magic

Dobrá křišťálová koule, to není jenom tak. Naše redakční čarodějka Míša tvrdí, že „křišťálová koule si tě vybere. Je to stejné jako s kameny. Je to o energii, každá koule je jiná a každá patří k někomu jinému.“

Věštění z krystalů a různých kamenů je staré snad jako lidstvo samo, věštili tak již keltští druidové, ale o tom dnes psát nechci. Zajímalo mě, jak se taková křišťálová koule vyrábí, proto jsem kontaktoval sklárny Moser a dozvěděl se následující informaci...

Jak se vyrábí křišťálová koule?

Na sklářskou píšťalu sklář nabere sklovinu, ze které se vytvoří tak zvané jádro. Na toto jádro je dále nabráno potřebné množství skloviny. Dávka skloviny je předtvarována a za pomoci dřevěného svaláku (či podvaláku), tedy válcovitého špalíku, který je vydlabaný do potřebného rádiusu, se vytvaruje konečný tvar koule.

Po částečném zchladnutí je koule odražena od píšťaly a vychlazena v chladící peci.

Když koule vychladne, dochází k odstranění nálitku, obroušení místa odražení do rádiusu koule a samozřejmě závěrečnému leštění do vysokého lesku.

Nejobtížnějším krokem při výrobě je správný odhad množství a kvalita skloviny, kterou je třeba nabrat. Aby koule zářila křišťálem, musí sklář nabrat maximálně čistou sklovinu. Náročnost ruční výroby křišťálové koule způsobuje, že pouze dvě z deseti koulí jsou dokonale provedené.

Krátký dovětek

Také jste si mysleli, že křišťál je nějaké speciální sklo? Není tomu tak, záleží jen a jen na zručnosti a zkušenosti skláře, který sklovinu nabírá. Zlaté české ručičky jsou holt zlaté české ručičky.

Kam dál?

Reklama