Před necelým rokem jsem byla na návštěvě u své kamarádky z dětství, se kterou jsem se neviděla několik let. V momentě, kdy mě uváděla do obývacího pokoje, jsem si všimla, že jedna stěna pokoje je celá pokryta dřevěnými kolečky asi o průměru 7 cm. Přišla jsem blíž, abych se podívala na tu zvláštní výzdobu a viděla jsem, že každé kolečko-placka má na sobě vyrytý nebo vypálený název nějakého města s obrázkem, který toto město určitým způsobem charakterizoval. Samozřejmě jsem kamarádku zasypala dotazy, neb jsem holka zvědavá a dozvěděla se toto:

Klub českých turistů již několik let vyrábí a umisťuje Turistické známky (to jsou ta kolečka) na zajímavá, památná či jinak atraktivní místa, kde si je může turista zakoupit. Jedna známka stojí dvacet korun, tudíž to naši kapsu moc nezatíží a navíc máme z našeho výletu dvojí požitek. Jednak dosažení určeného cíle a pak máme i další trofej do sbírky. Natolik mě to nadchlo, že jsme s rodinou začali známky sbírat také. Turistice se věnujeme tak jako tak a tento nápad nás navíc popohnal k častějším výletům. Zatím máme čtyřicet známek, což nemůže konkurovat sbírce mé kamarádky, která jich vlastní skoro dvě stovky :o))))) Nám to nevadí, i tak jsme na svou sbírku pyšní. Je to navíc velmi příjemá připomínka na místa, která jsme již navštívili.

Na adrese Klubu českých turistů je možné zakoupit  mapu, kde jsou vyznačena místa, na kterých je známka umístěna i s uvedením místa, kde ji lze zakoupit (restaurace, informační centrum ...atd.). Každý rok známková místa přibývají, takže je potřeba si pokaždé zakoupit novou, aktuální mapu.

Známky jsou na mapě rozděleny do kategorií, např.: hrady, jeskyně, řeky (to jistě uvítají vodáci), zoologické zahrady, hory....atd. KČT navíc každoročně vyhlašuje místo, kam umístí známku putovní. Tato, pro turistu-sběratele cenná známka, je dávána zdarma při zakoupení Turistické známky patřící k tomuto místu.

S Turistickýni známkami se hraje sběratelská hra. Podrobnosti o této hře a další informace najdete na stránkách Klubu českých turistů, kde je možné objednat i mapu.

Na závěr snad jen to, že touto hrou nic nezískáme, nic nevyhrajeme. Je to jen suvenýr, sběrarelský zážitek a pěkná památka na zajímavá místa.

......i když naše rodina přeci jen něco vyhrála. Od té doby naše dcera ochotně bez brblání a dokonce s velkým nadšením šlape do kopce či zdolává schody vysoké rozhledny - jen aby ulovila další přírůstek do naší dřevěné sbírky.