komar.jpg

Foto: Shutterstock

Alkohol

Krátce poté, co vás kousne komár, očistěte oblast bodnutí alkoholem. Alkohol má dezinfekční a chladící účinek. Dokáže tedy zmírnit svědění. Nepoužívejte ho však příliš mnoho, mohli byste si s ním podráždit pokožku.
 
Med

Med je antiseptický a antibakteriální produkt, který má hojivé účinky. Může pomoci předcházet infekci a zánětu. Používejte ho však doma, abyste na sebe nepřilákali ještě více komárů a jiného hmyzu.
 
Ovesné vločky

Ovesné vločky pomáhají zmírnit alergickou reakci a zklidnit svědění. Smíchejte je s vodou a počkejte, dokud se z nich nevytvoří pasta. Tou pak postiženou oblast potřete. Po cca 15 minutách zaschlou pastu smyjte vodou.

shutterstock-748791064.jpg

Foto: Shutterstock

Čaj

Sáčky černého nebo zeleného čaje nemusíte používat jen na nateklé oči, ale můžete s nimi zmírnit i otok po bodnutí hmyzem. Namočený sáček vložte na chvíli do lednice nebo do mrazáku a následně přiložte na bodnutí.

Brambora

K zastavení svědění může dobře posloužit také plátek brambory. Přiložte jej na štípanec na čtvrt až půl hodiny nebo jej připevněte obvazem. Až svědění ustoupí, opláchněte kůži vodou.
 
Bazalka

Bazalka obsahuje látky, které mohou pomáhat zmírnit svědění kůže. Můžete si koupit bazalkový olej nebo použít bazalku, kterou máte doma. Rozemněte ji v rukou nebo nasekejte a potřete s ní postižené místo.

shutterstock-1723183921.jpg

Foto: Shutterstock

Banánová slupka

Svědění dokáže potlačit i obyčejná slupka od banánu. Oloupejte si banán a vnitřní stranou slupky potřete štípanec. Slupku si na místo můžete na chvíli také připevnit obvazem.
 
Aloe Vera

Gel z aloe vera má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá předcházet infekcím a urychluje hojení. Chladný gel může pomoci také se svěděním po bodnutí hmyzem.
 
Ocet

Pokud bojujete se svěděním, potřete místo jablečným octem nebo do octa namočte vatový tampónek. Ten na místo na nějakou dobu přiložte. Pomůže zmírnit nepříjemný pocit, kvůli kterému se nemůžete pořádně soustředit na nic jiného. Také může působit jako dezinfekční prostředek. Nemáte-li po ruce jablečný ocet, zkuste obyčejný. Jeho účinky nejsou tak silné, ale může také pomoci.

ocet.jpgFoto: Shutterstock

Cibule

I cibule může přinést úlevu po bodnutí komárem. Šťáva z čerstvě nakrájené cibule zmírní svědění a sníží riziko infekce. Ukrojte plátek cibule a položte jej na postižené místo. Po odstranění cibule si tuto část kůže omyjte vodou.
 
Jedlá soda

Jedlá soda taktéž uleví od nepříjemného svědění. Smíchejte lžíci jedlé sody s trochou teplé vody. Pastou, která ze směsi vznikne, potřete štípanec. Nechte několik minut působit a následně opláchněte.

soda.jpgFoto: Shutterstock

 
 
Zdroje: Vlastní zkušenosti autorky, Health Line, Medical News Today, Blog Mall, VItalia, WikiHow

Reklama