3-.jpg

Žijete střídavě v Čechách a na Floridě. Co pro vás tyto dva „domovy“ znamenají? Kdy jste více v Čechách a kdy na Floridě? 
V létě ( českém létě ) jsme v Čehách. Přilétáme většinou koncem května a zpět na Floridu se vracíme koncem září. V zimě se teplota na Floridě pohybuje kolem příjemných 25C takže si dokonce někdy na sebe obleču bundu a kozačky … směje se Lenka. Na Vánoce se zase vracíme do Čech, protože máme širokou rodinu a tyto svátky, které milujeme rádi trávíme všichni dohromady. Já si užívám věčné léto, slunce, moře na Floridě a v Čechách zase zelené louky a lesy, které nabíjejí pozitivní energií.

Jste zakladatelkou Nadačního fondu Energie pomáhá, jenž se zaměřuje na finanční podporu vzdělávání dětí. Můžete nám přiblížit, jak dlouho tento Nadační fond funguje a co všechno dělá? 
Nadační fond funguje od roku 2017 a primárně se zaměřuje na vzdělání, zdraví, zdravý životní styl a divadelní a hudební aktivity dětí v celé České republice. Na jaře odstartoval nový pilotní program pro děti sedmých a osmých tříd základních škol, na který jsem hrdá. V jeho rámci formou projektových dnů plní děti určité úkoly související s matematikou a fyzikou, které je učí, jak si spočítat spotřebu energie a s energií efektivně hospodařit.

Z čeho máte radost, co se vám v posledních letech v rámci této charity povedlo?
Cílem Nadačního fondu Energie pomáhá je podporovat vzdělávání, zdravý životní styl a umělecké aktivity dětí. Chtěli bychom se zaměřit také na zvyšování jejich informovanosti v oblasti energetiky. 
2-.jpgI proto vznikl vzdělávací program „Jak na drahou elektřinu“ podporující energetickou gramotnost dětí na druhém stupni základních škol. Děti jsme začali učit porozumět spotřebě energií a významu energetických úspor. Děláme to zábavnou formou prostřednictvím projektových dnů přímo v základních školách.

Věřím, že energetická gramotnost je důležitým vkladem do budoucna. Chceme ji v populaci podporovat a vzhledem k charakteru Nadačního fondu Energie pomáhá (a mé minulosti učitelky) se zaměřujeme právě na děti. Předpokládáme, že jejich prostřednictvím se důležité informace nenásilně dostanou i k jejich rodičům.
Úspěch měl v minulosti také projekt Nadačního fondu Energie pomáhá Skákejme pro zdravé srdce, v jehož rámci jsme děti v Ústí nad Labem motivovali k větší pohybové aktivitě a zdravému životnímu stylu jako prevenci srdečních onemocnění. Finanční prostředky vybrané v průběhu této akce jsme použili na nákup automatizovaného externího defibrilátoru (AED), který je umístěn v centru Ústí nad Labem a zrovna v nedávné době pomohl zachránit další lidský život. V takových chvílích víc než jindy cítím, že moje práce má smysl. S podporou dárců jsme předali další defibrilátor městské policii v Ústí nad Labem a v neposlední řadě jsme opět ve spolupráci s městem v roce 2022 financovali pomoc pro uprchlíky z válkou postižené Ukrajiny.

Jaké jsou vaše plány s Nadační fondem do budoucna? 
Jak jsem již naznačila, budeme nadále rozvíjet projekt energetické gramotnosti dětí. A protože chceme, aby se zapojilo co nejvíce škol napříč celou Českou republikou, vyvíjíme nyní jeho online podobu. Tu bychom rádi spustili na podzim tohoto ruku a naším cílem je, aby učitelé program zařadili do svých vyučovacích osnov.

Více se zaměříme také na energetickou gramotnost dospělých. Již v minulém roce jsme ve spolupráci s Centropolem připravili projekt Šetří celé Česko. Ten obsahuje několik interaktivních kalkulaček, s jejichž pomocí si lidé snadno online spočítají spotřebu své domácnosti a získají i užitečné rady a tipy, jak energiemi efektivně šetřit. Na tento počin chceme v letošním roce navázat v rámci spolupráce s Ministerstvem práce a sociálních věcí a jejich projektem „Energetická chudoba“. Pro tyto účely nyní připravujeme edukativní materiály s radami, jak lze v domácnosti účinně snižovat spotřebu energií.

Sama jste matkou dvou dětí, jak zvládáte spojit všechny své pracovní a mimopracovní aktivity s rodinou? 
Děti jsou už velké a jsou velmi samostatné. Od malička je vedu k tomu, aby si dokázali se vším poradit. Takže už si mohu dovolit mít naplno rozvinuté své pracovní aktivity a koníčky. Mé děti i manžel mě vždy plně podporovali v tom co dělám, o to jsem měla vše jednodušší a proto jsem se mohla věnovat zpívání. Mimopracovní aktivity se snažíme plánovat společně abychom byli jako rodina co nejvíce spolu. Ráda si najdu čas i sama pro sebe. Chodím cvičit Čchi-kung nebo jezdím na kole.

Vaše tvorba propojuje operní zpěv s moderní hudbou a ještě k tomu zpíváte v češtině i angličtině. Baví vás propojovat žánry a zkoušet nové možnosti?
1-.jpgAno máte pravdu, i když jsem studovala klasický operní zpěv tak mě baví propojení klasiky a populární hudby. Miluji klasickou hudbu a jsem jí velice ovlivněná, ráda chodím na operu a ráda ji poslouchám třeba i doma, ale zároveň ráda objevuji nové věci a propojení klasiky a popu tedy crossover žánr mě oslovil a zalíbil se mi natolik, že jsem se mu rozhodla více věnovat. Motivují mě výzvy a změna je život!

Byla jste hostem na koncertě v Lucerně, který patřil Leoně Machálkové, kde oslavila 30 let na profesionální hudební scéně. Jak jste si tuto akci užila? 
S Lenonou jsem se seznámila před několika lety kdy vystupovala na benefičním koncertu pro mou Nadaci Energie pomáhá, který jsem pořádala v Ústí nad Labem. Leona je velmi milá dáma a skvělá zpěvačka. Já jsem byla poctěna když mě oslovila abych v Lucerně na jejím výročním koncertě zazpívala. Nabídku jsem okamžitě přijala i když to pro mě znamenalo přiletět i s rodinou z Floridy o pár týdnů dříve. Na koncertě jsem zpívala dvě písně. Jednu sólo a druhou duet s Petrem Kolářem, píseň Nechme lásku plout, kterou do češtiny volně otextoval Viktor Dyk. Koncert měl skvělou atmosféru a já si jí náležitě užila.

Máte za sebou turné, jak moc náročné bylo?
Mám za sebou turné po Německu s crossowerovým zpěvákem The Dark Tenorem civilním jménem Billy Andrews, který je v tomto žánru opravdová star. Zazpívali jsme si společně duet, píseň You are not alone, kterou pro mě složil Charlie Midnight několika násobný držitel Grammy. Ač turné bylo poměrně náročné publikum bylo skvělé.