Poslední díl našeho svatebního seriálu nás zavede do rozporuplného Tuniska, kde se svatební i předsvatební tradice tolik liší od těch, na které jsme u nás zvyklé. Přečtěte si další zajímavý rozhovor s nádechem dálek.

Svatba

Katko, můžeš na úvod čtenářům říct něco o sobě a tvém manželovi?
Můj manžel je z Tuniska. Poznali jsme se, když jsem pracovala v Tunisku pro českou cestovní kanelář jako animátorka, později delegátka. Byli jsme kolegové, v jistém ohledu mi byl chvíli i nadřízeným. Spolu jsme pět let a nedávno jsme oslavili tříleté výročí manželství. Jsme mladý (vdávala jsem se ve 24 letech), zamilovaný a sehraný pár.

Jak probíhalo zasnoubení?
Úplně klasicky, dostala jsem prstýnek z bílého zlata a obligátní otázku, oslavili jsme to pouze ve dvou v soukromí. Což se výrazně lišilo od tradičních tuniských zásnub, kdy se o ruku žádají rodiče, rodiny se sejdou doma, připraví se malé pohoštění a zásnubní dort, tančí se a zpívá, byť třeba v obýváku.

Plánovali jste svatbu společně, nebo pouze jeden z vás? Jak přípravy probíhaly? Věděli jste od začátku, že svatba bude v zahraničí?
Svatba probíhala v Tunisku, s čímž jsme počítali od začátku. Ve většině případů sňatků s tuniským občanem to tak bývá, protože je to formálně mnohem jednodušší zařídit. Existuje však také mnoho výjimek. Plánovali jsme společně. Já byla benevolentní vůči tuniským tradicím a představě manžela a on bral v potaz má přání.  My jsme oba takoví v pohodě, s přípravami jsme se nad ničím příliš nestresovali. Manžel zařizoval tuniskou část, čili domluvu mezinárodního sňatku, datum a místo, prstýnky, občerstvení, dekorace, hudbu. Já si zařídila doma šaty a především veškeré formální papírování. Něco jsem nechala úplně na něm, jen odsouhlasila a do něčeho jsem mu vstupovala. Například jsem si přála na svatbě DJ s našimi oblíbenými písničkami, místo tuniské živé hudby, tak jsem ho dostala.

Svatba

Vyskytly se během svatebních příprav nějaké kulturní problémy, například něco, co je zvykem v Tunisku, ale tobě byla nepříjemná představa něco takového podstoupit?  
Ani v nejmenším. Spíš naopak, všechno se dost přizpůsobovalo mně. Například manželova rozlučka se svobodou, o níž něco povím níže. Samozřejmě, že se česká a tuniská svatba v mnoha ohledech liší. V Tunisku například zpravidla neprobíhá svatební polibek novomanželů a svatba se koná večer, nepodává se velké jídlo, ale jen cukroví a nápoje, nepije se alkohol,  všechno má jiný harmonogram. Ale to jsem dávno před svatbou brala v potaz a věděla jsem, do čeho jdu.  A tu pusu jsme si stejně dali.  Jsem alergická na „harkus“ - to je takové tetování, kytičky a malůvky na rukou a jinde po těle, kterým my špatně říkáme henna. Tuniské nevěsty je zpravidla vždy mají. Harkus jsem tedy neměla, zato hennu –  celistvé nabarvení dlaní do rezavé barvy, jsem si nechala od manželových tet udělat s radostí, stejně tak moje maminka.

Co byrokratické záležitosti, bylo těžké vyřídit všechny formality?
V té době mi to přišlo jako zdolat Mt. Everest :-) Když vše ale vidím zpětně, tak se to evidentně dalo zvládnout a od té doby jsem musela zařídit mnohem složitější papíry. Tehdy jsem ráda přijímala rady od zkušenějších známých a kamarádek a naopak jsem já nyní po svatbě předala rady se svatebním papírováním mnoha přátelům. Ve zkratce – člověk musí obejít městský úřad, krajský úřad, ministerstvo zahraničních věcí, úředního překladatele a velvyslanectví dané země. Pro mě, jako nepražskou, to znamenalo trochu cestování a času, ale vše se to dá během pár dnů zvládnout.

Co tě na tuniské svatbě naopak mile překvapilo?
Rozhodně asi to, jak byli všichni vstřícní k mým přáním a faktu, že odtud nepocházím, nemám tam nikde své „doma“, kde bych měla zázemí a soukromí. V té době jsem si například přála mít šaty pouze ke kolenům, nalíčit se a učesat sama – což je v Tunisku docela netradiční. Nikdo nic neřešil, všichni byli velmi milí a pomohli, jak mohli. Taky mě opravdu potěšilo, že se mě oddávající při obřadu na základní otázku zeptal anglicky, což jsem nečekala, on nemusel a přesto to udělal.Svatba

Měli jste rozlučku se svobodou podle místních zvyklostí? Jak probíhala?
Já jsem měla svoji rozlučku doma se svojí rodinou a přáteli. V Tunisku se rozlučce se svobodou říká „henna“ a probíhá některý den před svatbou. Tuniská nevěsta tráví čas se ženami z rodiny a kamarádkami, jdou do wellness, na kosmetiku, malují si navzájem výše zmíněné tetování harkus, dořešují styling, zkrátka holčičí den a večer. Toto se mě netýkalo, proto jsem byla přítomna na manželově henně, kam nevěsta normálně nepatří. Víc jsem se věnovala přátelům a nechala být za hvězdu večera jeho, tak, jak to má být.

