Stane se to, ani nevíte jak. Skvrny vznikají nahodile, často na místech oblečení, kde jsou nejvíce vidět. Také v situacích, které se vám nejméně hodí.

Skvrny jsou v oblasti praní velmi problematickým a často diskutovaným tématem. O některých po vyprání prádla ani nevíte, jiné ale po sobě zanechají stopy nebo se z velké části nevyperou.

Jak si poradit se skvrnami? Jak je nejlépe odstranit? Přečtěte si naše rady:

Pigmentové skvrny

Jsou skvrny přírodního charakteru, které jsou ve vodě těžko rozpustné, jako např. prach, saze, hlína, rez antuka, dětská strava. Pro jejich odstranění je nutné zvolit dávkování pro silně zašpiněné prádlo, viz instrukce o dávkování na obalu pracího prostředku, v kombinaci s dlouhým pracím programem a střední 60 °C teplotou.

Skvrny pigmentovo-mastné, tukové, bílkovinové či uhlovodany

...jsou ve vodě nerozpustné, a z toho důvodu je nutné kromě vyprání zvolit ještě jiné přípravky vhodné k jejich odstranění.

Takže jak si například poradit se skvrnou od:

  • Make-up

dirtyNa skvrnu nejprve naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění.

Deodorant / antiperspirant

Deodorant určitě sám o sobě nepatří mezi problematické skvrny, ale tím problémem, který nás velmi trápí, jsou nepříjemné žluté skvrny, které vzniknou spolupůsobením deodorantu a minerálních látek z lidského potu. K odstranění této skvrny použijte kyselinu citronovou, kterou obsahuje např. citron. Jím potřete takto postižená místa. Následně vymáchejte a perte v odpovídajícím pracím prostředku.

Svíčkový vosk

Optimálním řešením je chemické čištění. Pokud chcete skvrnu odstranit doma, je nutné nejprve mechanicky odstranit zbytky vosku. Prádlo vložte mezi dva savé papíry, nastavte teplotu žehličky podle druhu textilie a přikládejte ji jen zlehka, zároveň dodržujte symboly pro ošetření prádla. Následně na skvrnu naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Potom prádlo vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění.

  • Lak na nehty

Nejprve použijte odstraňovač laku na nehty, který je v dostání v drogeriích. Aplikujte chomáčkem vaty a lehce třete. Dobře větrejte. Nepoužívejte u textilií s acetátovými vlákny. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění.

  • Máslo/krém

Na skvrnu nejprve naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění. Mastné skvrny mohou být zvlášť odolné, a proto je někdy potřeba prádlo vyprat dvakrát, pokaždé s vyšším dávkováním silného pracího prášku.

  • Parfém

Použijte alkohol. Aplikujte chomáčkem vaty na savém podkladu. Dobře větrejte. Pozor u málo odolných barev např. u hedvábí. Následně na skvrnu naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Prádlo vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění.

  • Zašpiněné límce a manžety

Na skvrnu nejprve naneste speciální odstraňovač skvrn dle návodu výrobce. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě color (podle typu prádla). U odolného, bílého a stálobarevného prádla můžete ještě následně použít bělení za pomoci speciální bělicí soli. Prádlo vkládejte do horkého roztoku. Dodržujte pokyny k použití uvedené na obalu. Následně vymáchejte, poté opět perte v odpovídajícím pracím prostředku.

V případě, že nemáte speciální odstraňovač skvrn, úplně postačí vyšší dávka kvalitního pracího prášku. Tímto získáte koncentrovanou prací sílu podobnou prostředkům na odstranění skvrn!

Co na kterou skvrnu?

Na rozdílné typy skvrn působí rozdílné složky pracího prostředku. Ten kromě standardních složek a pomocných látek obsahuje ještě tzv. speciální složky (např. bělicí látky, enzymy), které dávají pracímu prostředku „vlastnosti navíc“. Jejich poměr a přítomnost je dána kvalitou a cenou daného pracího prostředku. Čím je prací prostředek dražší, tím obsahuje více kvalitních složek, které mají prací sílu. Levné prášky ve svém složení mají místo drahých složek levné stavební látky, často pochybného původu.

Jak odstraňujete skvrny? Napište nám o tom!

Nezapomeňte, že se stále můžete zapojit do soutěže se svým příběhem se skvrnou a vyhrát přípravek Palmex 5!

Reklama