Svatba, osudová událost dvou zamilovaných, kdy se z Já stává My, má mnoho podob. Co dvojice, to jiná představa o svatbě. A také co země, to jiná svatební tradice a obřad. Vyzpovídaly jsme pro vás několik žen, které se vdávaly za hranicemi naší země.

Můžeš čtenářkám říct něco o sobě a tvém manželovi, například kde jste se poznali, odkud je, jak dlouho jste spolu? 
Jmenuji se Mirka a můj manžel pochází z Francie. Seznámili jsme se díky mojí starší sestře, která nás dala do kupy. Dva roky jsme žili v Košicích, odkud jsme se přestěhovali do Provence. Momentálně je naším domovem Marseille, kde jsme se také minulé léto vzali.

Svatba

Jak probíhalo zasnoubení? Spojení zásnub a Francie ve mně evokuje něco romantického, bylo to tak?
Pokud si někdo představuje růže a Eiffelovku, musím ho vyvézt z omylu, ne každý Francouz je totiž romantik. Naše zásnuby bych shrnula asi takto: Když už vypijete příliš alkoholu na to, aby se vám chtělo vařit večeři, vaše oblíbená levná pizzerie je zavřená a omylem si vyberete restauraci, která vaše konto odlehčí o trojcifernou sumu, ale máte takový hlad, že to prostě neřešíte, a nevinná poznámka ve stylu „to bude stát majlant, měli bychom se aspoň zasnoubit” dospěla k rozhodnutí, že se vezmeme. Nápad nás nepřešel ani ráno, tak jsme šli koupit prstýnek.

Bylo plánování svatby v podobném duchu?
Když jsme se zasnoubili, nevěděli jsme, jak se taková svatba organizuje, a nemohli jsme se na ničem shodnout. Manžel chtěl velkou party na Slovensku, já tajnou svatbu s dvěma svědky v Marseille. Rozhodnutí padlo asi rok po zásnubách, když manžel trochu procitl a spočítal si, kolik taková sranda stojí. Když mi mladší sestra poslala zprávu, že si zarezervovala lístek na léto do Marseille, hned nás napadlo, že tím pádem máme svědka a byla by škoda to nevyužít. Takže za všechno vlastně může ona. Nakonec se naše tajná svatba odtajnila a přítomní byli naši rodiče a sourozenci s partnery, což bylo 12 lidí.    

Vyskytly se během svatebních příprav nějaké kulturní problémy, něco, s čím jsi nesouhlasila vzhledem k odlišné kultuře a zvykům?
Jediným problémem, který pro mě problémem nebyl, bylo to, že manžel je ateista a já katolička. Pro moji rodinu to bylo dost velké sousto, ale nakonec se se svatbou na radnici smířili.

Francie

Jak probíhalo vyřizování dokumentů ke svatbě?
Celá záležitost trvala asi tři, čtyři měsíce, protože jsem neměla kdy jet na Slovensko a musela jsem tím pádem všechno vyřizovat přes ambasádu v Paříži. Předpokládám, že jinak by to bylo lehčí, ale i tak to bylo díky Evropské unii celkem bezproblémové.

Všechno vypadá velmi bezproblémově, vyskytly se ale nějaké záludnosti, které tě nemile překvapily?

Francie je bohužel krajina, která na svatbách příliš nebazíruje, a byla jsem smutná z toho, že místo „blahopřeji” jsem slýchala spíše otázku „proč?” když jsem potvrdila, že nejsem těhotná, někteří se chytali za hlavu, proč se bereme tak mladí, podotýkám, že mně bylo 29 a manželovi 34 let.

Co rozlučka se svobodou, bylo to stejně originální jako zásnuby?:-)
Několikrát jsem viděla rozlučku na pláži, kde budoucí nevěsta musela poslouchat družičky, například jít oblečená do moře nebo na pláži prodávat koláčky, aby bylo za co pít. To jsem nehodlala absolvovat. Muži to mají stejné jako u nás, takže jsem mu ji s radostí dopřála a dopřála mu večer s absintem a kamarády. Potom jsme měli rozlučku podle našich představ, večer před svatbou jsme si dali poslední rande jako svobodní, u skleničky jsme se bavili o tom, co jsme spolu zažili a co nás čeká, a odebrali jsme se každý ke své rodině. Potom jsme se viděli až před obřadem.

Jak vypadal svatební den?
Naše svatba byla v pátek v 11:00 hodin dopoledne, vzhledem k tomu, že všichni hosté byli vlastně na dovolené, tak bylo jedno, jaký to byl den. Radnice byla od našeho bytu vzdálená asi pět minut, takže jsme měli vše po ruce. Venku bylo 37 stupňů, žádné make-upy nikdo neřešil, muži s dlouhými rukávy nebyli příliš nadšení, ani moje těhotná sestra. Proto jsme velmi ocenili klimatizovanou svatební síň. Samotný obřad byl příjemný, neformální a mně se navíc líbilo, že nás oddávala žena. Oslava začala vlastně hned po obřadě, pronajali jsme si velký dům s terasou a strávili celý den u jídla, pití a hudby, děti běhaly v plavkách, muži hráli pétanque, nešlo o moc tradiční svatbu.

Jaké dary se dostávají v zemi, kde jste se brali?
Zvykem je napsat seznam darů, které si přejete dostat, případně se dohodnout na penězích. Byli jsme i na svatbě, kde si novomanželé přáli vložit peníze na účet v cestovní kanceláři, a tak si místo mixérů a kávovarů užili dva týdny na Kubě.

Jak vypadalo jídlo a pití? Předpokládám, že pravé šampaňské teklo proudem. 
Oběd jsme měli zabezpečený od agentury a večer jsme grilovali všechno možné. Francouzi mají moc rádi maso a na jihu jsou výborné ryby, takže jsme to spojili. Nešlo o žádná tradiční jídla, ale všem chutnalo. Pila se lahvová Plzeň, kterou jsme koupili v arménské večerce, čepovala se Stella Artois a pro vinaře bylo nachystané rosé. Asi není těžké odhadnout, kdo pil víno a kdo pivo. Měli jsme i láhev slivovice, ale nikdo si na ni v tom horku netroufnul.

Zakomponovali jste do svatby i nějaké tradiční francouzské zvyky?
My tradice trošku ošidili, když zpětně přemýšlím, tak si uvědomuji, že mě muž nenesl ani přes práh! Moc se mi líbí místní zvyk, „kdy hosté zasypou” novomanžele bublinami z bublifuku, tchýně k tomu opravdu všechny přemluvila a já si připadala jako filmová hvězda!

Když se podíváš zpět, je něco, co bys změnila nebo udělala jinak?
Určitě bych si zaplatila dobrého fotografa, možná bychom měli i fotky bez useknutých nohou.

 

Dovolená v romantické Francii nadchne zamilované páry i rodiny s dětmi. Tipy, kam cestovat a jak si užít pobyt, najdete na webu Levnocestovani.cz v průvodcích nejen po Francii. Rodinná dovolená vás vyjde díky akčním nabídkám výrazně levněji. Prohlédněte si last minute zájezdy, levné letenky a výhodné ubytování.

Můžete si také přečíst:

Reklama