Jestli nám něco dokáže pořádně znepříjemnit čas Adventu a Vánoc, tak jsou to určitě nemoci. Na ně v tomto období skutečně „není čas“, mezi vším tím nakupováním dárků, pečením cukroví, vánočními večírky a úklidem. Jenže podle praktických lékařů, pediatrů a specialistů ORL se právě v tomto období čekárny ordinací plní nejvíce. Proč vlastně? O nemocnosti okolo Vánoc a také o tom, zda je z hlediska prevence chorob vhodné odjíždět během vánočních prázdnin do tepla k moři či naopak na hory, hovořila specialistka ORL MUDr. Azita Gebauerová z pražské Polikliniky Malešice.
Každoroční „vánoční viróza“
Někteří lidé dokonce bývají nemocní v podstatě každoročně téměř na den stejně, a to s železnou a neměnnou pravidelností. Buď bezprostředně před Vánoci, kdy stres vrcholí, anebo pak hned po Štědrém dni, kdy povinnosti opadnou. V takovém případě nemoc téměř jistě souvisí právě s nahromaděním stresu z povinností, které si ovšem často sami na sebe připravují. Na místě je určitě zvážit, zda je nutné upéct 15 druhů cukroví, uklidit celý byt zrovna před Vánoci či zda nelze dárky kupovat průběžně.
Specialistka ORL doplňuje, že základní prevencí proti infekci horních cest dýchacích je stejně jako v jiných obdobích roku dostatek spánku, větrání, aktivní odpočinek, vyšší přísun vitaminů. V období zvýšeného nárůstu infekčních chorob pak omezení pobytu ve společných prostorách. Preventivně též působí užívání nosních sprejů s roztokem mořské vody, které optimálně zvlhčují sliznici, jež se pak dokáže snáze ubránit virům a bakteriím. Tyto nosní spreje nabízí například značka Delmar.
Do tepla či na hory? Ano, ale…
Rok od roku roste počet Čechů, kteří před shonem vánočních svátků raději ujíždějí k moři do tepla, ať už například na Kanárské ostrovy či do Egypta, anebo do vzdálenějších destinací. Vánoce stráví poměrně netradičně, bez stromečku, cukroví a kapra, ale zato je o ně kompletně postaráno a největšímu stresu se vyhnou. Otázka ovšem je, zda jsou tyto cesty přínosné zdravotně, a to zvlášť pro malé děti?
MUDr. Azita Gebauerová je přesvědčena, že ano. „Všem mým pacientům doporučuji klimatoterapii jako doplňkovou léčbu k posílení imunity a prevenci recidivujících infektů horních cest dýchacích. I malé děti snášejí dobře cestování do vzdálenějších destinací za dodržení určitých zásad cestovní hygieny a prevence prochladnutí při cestování letadlem,“ míní specialistka ORL. Pochopitelně doporučuje též pobyty na horách, v obou případech je však optimální strávit v místě alespoň dva týdny či více.
A může pacient odcestovat na hory či k moři i s nachlazením? „S mírným nachlazením, tedy například s rýmou, ale bez teploty, není nutné ozdravný pobyt rušit, nicméně je vhodné ze začátku dodržovat větší potřebu odpočinku a mírnější fyzickou zátěž. Jestliže ale došlo již ke vzniku horečnatého onemocnění, zánětu středního ucha či vedlejších dutin nosních, cestování letadlem nedoporučuji, neboť pohybem ve vyšší nadmořské výšce může dojít ke zhoršení obtíží a celkového stavu pacienta,“ uzavírá Gebauerová.
Tipy na prevenci a léčbu horních cest dýchacích
Oba druhy nosních sprejů koupíte v lékárnách, doporučená cena za 50ml balení je 115 Kč. Více na www.delmar.cz.
Nový komentář
Komentáře
no jelikož ji mám právě teď, tak snad vánoce budou v klidu
Dobrý den, děkuji za dobré tipy, jak si ještě lépe posychrovat obranu proti nemocem. Pravdou je, že celá moje rodina užívá jako prevenci probiotika. Ale teď jsem já osobně musela začít užívat antibiotika na jisté intimní potíže a tak mi k tomu ještě v lékárně dal pan lékárník Biopron Premiun, je doporučené prý zvýšit dávku probiotik v době užívání atb, protože ty hodně narušují střevní mikrofloru. Tak uvidím, jak to zabere. Užívám 3 den jak atb tak probiotika a provdou je, že nemám takové ty křeče jako vždycky když mívám atb.
Tak mně už viróza snad končí.Trpěla jsem minulý týden.