Ona ta klučičí tuniská henna je skoro větší party než samotná svatba :-) Uvaří se tradiční jídlo, na které se pozvou členové rodiny (všechny ženy ze strany manžela také), kamarádi, sousedé. My jsme měli tradiční tuniskou kapelu a party stan na ulici před domem (což musí člověk samozřejmě zařídit předem na radniciatd.), běžné je také dělat tuto oslavu na plochých střechách domů. V tuniských ulicích potkáte ve večerních hodinách tuto oslavu velmi často. Ženich je na oslavu po večeři za velké slávy a povyku všech zúčastněných uveden a posazen ke stolečku, kde mu maminka/teta nabarví oranžovou hennou malíček a dostane požehnání. Tatínek/strýc/blízký kamarád má mikrofon a celou slávu „moderuje“. Zúčastnění darují ženichovi do koše libovolné obnosy peněz , které potom novomanželé mohou libovolně použít a moderátor jim vždy přede všemi poděkuje, za odměnu si symbolicky mohou vzít připravené sladkosti. Potom se už jen tančí a tančí, jí a pije. I přesto, že moje přítomnost na této oslavě nebyla tradiční, všichni se o mě skvěle starali, výborně jsem se bavila a vytancovala duši z těla.

Po takové velké rozlučce očekávám i velký svatební den, jak to probíhalo?
Samotný obřad měl vypuknout až kolem osmé večerní. Ráno jsme vyzvedli moji maminku z hotelu a jeli k manželovi domů, kde jsme měli skvělý oběd s celou širší manželovou rodinou. Odpoledne jsme strávili povídáním, zpíváním a tancováním doma, tety a sestřenky mě a mamince namalovaly dlaně hennou. Manžel se šel připravovat ke kamarádovi, který mu poskytl zázemí, já jsem měla k dispozici vše u manžela doma. Dala jsem si sprchu, s maminkou jsme se nalíčily, učesaly, oblékly. K večeru mě manžel s velkou slávou vyzvedl a již společně jsme krásným nazdobeným autem byli odvezeni k radnici, v jejímž společenském sále se konal obřad i oslava. Ženich a nevěsta v Tunisku sedí přede všemi čelem ke svatebčanům na krásné nazdobené lavici po celý průběh obřadu, „publikum“ sedí u stolečků s občerstvením – jako v divadle. Byli jsme oddáni, vyměnili si prstýnky, slavnostně si připili a rozkrojili dort, rozdávalo se cukroví, tančilo se a tančilo. V průběhu toho všeho jsme průběžně pózovali na focení. Všechno bylo velmi nenucené a veselé, v průběhu celého večera jsem se jen smála. Tančilo se do půlnoci, po oslavě na nás opět čekal komfortní odvoz a jelo se oslavovat ve dvou domů.
Chtěla bych podotknout, že takto probíhala naše svatba. Byla jsem na tuniských svatbách, kdy obřad probíhal na radnici, nebo dokonce doma a slavit se posléze jelo na jiné místo. Oslava také může být až v jiný den po oficiálním oddání. Jako u nás, žádná svatba není uniformně stejná.

A co svatební dary?
Tuniská nevěsta tradičně dostává kýčovité dárkové koše plné kosmetiky, ručníků, oblečení, věcí do domácnosti. Já jsem si toto však vysloveně nepřála, protože jsem si byla jistá, že věci neupotřebím a netrefí se mi do vkusu. Myslím, že jsme byli velmi spokojeni s penězi darem od rodiny a přátel. Při obřadu dostává nevěsta přede všemi symbolicky od manžela bankovku jakéhokoliv obnosu, čímž jí slibuje finanční zajištění. Koupil si mě v podstatě za stovku :-)

Svatba

A co jídlo, je něco, co nesmí chybět na svatebním stole? Také se musím zeptat na alkohol, slaví se jím v Tunisku, které je zemí muslimskou?
Na henně tradiční kuskus s červenou pálivou omáčkou, zeleninou, cizrnou a masem. Na samotné svatbě už potom dort, skvělé cukroví a ovoce. Nápoje nealkoholické, z respektu před staršími, kteří na alkohol zkrátka nejsou zvyklí.  I novomanželský slavnostní přípitek byl džusem. Je však snad jasné, že pod stolem a bokem pro všechny, kdo mají zájem, vždycky něco ostřejšího koluje :-)

Jsou nějaké tradice či zvyky, které se u nás nepraktikují, ale vy jste je měli na svatbě?
Pobavila mě tradice, kdy si ženich před svatbou nechá růst nějaký čas vousy. Aby když se ve svatební den oholí, prokoukl a také trošku zazářil vedle krásně načančané nevěsty. Veškeré slavnosti (nejen svatby) hojně doprovází tradiční tuniský pokřik žen. A snad jako poslední – v Tunisku by vás neměli oddat bez předložení výsledků aktuálních krevních testů obou snoubenců, aby bylo zřejmé, že je i po zdravotní stránce mezi námi dvěma vše ujasněno. Tunisané jsou moderní, otevřený a tolerantní národ a to vše se pozitivně odrazilo i na naší svatbě.

Můžete si také přečíst:

Reklama