shutterstock-400197442.jpg

Foto: Shutterstock

Krása těl

Ještě ani ve středověku se spodní prádlo téměř nenosilo. Egypťané používali jen jednoduchou bederní roušku a i staří Řekové svá vytrénovaná těla rádi veřejně ukazovali. Vždyť vezměme například olympiády, kde závodníci vystupovali úplně nazí. A když už na sobě měli oblečení, ani pod ním se žádné prádlo nenosilo. Jakési počátky spodního prádla můžeme vidět ve starém Římě. Zde si lidé pod tógu či tuniku oblékali jednoduché kalhotky a o podprsence vůbec nemluvě. Svoboda nadevše.

Od drátěných košil, přes korzety až k podprsence

Pokud jde o podprsenky, již 2000 let před naším letopočtem si Kréťanky zvýrazňovaly poprsí speciálním kusem oděvu. O dva tisíce let později Římanky nosily strophium, pruh látky omotaný kolem prsou. Ve středověku se stále používal jako podprsenka nějaký pruh látky, avšak začaly se objevovat také upravené drátěné košile pro ženy; korzety. Ty se staly velmi brzy základní součástí každé dámské garderoby. Pro klasickou podprsenku byl zlomový rok 1907, kdy se poprvé objevila v americkém vydání časopisu Vogue. O osm let později byla podprsenka uznána za nezbytnou součást oděvu. A nyní? Nosíme ji denně a některé ženy by bez ní nevyšly z domova.

podprsenka.jpg

Etam, 819 Kč

Je libo spodky nebo overal?

Natahovací spodky pro pány se objevily ve 13. století a staly se nedílnou součástí oděvu. Pokud jde o ženy, až v 19. století si nošení krinolín vyžádalo spodní prádlo. Většinou šlo o dvě samostatné dlouhé nohavice, které byly v pase spojeny páskem. Na konci 19. století se jednotným spodním prádlem pro muže i ženy stal jakýsi overal, který pokrýval tělo od zápěstí až po kotníky. Později vznikl i jakýsi letní model bez rukávů a po kolena. Na počátku minulého století se už objevily moderní trenýrky v pase na gumu.

Tanga přišla z Afriky

Tanga, jež získala svou popularitu v 90. letech minulého století, se k nám dostala z Afriky. Již před staletími zde ženy nosily podobné provázky jako spodní prádlo. Moderní tanga se zrodila v sedmdesátých letech v Brazílii, a to jako dámské plavky. V Jižní Americe totiž hýždě patří k nejobdivovanějším částem ženského těla. Nyní mají tanga řadu svých oblíbenkyň a patří mezi jedny z nejnošenějších kalhotek. 

tanga.jpg

Lisca, 790 Kč

Reklama