Pokud řídíte, anebo pokud jste někdy jela byť jako spolujezdec na dálnici, jistě jste se již setkala s nebezpečným počínáním okolojedoucích vozidel. Zjišťovali jsme, jak se zachovat, když na nebezpečný vůz narazíte.

car

Dálnice nemám rád. Autem sice rád jezdím, ale po dálnici ne - obávám se mikrospánku na dlouhých monotónních úsecích. Nejen svého, ale i svých kolemjedoucích.

Zrovna při návratu z poslední dovolené, jsem prožil nebezpečnou situaci na dálnici. Auto přede mnou „plavalo“ v pravém jízdním pruhu od čáry k čáře. Byla tma a tak auta jedoucí v rychlém pruhu na dotyčný vůz blikala, další vozy se pokoušely troubit, ale v hluku dálnice to nebylo k ničemu, auto plavalo dál a občas kolem zajelo i do rychlého a odstavného pruhu.

Přemýšlel jsem, co dělat. Předjet jsem se dotyčný vůz bál. Měl jsem tedy smysly nastražené a byl připravený své auto rychle strhnout do odstavného pruhu, kdyby něco. Začal jsem zpomalovat a nechal „klimbající“ vůz ujet, když jsem z dálnice sjel na benzínku, muselo být nebezpečné vozidlo už několik kilometrů přede mnou. Jenže - byla moje reakce správná? Jak se má člověk na dálnici zachovat, když vidí podobně nebezpečné auto? Nemusí jít přeci jen o mikrospánek, řidič ve voze může být podnapilý či nějak nemocný a potřebovat akutní pomoc, může jít o technickou vadu vozu, zkrátka nebezpečí jsou různá...

Abych zjistil, jak se v podobné situaci zachovat, kontaktoval jsem Preventivně informační odbor Policie ČR, kde mi pan doktor Vondrouš sdělil, že...

Obecně, když se nějaké auto v dopravě chová nebezpečně, je nejlépe zastavit a upozornit na vozidlo nejbližší policejní hlídku, případně vytočit 158.“

A týká se to i tak „banálního“ problému, jakým je mikrospánek: „Rozhodně bych nedoporučoval nějaké hrdinské předjíždění a zastavovaní nebezpečného vozidla,“ dodává Vondrouš.

Předjetí nebezpečného vozu, byť by se mohlo zdát k zachování osobní bezpečnosti nejlepší, je velice riskantní. Lépe tedy zastavit a informovat co nejrychleji o vozidle někoho, kdo s tím může něco udělat (tedy dálniční policii).

Kam dál?

Reklama