta Karla Tomana v Cikánkově komedii Studujeme za školou, nebo studenta a skladatele Jana Vaňka ve študácké komedii Martina Friče Cesta do hlubin študákovy duše.

Po roce 1945 ztělesnil na filmovém plátně kromě smrt milujícího zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla a delší velké a výrazné role. Rudolfa Hrušínského jsme mohli vidět jako podvodníčka Vocílku ve Strakonickém dudákovi, vykutáleného vojáka Josefa Švejka v obou dílech Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím podle románu Jaroslava Haška, nenažraného sládka Pandrholu v pohádce Dařbuján a Pandrhola, udavače a konfidenta Zajíčka ve Vyšším principu, kriminalistu Kalaše v kriminálkách Vrah skrývá tvář, Po stopách krve a Diagnóza smrti.

Rozhodně nesmíme zapomenout na Rozmarné léto, Skřivánci na niti, Dým bramborové natě, Adéla ještě nevečeřela, Kulový blesk, Báječní muži s klikou, Postřižiny, Pozor vizita, Tři veteráni, Obecná škola, Vesničko má středisková a další a další a další…

 

dkdkdkdff

Foto zdroj: Facebook

Text zdroj: Píseň „Šel jsem světem“, hudba Jiří Zmožek, text Pavel Kopta, zpívá Rudolf Hrušínský
Wikipedie, Radek Laudin: Chalupáři stříbrného plátna, Eva Hrušínská: Eva Hrušínská vzpomíná

Reklama