Svatba, osudová událost dvou zamilovaných, kdy se z Já stává My, má mnoho podob. Co dvojice, to jiná představa o svatbě. A také co země, to jiná svatební tradice a obřad. Vyzpovídaly jsme pro vás několik žen, které se vdávaly za hranicemi naší země.

svatba

Míšo, prozradíš nám něco o sobě a svém manželovi?
Jmenuji se Michaela, je mi 26 let, pocházím ze Slovenska a mezi moje záliby patří cestování, sport a poznávání nových jídel a chutí. Vystudovala jsem Ruská a východoevropská studia, díky kterým jsem se dostala na jazykovou stáž do Moskvy, kde jsem se také v roce 2013 potkala se svým nynějším manželem.  Narodil se v tureckém městě Gaziantep, ale vyrůstal v Adaně. Jak už je u Turků zvykem, vše vzalo rychlý spád a po roce známosti jsme se vzali. Nejdříve jsme měli úřední svatbu s dvěma svědky a o rok později jsme vše pořádně oslavili typickou tureckou hostinou. Nyní žijeme v tureckém hlavním městě Ankaře.

svatba

Jak probíhalo zasnoubení?
Na turecké poměry bylo naše zasnoubení poněkud netradiční. Když mě můj přítel přijel navštívit na Slovensko, celý den jsem ho vodila po památkách. On místo toho, aby se zajímal o historické informace, přemýšlel nad tím, které místo se mu nejvíce zalíbí, aby mi mohl dát zásnubní prsten, který nosil celou dobu v kapse. Nakonec vyhrál bratislavský hrad, přesněji restaurace na nádvoří. Velmi mě to dojalo a samozřejmě jsem řekla ano.

V Turecku jsou i zásnuby velkou událostí, dalo by se říct taková malá svatba. Konají se buď v restauraci nebo u budoucí nevěsty doma. Dle mě je to zbytečně nákladné a kýčovité. Rozumím však tomu, že jde o tradici a Turkyně si na velké zásnuby potrpí. Mužova rodina žádá o ruku rodiče nevěsty, navíc jí musí přinést dárky. Nevěsta také podrobí budoucího chotě zkoušce. Připraví mu pravou tureckou kávu, kterou osolí. Když ji muž vypije, znamená to, že ji miluje a může se konat svatba. Loni jsme byli na švagrových zásnubách a dodnes děkuji muži, že mě toho cirkusu ušetřil.

svatba

Kdo z vás se z větší části podílel na svatebním plánování? Věděli jste od začátku, že svatba bude v zahraničí?
Svatbu jsme plánovali spolu a chtěli jsme ji udělat jak v Turecku, tak na Slovensku, zatím bohužel proběhla jen v Turecku. Musím říct, že je to úplně něco jiného, než na co jsme zvyklí u nás. Přípravy jsme extra neprožívali, nejsem člověk, který si potrpí na všechny zbytečné detaily okolo, takže jsme se na průběhu shodli celkem rychle, tuším, že vše bylo připravené za měsíc. Svatební šaty jsem si vybrala hned, výzdobu také, a ostatní za nás řešil podnik, kde se svatba konala. Skvělé bylo to, že jsme jen nahlásili počet hostů a oni se postarali o vše ostatní, jako jídlo, DJ, fotografa, kameramana a dokonce i kadeřníky a vizážistku. Tak jsme ušetřili síly na samotnou svatební hostinu.

svatba

Objevilo se během svatby něco, co ti bylo, jak se říká, proti srsti? Například nějaké místní zvyky?
Samozřejmě, když jsme například vešli do sálu, ženy začaly vydávat typický slavnostní zvuk, který je velmi hlasitý a pořádně mě vyděsil. Hned poté následoval svatební tanec. Celá zábava se nesla v tureckém stylu s tureckou hudbou, na kterou se tančí tak, že rozpažíte ruce a luskáte prsty. DJ moje prosby o evropskou hudbu ignoroval, takže mi nezbývalo nic jiného, než luskat taky.

Potom následovalo chození od stolu ke stolu, kde jsme se zdravili s hosty. Zhruba v polovině svatby mi tchyně dala přes ramena červenou mašli, manželovi bílou, a hosté na ně připínali zlato a peníze a DJ přečetl pohlednice a telegramy od lidí, kteří se bohužel nemohli zúčastnit. Celé to bylo poněkud krátké, svatba začala v osm večer a o půlnoci bylo po všem. Navíc jsme vynechali fotografování přímo ve studiu, protože se nám turecký styl focení příliš nelíbí. Na stole bylo drobné občerstevní a nápoje.

Co byrokratické záležitosti, bylo těžké vyřídit všechny formality?
Svatební dokumenty jsem vyřizovala ještě před stěhováním se do Turecka a musím přiznat, že to bylo náročné jak finančně, tak psychicky. Jsem ráda, že je to za mnou. Setkala jsem se i s hloupými poznámkami některých úředníků, ale úspěšně jsem je ignorovala. V Turecku jsme všechny dokumenty nechali úředně potvrdit, což zabralo jedno odpoledne.

svatba

Je něco, co tě naopak mile překvapilo?
Příjemně mě překvapily svatební salony a ceny svatebních šatů. Za cenu půjčovného, které bych zaplatila na Slovensku, jsem si zde koupila krásné svatební šaty, které využiji hned dvakrát a pak je prodám. Jak už jsem psala výše, také se mi líbilo, že vše kolem svatební hostiny za nás obstaral někdo jiný, a tím jsme si ušetřili spoustu nervů. Také musím zmínit to, jak se Turci umí spontánně bavit, nestalo se, že by byl prázdný parket, nebo že bychom museli někoho nutit. Ve chvíli, kdy zazněla hudba, vše ostatní šlo bokem a šlo se tancovat.

Měli jste rozlučku se svobodou podle místních zvyklostí? Jak probíhala?
Rozlučku se svobodou jsme neměli, protože už jsme byli oficiálně rok svoji. Jinak mívá nevěsta tzv. kına gecesi, kdy se opět tančí a budoucí nevěsta se předává do rodiny manžela, takže by měla celý večer proplakat. Do dlaní se jim také dává zlato a dlaně se barví oranžovou hennou. To jsem ale neabsolvovala, ačkoliv si to tchýně moc přála. Odrazovala mě jazyková a kulturní bariéra, vyřizování navíc... Nakonec byl i můj muž rád, že se kına gecesi nekonala, protože by tam musel být přítomný a ani on není velkým vyznavačem tradic.

svatba

Jaké dary se dostávají v zemi, kde jste se brali?
V Turecku se nejčastěji věnuje zlato, ať už v podobě náramků nebo zlatých penízek, nebo finanční hotovost. Podle mě je to super zvyk, protože nemusíte přemýšlet nad tím, co byste chtěli a co ne a nestane se, že byste dostali dva mixéry a tři žehličky. Zlato i peníze si odložíte a použijete je kdykoliv bude potřeba. Turci jsou opravdu štědří svatební hosté.

svatba

Když se podíváš zpět, je něco, co bys změnila nebo udělala jinak?
Změnila bych snad jen počet hostů. Sice jsme měli malou tureckou svatbu, což v praxi znamená 200 lidí. Byla tam spousta lidí, které jsme v životě neviděli, například švagrovi kamarádi. Lituji toho, že jsme se nechali ovlivnit tchýninými počty, které nakonec nevyšly, protože třetina lidí nepřišla, takže propadly peníze, které jsme za ně zaplatili. Suma sumárum jsem ale s celkovým průběhem spokojená, bylo to něco nového a jiného.

svatba

K tématu si můžete ještě přečíst:

Reklama