Trápí vás suchá, podrážděná a šupinatá kůže? Příčin bývá několik. Vedle nevhodné osobní péče a chybného výběru pleťové kosmetiky jde nejčastěji o dehydrataci a špatné stravovací návyky. Zařaďte do svého jídelníčku těchto osm potravin a jídel a podpoříte tak hydrataci.

626bd0ea3f74aobrazek.png

8 potravin, které jsou obzvláště bohaté na vodu
Nejprve se v rámci osobní péče zaměřte vyvážený pitný režim, který by měl zahrnovat čistou vodu, čaj, mléko a omezené množství kávy. Nevhodné jsou slazené nápoje. Denně vypijte nejméně osm sklenic tekutin.

Pleti rovněž prospívá jídelníček bohatý na antioxidanty, mezi něž patří vitaminy A, C a E, a potraviny s vyšším obsahem vody. Které jsou nejlepší?

1. Meloun
Druh zeleniny, který bývá mylně považován za ovoce, pojímá přes 90 % vody. Zároveň je bohatý na minerály a fytochemikálie, jako jsou vitamin C, beta karoten a lykopen pozitivně působící na zdraví pokožky. Nakrájejte jej na kostičky k lehké svačině nebo jej přidejte do smoothie.

2. Pomeranče
Syté oranžové ovoce může chutnat sladce i kysele, vždy je ale bohaté vodu (80 až 90 %) a navíc je vynikajícím zdrojem vitaminu C. Poslouží jako svačina nebo jej nakrájejte na menší kousky spolu s dalšími druhy ovoce a přichystejte si chutný ovocný salát.

3. Zelenina
V porovnání s ovocem obsahuje zelenina ještě méně sacharidů, spoustu vitaminů, minerálů i vody. Například salátová okurka obsahuje 96 až 97 % vody. Hned za ní se drží ledový salát s 95 až 96 % vody, cuketa s 92 až 93 % vody, špenát, brokolice a mrkev s 90 % vody. Cca 400 gramů zeleniny představuje přibližně 350 mililitru vody, a to už není zanedbatelné číslo.

4. Ovocné a zeleninové saláty
Vytvořte si nový návyk a před hlavním chodem podávejte menší salát z ovoce nebo zeleniny či kombinaci obojího jako předkrm. Zlepší chuť k jídlu, a navíc zvýšíte příjem tekutin a dalších zdraví prospěšných látek.

5. Mléko a mléčné výrobky
Podporují trávicí trakt a podílí se na příjmu tekutin. Ve 100 mililitrech polotučného mléka, v jogurtech a zakysaných mléčných výrobcích se nachází 89 až 90 % vody. O trochu méně obsahuje tvaroh s 80 až 85 % vody, plátkové sýry a další druhy sýrů mívají cca 50 až 70 %.

6. Nakládané okurky
Kromě doplnění a zvýraznění chuti mnoha jídel mohou nakládané okurky významně přispět k celkovému příjmu tekutin. Obsahují více než 90 % vody, která vzniká při fermentaci. Vliv má také použité koření a další tekutiny.

7. Vývary a polévky
Polévky zpravidla mají až 90 % vody. Navíc obsahují kuchyňskou sůl, a kromě vody tak organismu doplní důležité minerály, především sodík a chloridy. Díky těmto minerálům se přijatá voda v těle lépe udrží a méně se jí vyloučí močí.

8. Smoothie a proteinové koktejly
Výživné nápoje připravené z ovoce, zeleniny, mléka či vody a dalších surovin představují způsob, jak tělu doplnit nejen tekutiny, ale spoustu dalších živin včetně důležité vlákniny.

Už hotovou alternativu představuje protein shake neboli vyvážené jídlo v prášku, které stačí smíchat s vodou či mlékem. Obsahuje jen minimum kalorií a spoustu kvalitních bílkovin.
 

Reklama