Pro některé kuřáky je ale nemožné se vzdát nikotinu úplně, jedním z řešení je vyměnit klasické cigarety za moderní alternativy – bezdýmná zařízení, která pouze zahřívají tabák nebo tekutinu, takže nedochází k spalování. Zařízení produkují pouze aerosol, který obsahuje výrazně méně škodlivých látek než cigaretový kouř. I když nejsou bez rizika, protože obsahují nikotin, který je návykový, jsou prokazatelně méně škodlivé než pokračování v kouření.
Zeptali jsme se několika žen, které redakce zná a ví, že nedokázaly nebo nechtěly s kouřením přestat úplně a nyní místo cigaret používají bezdýmná zařízení. Co bylo důvodem pro skoncování kouření cigaret? Jak svou změnu hodnotí? Přečtěte si jejich příběhy.

647de703e1486blobid0.png
Foto: Shutterstock

Karolína

Přestat kouřit cigarety jsem se rozhodla před rokem, kdy mě inspirovala kamarádka, která vyměnila cigarety za zařízení na nahřívaný tabák Iqos. Hodně jsme to spolu probíraly a díky tomu, že mi jedno zařízení půjčila, došla jsem k rozhodnutí, že je čas na změnu. I když jsem nekouřila moc, přece jen mi cigarety vadily, a to hlavně kvůli zápachu. Od té doby, co jsem se rozhodla a přestala si kupovat cigarety jsem nelitovala. Jen si musím dávat pozor, abych měla zařízení nabité. Občas se mi stane, že si Iqos díky své roztržitosti nenabiju a pak někde v kanceláři v práci sháním nabíječku. Vše se ale dá řešit, není to žádný problém. Jsem ráda, že už nemusím mít špatný pocit, kdy jsem cítit po kouři z cigaret. Například v práci nebo v divadle, kde sedím v blízkosti jiných lidí. Jsem ráda, že jsem se díky kamarádce dozvěděla o alternativě, která mi v nadsázce téměř změnila společenský život.

Jitka

Byla jsem velmi silná kuřačka, vykouřila jsem krabičku cigaret za den. Vím o své závislosti a jsem s ní smířená. A nechci se jí vzdát. Na elektronické bezdýmné alternativy jsem zpočátku pohlížela s despektem. Pak jsem ale byla na akci, kdy jsem si mohla v klidu prohlédnout bezdýmné zařízení Iqos a začala jsem přemýšlet o tom, že to chci vyzkoušet a dát tomu šanci. Zpočátku jsem se smutně loučila s cigaretami, a dokonce se mi o nich i zdálo, ale věděla jsem, že chci vydržet. Protože kouřit už podle mě není nic, čím by se člověk chlubil. Je to takové přežívající retro. Důvodem změny bylo to, že chci jít s dobou a že chci snížit dopad tolika vykouřených cigaret za den na mé zdraví. Navíc mě trápil „kuřácký“ kašel, ranní rozdýchání nebylo nic moc. To se naštěstí změnilo potom, co jsem si na Iqos zvykla a vyhodila všechny tajné zásoby klasických cigaret. Dneska musím uznat, že mi cigaretový kouř smrdí. Takže jsem na své „dobré“ cestě a jsem spokojená. Věřím tak, že každý kuřák cigaret by měl mít přístup k informacím o méně škodlivách alternativách.

Nikol

Pro mě byl impulzem změny můj přítel, kterému vadily cigarety a v podstatě mu vadilo, že jeho holka kouří. Přišlo mi divné mu říkat, že když mě má rád, tak snese i moje kouření. Proto jsem se začala zajímat o bezdýmné alternativy, které by mi mohly vyhovovat. Nemusela jsem chodit daleko, některé kolegyně u nás v kanceláři užívají Iqosa rády mě do tohoto světa bez páchnoucího dýmu zasvětily. Nahřívaný tabák mi nakonec nevyhovoval tak jako jim. Nechtěla jsem to vzdát a nakonec jsem vyzkoušela elektronickou cigaretu Veev. Mohla jsem ji kdykoliv zapnout a vypnout, vyhovovala mi její snadná funkčnost. Udělala jsem tedy kompromis, za který jsem dnes ráda a přítel ocenil, že jsem tuto změnu kvůli němu udělala.

647de67dcbd55obrazek.png
Foto: Profimedia

Renata

I když jsem sportovně založená, tak jsem nikdy neskoncovala s kouřením cigaret. Až teď. Sice se jednalo jen o pár cigaret za týden, při oslavách spíš víc něž o pár, ale stejně mi to vadilo. Zejména když jsem jela delší trasu na kole, zadýchávala jsem se a do kopců jsem musela často slézt z kola. To samé, když jsem jela na bruslích. Při větší zátěži jsem cítila, že mám problém s dechem. Proto jsem si sehnala informace o nových bezdýmných alternativách a inspirovala jsem se od kamarádek, které vyměnily cigarety za Iqos. Musím přiznat, že je to pro mě příjemná změna, znát je to nejen na zdraví, ale i v peněžence.

Naše články:

Reklama