Dne 20. 5. otevřela přední pražská Oční klinika Lexum své brány veřejnosti. Během Dne otevřených dveří si lidé mohli nechat vyšetřit oči, poradit se o řešení svých problémů s viděním, prohlédnout si nejmodernější operační přístroje a pohovořit si se samotnými operatéry. Zlatým hřebem Dne otevřených dveří byly velmi srozumitelné a názorné přednášky prof. MUDr. Martina Filipce, CSc., jednoho z nejlepších českých odborníků v oblasti oftalmologie, které probíhaly po celé odpoledne. Zájemci se dozvěděli, jak se dá korigovat krátkozrakost i dalekozrakost, a zjistili, že napravovat se dá i řada dalších očních potíží. Žena-in byla při tom!

Budova Oční kliniky Lexum stojí v Praze 4, jen kousek od známé Thomayerovy nemocnice. Je krásné počasí, sluníčko se směje a právě tak přívětivě vítají mě i kolegyni hostesky u stánku venku před klinikou. Můžeme se tu občerstvit a vyplníme jednoduchý dotazníček. Ten odevzdáme uvnitř budovy očnímu lékaři, který nám ihned, bez čekání, proměří oči. Já dopadnu podle očekávání – dvě dioptrie, ale moje kolegyně se dozví, že má drobnou nepravidelnost rohovky, o které vůbec nevěděla. Své sympatické lékařky se mohu zeptat na všechno, co mě kolem očí a vidění zajímá, mé otázky zodpovídá trpělivě a důkladně.

Tady se vrací zrak

dodPo prohlídce stoupáme do prvního patra kliniky, kde v přednáškovém sále hovoří profesor Martin Filipec. Vysvětluje, kam už dnes lékařská věda v oboru oftalmologie pokročila a co všechno na zdejší špičkové klinice dovedou: napravují šilhání, vady a onemocnění sítnice, sklivce, rohovky. Zcela rutinní už jsou operace šedého zákalu (katarakty) a zákalu zeleného (glaukomu). Šedý zákal se odstraňuje ambulantně, během čtvrthodinky a jen v místní anestezii. Pacient se touto operací zároveň zbaví i dioptrií, protože lékaři mu do očí voperují přesně takové čočky, jaké potřebuje – třeba ty nejmodernější multifokální, kterými může člověk po operaci vidět bez brýlí na dálku i na čtení. Zelený zákal, což je vlastně nebezpečně zvýšený nitrooční tlak, se řeší nejprve kapičkami, pak klasickou chirurgií nebo laserem. Tyto zákroky hradí zdravotní pojišťovna.

Nás, kteří nemáme jiné potíže než rozmazané vidění na blízko (dalekozrakost) nebo na dálku (krátkozrakost), popřípadě ještě astigmatismus (odchýlení osy paprsků procházejících okem), se týkají korekce takzvaných refrakčních vad. Těmi trpí velká část naší populace a nejsou nijak nebezpečné, ale mohou být dost nepříjemné: po celý život musíte řešit brýle, kontaktní čočky, prohlídky u očaře, máte potíže při sportování, v létě při koupání a podobně. Korekce těchto vad si pacienti hradí sami, podobně jako třeba plastické operace.

Sbohem, dioptrie!

Profesor Filipec vysvětluje podrobně průběh laserové operace, která vás zbaví dioptrií, a výklad doprovází promítáním počítačových animací, takže před sebou máme operaci jako na dlani. Jejím principem je, že laserové paprsky po mikrometrech mění zakřivení rohovky, a tím odstraní dioptrie. Všechno probíhá jen v místní anestezii, naprosto bezbolestně, a celý zákrok trvá jen několik minut. Během operace můžete příjemně konverzovat se zdravotníky, ihned po operaci „prohlédnete“ a můžete odhodit brýle, takže nadšení pacienti často mluví o „zázraku“. Obě oči se operují najednou a stačí vám jediný den dovolené.

K obavám není skutečně žádný důvod, protože komplikace prakticky nikdy nenastávají: Pravděpodobnost, že dojde k zánětu oka (který je ale také léčitelný), je jen 1 : 20 000. Pokud nosíte kontaktní čočky, máte podstatně vyšší „vyhlídky“, že si do oka zanesete infekci.

V duchu počítám, kolik za celý život utratím za brýle: Kdybych v průměru každé tři roky investovala do brýlí 5000 Kč (v praxi je to spíš víc), za třicet let se dostanu k částce 50 000 Kč. A tolik operace většinou ani nestojí. O ceně operace se ovšem musíte dohodnout s lékaři na základě důkladného vstupního vyšetření, protože každý pacient je trochu jiný a podle toho se liší i použité metody.

S plyšákem v náručí

dodPo přednášce jsem se zašla podívat do suterénu, kde jsou zřízeny operační sály. Vstřícná lékařka nám ukázala unikátní švýcarský femtosekundový laser, v současné době nejmodernější přístroj na laserové operace očí v Čechách. I jinak je klinika vybavena podle nejnáročnějších světových standardů, ale ještě víc než na přístrojích záleží na lékařích, a ti jsou na zdejší klinice skutečně špičkoví.

Zaujalo mě, že místo pacienta se na lehátku povalovalo velké plyšové zvíře. „Proč je tady to zvířátko?“ zeptala jsem se hned. Lékařka mi vysvětlila, že podle nové americké metody nabízejí pacientům, aby plyšáka svírali při operaci. Zhruba 95 % z nich to přijme a pochvaluje si to. Dotek plyše zkrátka uklidňuje.

Jak se rozhodnout

Sama jsem mívala deset dioptrií, a teprve když mi je operace snížila na dvě, uvědomila jsem si, jak moc je silná krátkozrakost nepříjemná. Tlusté brýle, takzvané „jogurty“, vás tíží na nose a nepřirozeně vám zmenšují oči, celý svět vidíte jaksi zmenšeně, šedě a ploše. Hned ráno po probuzení reflexivně šátráte po brýlích a platí pro vás ono příslovečné že „bez brýlí brýle nenajdeš“. Když si jdete zaplavat, jste poloslepí. Zbavit se tohohle všeho je pravé vysvobození.

Můj syn po mně podědil „pouhých“ sedm dioptrií a před časem podstoupil jejich korekci laserem právě na klinice Lexum. Výsledek si nemůže vynachválit: Brýle dnes nosí spíš na ozdobu a všem krátkozrakým by doporučil totéž. A čím dřív, tím líp!  

Kontakt:

Webovky www.lexum.cz
U Společenské zahrady 3, Praha 4 - Krč