Zná to skoro každá domácí hospodyňka – vodní kámen. Tento jev vzniká hlavně v koupelně, na toaletě a v kuchyni. Všude tam, kde se používá voda. Může způsobit nejen zhoršení vzhledu doma používaných zařízení, ale také snižuje výkonnost a životnost spotřebičů, které přicházejí častěji do kontaktu s vodními kapkami. Jak se jej účinně zbavit? Nyní máte možnost si pořídit extra silný odstraňovač vodního kamene Im 610.

Jak vzniká vodní kámen?

Jedná se o povlak bělavé barvy, jenž se usazuje na vrchních částech spotřebičů, vodovodních bateriích, ale například i na nádobí. Dále je častým problémem u praček, jimž snižuje výkonnost a napomáhá k rychlejšímu opotřebení spotřebiče.

kámen

Vzniká v důsledku uvolnění minerálů z vody, hlavně uhličitanu vápenatého, případně pak uhličitanu hořečnatého. Rychlost vzniku vodního kamene výrazně ovlivňuje tvrdost vody. Platí pravidlo, že čím tvrdší vodu používáte, tím je vyšší pravděpodobnost, že se vám po čase vodní kámen na spotřebičích a zařízeních v domácnosti objeví. Zvláště tehdy, nebudete-li se o ně řádně starat pravidelným čištěním pomocí účinných přípravků.

Jak odstranit vodní kámen? Tradiční babské rady nepomáhají vždy a všude

Existuje celá řada způsobů, jak s vodním kamenem bojovat. Dokonce jsou na to i různé babské rady, jež jsou více či méně účinné. Tradičním receptem je odstranění pomoci kyseliny citrónové. Někdy postačí i nějaký obyčejný drsnější nástroj.

To je ale možné pouze v případě, že struktura vodního kamene není již příliš zastaralá. Pokud ano, je prakticky nezbytné přejít na chemické přípravky. K dostání jsou v obchodech se spotřebiči, supermarketech i drogeriích. Novinku, kterou představuje super silný odstraňovač vodního kamene Im 610, zakoupíte v internetovém obchodě společnosti Nano Concept.

kámen

Jak odstraňovač působí?

Zmíněný produkt je extra účinný díky koncentraci speciálních tenzidů a kyselin. Stačí jej po navlhčení postižené části spotřebiče či zařízení nanést pomocí hadříku a nechat několik minut působit. Je-li vrstva vodního kamene silná, nechte přípravek působit klidně až půl hodiny. Poté vezměte kartáč a ošetřované místo vydrhněte. Pak opláchněte vodou. Kámen zmizí a spotřebič bude zcela čistý. Po důkladném opláchnutí se doporučuje ošetřené místo nechat dokonale zaschnout.

kámen

Im 610 je v mnohém odlišný od běžných přípravků. Působí totiž nejen na kov, ale také na plasty, a dokonce i na keramiku. Navíc nepoškozuje gumová těsnění, což oceníte například v situaci, kdy čistíte buben pračky, vodovodní baterii apod. Není zapotřebí aplikovat nijak velké množství přípravku, díky vysoké koncentraci aktivních látek působí i v malých nánosech.

Tipy na zamezení vzniku vodního kamene

kámenS vodním kamenem budete bojovat neustále. Díky podobným přípravkům se ale dá odstranit snadno a bez větší námahy. Ošetřená místa navíc získají vyšší odolnost vůči dalšímu usazování.

V každém případě je na místě uvažovat nad změkčením vody, pokud ji doma máte příliš tvrdou. Stačí si zjistit hodnotu pH a pak ji upravit. Dá se to provést několika jednoduchými kroky. Nejúčinnějším řešením je iontová výměna, kdy se ionty hořčíku a vápníku, které vodní kámen způsobují, nahradí ionty sodíku, potažmo vodíku.

Zcela běžně jsou dnes k dostání domácí filtry vody. Napojují se na potrubí. Přefiltrovaná voda má pak ideální vlastnosti, takže se minimalizuje riziko vzniku vodního kamene a dalších usazenin. Kromě filtrů se dají pořídit i speciální změkčovače vody, jejich cena je však poměrně vysoká. Vyplatí se tak jen pro větší domácnosti, v nichž bydlí více osob a spotřeba vody je značná.