Nové trendy v praní zasahují do návyků, které máme s praním dlouhá léta spojené. Dávkování, změny teploty pro praní, druhy pracích prostředků. Jak to vidíte vy, a jak naše redakce? Jak se promítly změny a pokrok do dnešního praní?

praníKlára Wimmerová: Oproti posledním trendům peru nejradši v klasickém sypkém prášku. Prošla jsem si obdobím gelů i kapslí, ale nemůžu si pomoct, přijde mi, že – hlavně bílé prádlo, které peru často, protože hodně nosím v zimě bílé košile a v létě i trička, kalhoty a sukně – vypere nejlépe prášek. V gelu bílé prádlo časem zašedne, nemluvě o tom, když se na bílé použije aviváž, tak to je úplný konec  – aspoň podle mé zkušenosti. Gel ale používám na prádlo černé a barevné, kterého je u nás doma také dost.

Aviváž používám poslední dobou čím dál méně. Dávala jsem ji k ručníkům, ale dočetla jsem se, že tím rozhodně nedocílím toho, že budou více hebké – naopak (A taková byla i moje zkušenost – nechápala jsem, proč jsou pořád hrubé, když do praní liju aviváž.) Jejich vlákna se aviváží slepí a jsou hrubší a hrubší. Hebké ručníky zaručí asi jedině sušička, ale tu bohužel nemám.

Prací prostředky dávkuju od oka, ale myslím, že zhruba dodržuji množství, které je na jedno praní dostačující. Ve srovnání s mojí maminkou, která do pračky lije gel a sype prášek na litry a kila, dávám asi tak poloviční dávky. :) Taky že máma má pořád problém s tím, že pračka se jednou za čas „zanese“ usazeninami z přebytků prášků a gelů a nelibě „voní“. Na to jsem jí poradila osvědčenou metodu – prohnat pračku litrem octa – to spolehlivě zabere a na pár týdnů má klid.

Dana Haklová: Peru skoro denně, jak to jen dělám? Mám ráda čisté a voňavé oblečení.

Samozřejmě, že používám speciální prací prostředky na různé prádlo. Jiné třeba na jemné oblečení z hedvábí a vlny určené pro ruční praní, jiné na bavlnu a prádlo, které se dá prát při vyšších teplotách. Třeba na ručníky a povlečení používám nejraději prášek, protože mám jistotu, že se při vyšších teplotách dobře rozpustí.

Na barevné a tmavé povlečení spíš gel. Gel mi přijde jako dobré řešení i na drobné ruční přepírání třeba na dovolené.

Po špatných zkušenostech s čistírnou jsem se naučila prát v pračce i saka a s výsledkem jsem moc spokojená. K tomuto účelu používám gely, teplotu 30stupňů a ždímání při nižších otáčkách.

Sako proklepnu, narovnám, pověsím na ramínko. Po uschnutí přežehlím párou. Sako pěkně voní, není zdeformované a stojí vás to minimum peněz. Vřele doporučuji.

Saša Stušková : Peru pořád – peru a peru a peru. Celý život je snad jen o praní. Chvála automatickým pračkám, na valše už bych měla ruce u země.

Používám klasický prášek na praní, ne gely, ne tablety. Kupuji zvýhodněné velké balení, většinou osmikilové. Takže ano, nakupuji v akcích, ale mám svoji osvědčenou značku. K tomu hodně používá i aviváže.

Dávkuji poctivě podle odměrky.

Nejčastěji peru rychlé praní na 60. A nejčastěji černé a barevné.

Teploty v pračce samozřejmě snižuji, nelze prát stejně záclony i prostěradla. Mimochodem záclony peru v pytlíku tomu určeném, ale opět v prášku, který používám běžně.

Co se týká různých novinek na trhu, jsem konzervativní. Když se mi něco osvědčí, tak u toho vydržím.

Elly Alena Kolaříková: Na praní používám jedině gelové prací prášky. Není po nich zaneřáděná pračka a zdá se mi, že perou mnohem lépe než prášek. Dávkuji je od oka, možná to s množství občas trochu přeháním. Na každý druh prádla mám jiný gel a jsem opravdu spokojená. Nejčastěji peru na 40 °C, ale na ponožky, ručníky a utěrky využívám program na extra špinavé prádlo, který pere na 90 °C. Mám dvě děti, takže máme věčně hromady prádla. Udělala jsem si ale v prádelně vychytaný systém. Mám tady polici s plastovými krabicemi, které jsou popsané podle toho, jaké barvy oblečení se do nich dávají.

Zvlášť je černé, bílé a červené prádlo, a pak jedna krabice na zbytek.

Svou vlastní krabici mají i ponožky, které dávám automaticky po vyprání i vysušit.

Klára Křížová: Peru skoro každý den. Máme hodně funkčního prádla, proto raději nepoužívám aviváž. Někdy se stane, že se funkční tričko zatoulá do normálních věcí, a je to pak škoda kvůli aviváži přijít o jeho vlastnosti. Proto používám speciální gel pro funkční prádlo. Jinak dělím na bílé, barevné, peru zvlášť ručníky. Většinou všechno na 40. Když mám kvalitní prací prostředky, dobře vyperou na 40 i džíny a mikiny. Vyšší teploty používám snad jen na ručníky a ložní prádlo kvůli likvidaci roztočů. Myslím, že dávkuju správně, mám ráda gelové kapsle, protože mě ušetří nejistoty z dávkování. Také spíš než prášek používám gely. V poslední době nedám dopustit na sušičku prádla. Žádné věšení prádla po bytě, vše během hodiny, dvou suché.

Persil

Jak perete vy?

Náš tip: jaké novinky byste si neměli nechat ujít?

Čtěte naše články:

Více na www.persil.cz

Reklama