Jak se v nich vlastně vyznáme a co přináší našemu tělu? „Všechny luštěniny jsou přirozeně bezlepkové a rozhodně stojí za naši pozornost.“ Vysvětluje Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.
5a61f47e5d67cobrazek.png

6x ano pro luštěniny!

Hrách zelený a žlutý
U nás velmi rozšířený hrách setý pochází z orientální volně rostoucí odrůdy. Sušená semena jsou ceněna zejména pro svůj vysoký obsah vitamínu A a vitamínu skupiny B. U nás jsou k dostání dvě odrůdy, zelená a žlutá. Není mezi nimi chuťově velký rozdíl a obě se stejně dlouho vaří. Hrachem je možno také zahušťovat polévky, zeleninová jídla či připravovat pomazánky. Hrách je jedna z nejznámějších luštěniny, již naše prababičky jej hodně využívali v kuchyni, proto je vhodný pro vyšší věkové skupiny, které jsou na tento druh zvyklí. Je třeba zdůraznit, že by měl byt ve stravě zařazen pravidelně.
 
Cizrna
Pomáhá snižovat cholesterol, předcházet zácpě a posilovat nervovou soustavu. Cizrna se doporučuje zvláště těm, kdo trpí stresem a depresí. „Tato luštěnina je ideální pro těhotné ženy, protože je bohatá na kyselinu listovou, která chrání plod před vrozenými vadami nervové soustavy.“ říká Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.

Čočka hnědá a tmavozelená
Čočka je vysoce energetická a výživná luštěnina, která obsahuje jen málo tuku. Je bohatá na kyselinu listovou a železo, obě látky, pomáhají předcházet chudokrevnosti. Čočka je jednou z nejstarších pěstovaných plodin. Opět je vhodná pro seniory, kteří ji velmi dobře znají.

Čočka červená
5a61f4ee06695obrazek.png „Červená čočka je bohatým zdrojem železa, selenu, fosforu, zinku, vitamínu B6. Škroby obsažené v čočce (i jiných luštěninách) se díky obsahu vlákniny vstřebávají pomalu a umožňují tak rovnoměrné uvolňování glukózy do krve, díky tomu doporučuji sportovcům čočku jako například rychlou odpolední svačinu.“ říká Milan Merva. Rovnoměrně uvolňování glukózy je důležité také pro udržení stabilní hladiny krevního cukru zejména pro diabetiky, ale i pro kohokoliv kdo se snaží hubnout. Červená čočka se výborně hodí i jako první koncentrovanější zdroj bílkovin pro miminka již od prvních měsíců při zavádění tuhé stravy a díky absenci nadýmavých látek i pro kojící maminky.

Fazole
Fazole obsahují 24 - 30 % kvalitních rostlinných bílkovin. Bylo zjištěno, že nejlépe stravitelné jsou bílkoviny černé fazole, následně červené a nakonec bílé. Fazole má nízký glykemický index, vysoký obsah vlákniny a tudíž zasytí na dlouhou dobu. Je tedy vhodný při redukčních dietách, pro cvičence, kteří redukuji svoji hmotnost.

Doporučení:

  • Pravidelným používáním luštěnin předejdete nadýmání a vaše tělo si zvykne na lepší využití látek v luštěninách obsažených.
  • Luštěniny je vhodné před vařením namáčet.
  • Používejte čerstvé nikoliv konzervované luštěniny.

Pro snížení nadýmání vařte luštěniny z bylinkami.
 
TIP: V obchodech hledejte luštěniny ověřené značky Menu Gold.
Dostupnost: Makro, Tesco, Albert, Kaufland, Billa
5a61f4c42bd9aobrazek.png

 
5a61f4d078197obrazek.pngNáš tip: CIZRNA MENU GOLD

Cizrna neboli římský hrách lze hojně využívat v kuchyni. Hodí se do polévek, pomazánek, k těstovinám nebo jako pyré.
Cena: 32,90 Kč
Dostupnost: - Albert, Tesco, Billa, Makro, Kaufland, Terno

www.menugold.cz
www.lafood.cz

Reklama