shutterstock-63502945.jpg
Foto: Shutterstock

V roce 2019 Leslie Kern vydala knihu Feminist City, ve které pomocí osobních příběhů popisuje, jak je pro ženu složité fungovat ve městech, která plánovali muži. Kern však překračuje hranice očekávané rétoriky. Nezkoumá jen život ženy ve městě. Mluví o současné společnosti rozvedených lidí, singles, lidí s etnickým původem, rodinách s nižšími příjmy. Na plánování města je potřeba se dívat komplexně a vnímat přitom nedílnou přítomnost různorodých skupin obyvatelstva.

Leslie-Kern.jpg
Foto: CAMP

Jak moc je podle Kern důležité zahrnovat ženský aspekt do urbanismu? A jak by měla vypadat města, aby se v nich nejen ženy cítily dobře? Na to se bude ptát urbanistka a moderátorka rozhlasového pořadu Živé Město_FM na slovenském Rádiu_FM Milota Sidorová, která bude tentokrát moderovat Urban Talks. Přednáška proběhne online ve čtvrtek 14. 1. 2021 od 19.00 hodin na webu CAMPu (Centrum architektury a městského plánování). Stream můžete sledovat zde.

Velkoměsta dávají ženám příležitosti, které by v malých městech a na venkově nikdy nedostaly. Pracovní příležitosti. Možnost vymanit se z patriarchálních rodových norem, vyhnout se heterosexuálnímu manželství a mateřství, možnost netradiční kariéry a veřejné služby, možnost projevit unikátní identitu. Angažovanost v sociálních a politických tématech. Možnost upevnit sounáležitost, vytvořit sítě, přátelství. Možnost participace na umění, kultuře, médiích.“ (Feminist City, 2019).

Série Urban Talks pravidelně představuje přednášky hvězdných zahraničních architektů a urbanistů.  
Sekci Urban Talks najdete zde.

Reklama