ele.jpg

Pokud pracujete manuálně, pak nejspíš víte, že nejčastěji v práci trpíte na bolavé nohy, dolní oblast zad anebo vám hrozí zranění při manipulaci se stroji nebo produkty. Všechny druhy práce ale samozřejmě přináší svá pro i proti. Pojďme se zaměřit na to, jak eliminovat rizika fyzicky náročnější práce a jaké podmínky by měly být na pracovištím standardem, aby těch „pro“ výhod bylo více.

Co je potřeba pro bezpečnou práci?

  • Klíčovým bodem je školení zaměstnanců o bezpečnosti práce. Pracovníci musí mít dostatečné znalosti o správných technikách práce i ruční manipulaci.
  • Zároveň je třeba zohlednit i individuální faktory každého pracovníka. Nikdo by neměl pracovat nad limit jeho fyzických možností, to platí i o zvedání nebo manipulaci s těžkými objekty.
  • Pokud zvedáte něco těžkého, pak zapojte svaly na nohách, nikdy netahejte závaží pouze zádovými svaly.
  • Používejte pracovní pomůcky, které vám pracovní proces usnadní. Od zaměstnavatele byste zároveň měli mít i dostatečnou ochranu před hrozícím úrazem nebo poraněním.

Hledáte práci? Mrkněte se na volné pracovní pozice tady: www.adecco-jobs.com/amazon/cs-cz

Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele 
Váš zaměstnavatel by měl zajistit bezpečné pracovní prostředí, bezpečné zařízení a konstrukce i systémy práce. Také by měl poskytovat svým zaměstnancům veškeré informace, školení, pokyny či dohled, které jsou nezbytné k ochraně všech osob na pracovišti před zdravotními a bezpečnostními riziky při práci.

Jaké jsou povinnosti zaměstnance
I zaměstnanci mají samozřejmě své povinnosti, které se týkají pracovního řádu. Jednou z nich je dbát na své zdraví a bezpečnost, stejně jako na to, aby jejich činnost nebo nečinnost nepoškozovala zdraví a bezpečnost ostatních osob. Také je třeba, aby dodržovali veškeré bezpečnostní pokyny a používali osobní ochranné prostředky.

Zaměřte se na vhodný jídelníček a spánek 
Všechno ale začíná u jednotlivců a toho, jak se lidé sami cítí. Věčné téma je proto také jídlo a spánek. Pro dostatek energie potřebujete i vyšší kalorický příjem – záleží samozřejmě ale, jak velký váš denní výdej je. Ideální je jíst zhruba v tříhodinových intervalech, které vám dodají dost energie a během směn nebudete mít hlad. Myslete také na to, že strava by měla být složena z výživově hodnotných potravin. Rohlíky s majonézovými saláty nebo herkulesem jsou možná velmi rychlou alternativou, nicméně příliš živin vám pro směnu nedodají. Preferujte spíše celozrnné pečivo bohaté na vlákninu, šunky či tvarohové pomazánky a dostatek zeleniny.

Energie i celkové rozpoložení může velmi ovlivnit také nedostatek spánku, proto dbejte na to, abyste ho nezanedbávali. Ne vždy jsou optimální podmínky, priorita by to ale měla být vždy. Ideální doba spánku zdravého člověka se pohybuje mezi 6–8 hodinami. Pokud spíte méně, možná je třeba zvážit, zda nechodit na kutě přece jen o hodinku dřív.

Jak ulevit bolavým nohám 
Práce ve stoje může také přinášet zdravotní rizika. Existuje ale pár obecnějších doporučení, jak je eliminovat. Takový typ práce je nedílnou součástí všech průmyslových odvětví, ale i kadeřníků, prodavačů a prodavaček nebo kuchařů. Dlouhé stání může způsobit otoky na nohou, vznik křečových žil nebo ortopedické potíže. Zaměstnavatel by vám proto měl zajistit vhodnou výšku pracovní plochy, kvalitní obuv i dostatečné množství přestávek, během kterých se budete moci projít, protáhnout, odpočinout si. Sami si můžete ulevit dodržováním pitného režimu, vyhýbání se cigaretám a alkoholu, mohou pomoci i kompresní punčochy a pravidelný strečink a pohyb. Pravidelně také doplňujte hořčík.