Připravili jsme si pro vás malý seriál o nejpopulárnějších materiálech dámského šatníku. Možná se vám budou hodit informace o jejich složení, výrobě, údržbě, ale i zajímavosti, kterých se kolem každé látky určitě pár najde. Začneme džínovinou neboli denimem.

Naším seriálem nás bude provázet skutečná odbornice na péči o materiály, Ing. Eliška Kadlecová, která zpracování a údržbu materiálů vyučuje na několika vysokých textilních školách.

n

Denim je nejpoužívanějším materiálem na kalhoty, které jsou už řadu let základní součástí každého šatníku. S dobou se sice proměňují trendy a s nimi i střihy a pojetí, tkanina jako taková však zůstává. Napříč desetiletími se klasické džíny změnily jen málo – v předrevolučních letech k nám začal přicházet obnošený vzhled, kterého se dosahuje rozličnými technikami při úpravě a barvení. K němu se pak přidala malá změna v materiálu – do klasické bavlny se začal přidávat stretch, který kalhotám dodal elasticitu a umožnil je vyrábět upnuté na tělo. Z volných zvonových se staly střihy úzké a těsně přiléhavé. Proto se dnes také vyplatí kupovat džíny o půl čísla menší, stretch se totiž časem vždycky trochu vytahá.

n

Jak se o denim starat? Jak ho prát a jak případně žehlit?

Péče o denim je v podstatě jednoduchá, ať už jde o kalhoty, sukně nebo šaty, je potřeba dodržovat jen několik zásad…:

  • Denim se pere vždy naruby, aby nám efekt obnošeného vzhledu zůstal jen tam, kde jej skutečně chceme mít. U kalhot je při praní samozřejmě vhodné pozapínat zipy, aby se v bubnu pračky neponičily. U denimu také nikdy nepoužíváme odstřeďování.
  • Je potřeba dávat pozor na to, abychom denim vždycky prali jen se stejnobarevným prádlem. Na barevnou nestálost a pouštění barvy nás ostatně dnes často upozorňuje už sám výrobce, aby se vyhnul případným problémům s reklamací.
  • Co se pak týče žehlení – i když na kalhotách není pomačkání moc vidět, vyplatí se je vyžehlit, protože změknou a dostanou tvar. Při žehlení ale pozor na stupně – bavlna, z níž se denim vyrábí, sice vydrží tu nejvyšší teplotu, pokud ale kalhoty obsahují stretch, mohl by se spálit, protože snese jen nízké teploty. Jinak je denim ideální materiál pro časté namáhání v podobě praní a žehlení, protože je díky pevné keprové vazbě vysoce odolný v oděru.
  • b

Perličky aneb co jste možná nevěděli

  • Pravý modrý denim se často imituje levnějším způsobem výroby, například přízí s příměsí bavlněných výčesků nebo barvením osnovy, případně použitím jiné vazby při tkaní. Ten pravý je po líci barvený a po rubu režný.
  • Ačkoli je dnes denim vysoce módní tkaninou, původně to tak vůbec nebylo. Klasické džíny si totiž nechal koncem 19. století v USA patentovat Levi Strauss jako pracovní kalhoty pro zlatokopy a honáky dobytka.
  • Název denim pochází z francouzského DE NIMES – ‚z města NIMES‘, kde se tato tkanina původně vyráběla.

Zdroj Fashiondays
Ilustrační foto: Magazín F&F

Příště se zaměříme na hedvábí.

Reklama