Akné v období dospívání potrápí téměř každého. Většinou mizí po třicítce, ale lidé s mastnější pletí s ním mohou bojovat i dávno po pubertě. Někdy se dokonce stane, že se akné v dospělosti rozvine i u těch šťastlivců, kteří mládím kráčeli s čistou pokožkou bez jediného pupínku.

Akné je zánětlivé kožní onemocnění. Jeho příčinou je zvýšená funkce mazových žláz a rohovatění kůže u vlasových folikulů. Akné mají na svědomí ale také další faktory – hormony a jejich nerovnováha, genetika, psychika, životní styl nebo péče o pleť. Akné není nijak životu nebezpečné, ale je nepříjemné a může být psychicky velmi vyčerpávající. To ale asi ví každý, komu se někdy nějaký pupínek udělal.

Začněte s léčbou akné co nejdříve

Čím dřív, tím lépe platí při léčbě akné úplně stoprocentně. Při správně zvolené léčbě a spolupráci pacienta a lékaře umíme většinu případů vyhojit nebo alespoň výrazně zlepšit. A účinně se dá bojovat i s následky akné, kterými jsou jizvičky.

Každý zkušený a pečlivý dermatolog vám musí říct, že zbavit se akné jde jedině komplexním přístupem. Zkombinuje proto vždy více metod, aby byl výsledek co nejlepší. Důležité také je používat správnou kosmetiku pro domácí péči. Ta, která není určená pro aknózní pokožku, může stav akné ještě zhoršit.

akné

Chemie, bio a hlavně zkušenosti

Než se vydáte k dermatologovi, zjistěte si, jaké postupy proti akné používá. Ideální je, kromě léků na těžké případy, propojit více účinných zbraní. Zbavit se akné vám nejlépe pomohou tyto: chemický peeling, lasery a biostimulace.

Chemický peeling proti akné

Chemický peeling prováděný u dermatologa je mnohem silnější než ten, který používají kosmetičky a také jeho účinky jsou radikálnější. Hodí se i pro zánětlivé formy akné. Působením chemického peelingu se zredukuje tvorba kožního mazu, zúží se póry a pleť se vypne. Příjemným bonusem je odstranění pigmentací a jemných vrásek. Pro dobrý výsledek je vhodné provést 3-6 ošetření v intervalu 2-4 týdnů.

Biostimulace: lampa proti akné

Fototerapie, tedy terapie světlem, je další účinnou metodou, která vám pomůže zbavit se akné. Vždycky si ale dejte pozor na kvalitu této léčby. Světelných lamp je na trhu mnoho a jejich kvalita je velmi různá. Hodně z nich na vás prostě jen svítí jako žárovka, a to efekt nepřináší. Vysoce účinnou stimulaci pokožky naopak umí například biostimulační laser Medelisol, který kombinuje hned několik vlnových délek a má vysokou intenzitu.

Ozáření kůže červeným nebo modrým světlem zničí bakterie, které akné způsobují. Málo známou metodou, kterou používají například dermatologové kliniky Asklepion, je fotodynamická terapie. Účinkem fotosensitivních látek a vlivem světla se při ní navodí chemická reakce za vzniku volných kyslíkových radikálů, které přímo zahubí bakterie a vedou k redukci projevů akné.

Jak se zbavit akné laserem? Spolehlivě!

Velmi účinná je terapie laserem Smoothbeam, při které paprsek laseru proniká hluboko do kůže u mazových žláz. Způsobí jejich termické poškození, normalizuje jejich strukturu a omezuje výskyt projevů akné. Léčba laserem Smoothbeam je vhodná jak u prvotních projevů akné, tak u pozánětlivých stavů s jizvami, protože tento laser umí nastartovat tvorbu nového kolagenu, a tak vyhladit jizvy. Výhodou velkého lasercentra, jakým je Asklepion, je, že má k dispozici hned několik laserů, a poradí si se všemi projevy akné.

Laserem Vbeam v Asklepionu kromě akutních stavů ošetřují také zarudnutí kůže v lézích, zarudlých ložiscích a jizvách po akné. Velmi účinné je také ošetření laserem Spectra VRM, který si kromě zánětlivých pupínků poradí i s rozšířenými póry a jemnými vráskami. Nezapomínejte ale, že na cestě k pleti bez akné je velmi důležitá také správná domácí péče a spolupráce s dermatologem.

Takže pupínky, sbohem!

Reklama