5dfcaec55288fobrazek.png
Myšlenka na možnost zamezit těhotenství vložením cizího předmětu do dělohy přišla již koncem 19. století. V té době vkládali do děložního čípku pacientky nejrůznější živočišné předměty od kostí po vstřebatelné materiály z ovčích a kozích střev. Postupem času se přesunuli ke kovovým předmětům, ale skutečný základ tělískům dal až Grafenbergův kroužek.

Co mají společná nitroděložní tělíska a bod G?
Ernst Gräfenberg byl německý lékař, který se potají věnoval tehdy nelegální interrupci. Protože si byl díky své práci vědom toho, jaké důsledky může interrupce mít, vytvořil nástroj, který nechtěnému těhotenství předcházel. Světlo světa tak spatřilo první opravdové nitroděložní tělísko Gräfenbergův kroužek. Tenhle pán ale také trochu překvapivě stojí za prvním popisem velmi citlivé nervové pleteně ve vaginální sliznici, bodu G, neboli Gräfenbergova bodu.

Americký skandál
Nitroděložní tělíska si také prožila své temné období, a to při aféře s Dalkon Shield. Toto tělísko se od ostatních odlišovalo svým tvarem, který byl zároveň důvodem, proč docházelo k závažným infekcím vedoucích u tisíců žen k neplodnosti a v několika případech i k úmrtí. Po jeho okraji se totiž nacházelo množství výčnělků, které se staly úkrytem pro bakterie. Firma navíc k tělísku neprovedla dostatek bezpečnostních testů prokazujících jeho nezávadnost, nemělo se tedy vůbec dostat na pulty.

Vývoj tělísek a hlavně jejich testování od 70. let pokročilo, dnes už se u gynekologů setkáváme pouze s certifikovanými tělísky, která jsou pro ženy naopak jednou z nejkomfortnějších forem ochrany.

Česká DANA za hranice
Za masivní rozšíření nitroděložních tělísek stojí mimo jiné i českoslovenští odborníci. Když v 60. letech vynalezl český gynekolog Jiří Šráček plastové tělísko, které pojmenoval po své ženě DANA, stalo se hitem nejen u nás, ale i za hranicemi, např. v Bulharsku, Polsku, ve Švédsku či Vietnamu.

Měděná tečka
Poslední velká změna, kterou tělíska prodělala, bylo přidání měděného drátku, který zesiluje antikoncepční vlastnosti uvolňováním kationtů. V místě tělíska je zároveň vyvolán jemný zánět, se kterým se tělo vypořádá zvýšenou koncentrací obranných buněk. Zároveň s tím jsou ale zničeny i všechny spermie. A pokud chce mít uživatelka větší jistotu, má na výběr také nehormonální nitroděložní tělíska s obsahem stříbra nebo zlata navíc, které mají antimikrobiální účinek. Největší výhodou tělísek ovšem stále zůstává jejich neovlivnitelnost aktuálním zdravotním stavem či zapomnětlivostí.
5dfcaee28d35cobrazek.png

Více info na www.nitrodelozniteliska.cz

Reklama