Lékárník není jen tak ledajaký prodavač, ale ani lékař, jak se mnozí domnívají.

Ve svém oboru má vysokou školu a jeho práci nemůže ani již zmiňovaný lékař nahradit.

Celoživotně se vzdělává, stejně jako lékaři či jiní odborníci.

Může nám tak velmi kvalifikovaně poradit a to nejen v případě, kdy hledáte 5(perlový náhrdelník)řešení zdravotních obtíží, ale i jak ušetřit.

 

Obecně platí, že v menších lékárnách se setkáte s osobnějším přístupem, ale možná s vyššími cenami.

Lékárny velké či lékárny v hypermarketech mívají nižší nájem a množstevní slevy od distributorů, takže tam mohou být ceny nižší. Osobní přístup ale může být nahrazen přístupem obchodníka.

Zajímalo by mě, jakou máte s tímto zkušenost vy, milé ženy-in. Nikdy nezapomenu na  jednu lékárnici v poměrně velké lékárně, která mě zrazovala od koupě borůvkového extraktu, jelikož mi postup krátkozrakosti OPRAVDU nezastaví. Maximálně sníží únavu očí, jenže tu jsem nepociťovala. Tak prý se možná dobře opálím, protože to obsahuje i beta-karoten. No, byla jsem opravdu uhranutá myšlenkou, že mi to OPRAVDU pomůže, takže jsem byla velmi ochotná ke koupi za několik set korun. Lékárnice mi nakonec řekla, že pokud chci něco podobného, ať si za pár kaček koupím obyčejný beta-karoten – výsledek bude stejný… Bylo by to prý vyhazování peněz. Kdyby ji tak viděl distributor onoho borůvkového výtažku!!!

Strávila se mnou chudák spoustu času, a tak jsem jim kasu nezaplnila.

Dodnes jsem překvapena z faktu, že se nechovala jako obchodník!!!

 

A jak to vůbec je s potravinovými doplňky a léčivy?

 

Potravinové doplňky mají pouze testy, že neškodí zdraví. Jejich účinek propaguje pouze reklama.

Jejich účinnost na ten který avizovaný zdravotní problém se nezkoumá. Tedy mohou je zkoumat výrobci, nikoliv však český zdravotnický ústav. Účinkovat tedy mohou, ale i nemusí.

 

Klasická léčiva musí mít všechny atesty a klinické zkoušky. Mají za sebou často i dlouhé roky sledování jejich účinnosti. Jejich účinek by tedy měl být stoprocentní.  Jelikož jsou v nich obsaženy silnější látky, mají větší množství negativních a vedlejších účinků na organismus.

Klasická léčiva používejte vždy se svolením lékaře, a to i ta volně prodejná.

Že je lék volně prodejný neznamená, že ho můžeme doma zobat jako lentilky.

 

A co když bojujete s váhou?  Některé zoufalé dámy se odhodlají utratit i hříšné peníze právě v lékárně.

Ale netuší, že je mnohdy lepší v boji s obezitou sáhnout po obyčejné vláknině za pár korun než po vychytralých mnohonásobně dražších koktejlech. Tyto koktejly jsou totiž vlastně pouze ochucenou a obarvenou vlákninou, u které platíme tu mega reklamu v médiích.

 

Rozšířeným názorem na umělé vitaminy je fakt, že většinou vyrábějí pouze drahou moč, protože je tělo neumí zpracovat tak dobře jako vitaminy přírodní.

Není to tak zcela pravda, a pokud chcete umělým vitaminům pomoci, pak je užívejte po jídle. V jídle se lépe vstřebávají a tělo je zužitkuje.

Naopak pokud budete tyto tabletky jíst nalačno, pak opravdu projdou tělem nevyužity, protože se neměly v čem rozpustit.

 

Umělé vitaminy nejsou v žádném případě zatracovány ve výjimečných situacích, například při velkém stresu nebo v těhotenství a v období kojení. Tam je vhodné tělu přidat některé důležité látky.

Při běžném „životním provozu“ a vyvážené stravě jsou ale umělé formy vitaminů opravdu zbytečné.

 

A na závěr jedna malá informace o platnosti receptů. Docela dost jsem v tom totiž tápala. A tak se vůbec nemusíte stresovat, když  nestihnete vyzvednout lék právě ten den…

Jak dlouho tedy platí recept?

-         normální recept od lékaře platí 1 týden

-          recept na antibiotika 3 dny

-          recept z pohotovosti 1 den

 

Tak se v lékárně neztraťte, a kdyby něco – zeptejte se svého lékárníka ! J

Reklama