Na co si musíme dát pozor, pokud máme citlivé zuby a jak se vlastně stane, že se zdravých zubů stanou zuby citlivé? Poprosili jsme o vyjádření zástupce soukromé zubní kliniky Erpet Medical Centrum. Na naše otázky odpovídala MDDr. Alena Dvořáková.

Příčinou zvýšené citlivosti zubů je obnažený dentin a otevřená ústí dentinových tubulů (mikroskopické kanálky vedoucí od zubní dřeně k povrchu zubu). Bolest je pak způsobena podrážděním nervových zakončení v zubní dřeni.

zuby

K obnažení dentinu může dojít z několika příčin:

  • Obnažení krčků v důsledku ústupu dásní - (pravděpodobně nejčastější příčina)
  • Traumatické poškození - vzniká při nákusu na tvrdou částečku v potravě nebo při úrazu.
  • Abraze - nadměrné obroušení zubů z důvodu jejich přetěžování. To může být způsobeno zatínáním zubů nebo například skřípáním zubů během spánku – bruxismem.
  • Klínovité defekty - zvláštní forma abraze. Vznikají na vnějších plochách zubů v důsledku nesprávné techniky hygieny dutiny ústní (horizontální pohyby kartáčku, použití příliš velké síly při čištění zubů, používání tvrdých kartáčků nebo zubních past s významnou abrazivní složkou).
  • Lokální poškození způsobené opakovaným vkládáním tvrdých předmětů do úst - tužky, pera, nehty, dýmky, překusování nití apod.
  • Působením chemických látek vzniká tzv. eroze zubní skloviny. Těmito látkami jsou nejčastěji kyseliny, které naleptávají a demineralizují sklovinu. Tyto kyseliny bývají obsaženy například v citrusových plodech, bublinkových nápojích, ovocných šťávách, víně, čaji a v některých lécích. Dále může dojít k naleptání zubních tkání žaludeční kyselinou chlorovodíkovou (HCl) při zvracení, které provází zažívací obtíže nebo mentální poruchy jako je anorexie a bulímie.

Jak to poznáme?
Zub bolí na následující podněty:  fyzikální (studený vzduch, tekutiny), chemické (sladké, kyselé), nebo mechanické (čistění). Typická je krátká ostrá bolest, která po přerušení vyvolávajícího podnětu rychle odezní

Jsou většinou postiženy všechny zuby nebo jen některé?
Mohou být postiženy všechny zuby, ale ve většině případů bývají spíše citlivé jen některé

Na co zuby nejčastěji reagují?
Studené, teplé, sladké, kyselé, mechanické dráždění- čištění.

Dá se takový zub léčit?
Ano. Záleží na tom jakou má citlivost zubů příčinu.  Dentální hygienistka může aplikovat fluoridační gel. Zubní lékař může přelakovat krček zubu, případně  vytvořit mechanickou bariéru – tj. kompozitní výplň. Při bruxismu může lékař zhotovit individuální chránič zubů, který se nosí v noci. Nejdůležitější je však péče o chrup v domácím prostředí.

erpet medical centrumJakou bychom mu měli dopřát péči?
Čistit :-) Používat přípravky na citlivé zuby - pasty, fluoridační gely, přípravky proti erozi zubní skloviny (pasta + ústní voda). Dále pravidelně navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienistku.

Děkujeme za spolupráci MDD. Aleně Dvořákové ze soukromé zubní kliniky Erpet Medical Centrum

Náš tip: řešení problému citlivých zubních krčků nabízí zubní pasta  Sensodyne Repair & Protect

Převratnou novinku pro řešení problému s citlivými zubními krčky přináší nová zubní pasta Sensodyne Repair& Protect. Díky obsahu účinné látky NovaMin® totiž tato novinka tlumí projevy senzitivity zubních krčků – takzvanou dentinovou hypersenzitivitu, která je jednou z nejčastějších příčin citlivosti zubů. Dosud všechny zubní pasty pro citlivé zubní krčky přinášely jen ulevující účinek, ovšem Sensodyne Repair & Protect tento problém prokazatelně řeší, neboť citlivá místa dokáže aktivně opravit.

Unikátní účinná látka NovaMin® je složena z přírodních stavebních látek zdravých zubů a kostí – vápníku, sodíku fosfátu a silika částic. NovaMin® aktivně opravuje narušené - a tedy citlivé části - zubů pomocí minerálů, které jsou v zubech přirozeně přítomné. Po styku NovaMinu® se slinou dochází k výměně iontu sodíku s ionty vodíku za současného vzestupu hodnoty pH v ústech. Při takto zvýšené hodnotě pH pak dochází k vysrážení a usazení iontů vápníku a fosfátu ve formě fosfátu vápníku. Následně dochází ke krystalizaci vysráženého fosfátu vápníku za vzniku vrstvičky podobné základní stavební jednotce skloviny, tj. hydroxyapatitu. Tato vrstvička se vytváří na povrchu obnaženého dentinu a uvnitř jeho kanálků. Klinické testy prokázaly, že při správném používání zubní pasty Sensodyne Repair & Protect dvakrát denně dochází k vytvoření ochranné vrstvy již za pět dní. Sensodyne Repair & Protect je přitom první zubní pasta s obsahem fluoridů pro každodenní používání s obsahem účinné látky NovaMin®. Více na www.sensodyne.cz

Sensodyne

Reklama