onk.jpg

Během onkologické či radiologické terapie může docházet vlivem medikace k narušení přirozené produkce hormonu estrogenu, a tak i nedostatečné vlastní hydrataci poševní sliznice. Zejména během léčby rakoviny prsu nebo děložního čípku je uplatňována také hormonální terapie, která může zapříčinit nerovnováhu hormonů a následně vaginální suchost. Ta vede k dalším problémům, jako je svědění a pálení, drobné prasklinky, ale také záněty či špinění nebo mírné krvácení. V takovém případě je pohlavní styk bolestivý, nepříjemný a partnerský život pacientek chátrá. O problémech se stydí mluvit a trpí i jejich psychické zdraví.

Začátek péče je prevence
Mnoho žen, ač to možná neví, spadá do rizikových skupin náchylných k onkologickému onemocnění. Nejrozšířenější je právě rakovina prsu. Jestliže máte ve vaší rodinné anamnéze pacientky s rakovinou prsů, tak od 25. roku docházejte na pravidelné prohlídky. Pokud jste si již onemocněním prošly, opravdu nezanedbávejte řádné kontrolní screeningy a pravidelné gynekologické prohlídky.

Dbejte na zdravý jídelníček
Na vaginální suchost má negativní vliv kromě výše zmíněné hormonální léčby také nevyvážený jídelníček. Konzumace velkého množství sladkých potravin a nápojů výrazně zvyšuje pH poševní sliznice - a s tím roste i pravděpodobnost vzniku vaginální mykózy, tedy i pálení, svědění a výtoku. Tyto komplikace téměř znemožňují kvalitní sexuální prožitek. Zkuste si tedy nastavit zdravý a vyvážený jídelníček, výsledky se dostaví.

Věnujte pozornost péči o svou intimitu
Na řešení poševní suchosti i pro prevenci vaginální mykózy je ideální využívat jemné přípravky složené z kyseliny hyaluronové, mléčné a askorbové. Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí lidského těla, která obnovuje a regeneruje přirozený fyziologický stav vaginální sliznice, chrání tkáně před patogenní mikroflórou a díky ochrannému gelovému povlaku, který na sliznici vytváří, se rychleji hojí drobné prasklinky vzniklé suchostí. Kyselina mléčná zase podporuje potřebnou kyselost prostředí pochvy, čímž udržuje bakteriální rovnováhu. Zachovat přirozenou kyselost prostředí vulvy napomáhá i kyselina askorbová, neboli vitamin C.

Vyhněte se stresu a vyhledejte odbornou pomoc
Stres také návratu do normálu ve vašem sexuálním životě nepřispívá: nejen, že zatěžuje mysl, ale způsobuje i to, že se vaše svaly zbytečně stahují a znemožňují uvolnění. Stres dále může působit také zmatek ve vašem libidu. Pokud je hlavním problémem pro obnovení partnerské intimity vaše psychika, nestyďte se a vyhledejte pomoc v podobě psychologa nebo terapeuta. Boj s těžkou nemocí je náročný sám o sobě a odborník vám může být skvělou oporou pro rychlejší návrat nejen do spokojeného partnerství.
 

Reklama