Svatba, osudová událost dvou zamilovaných, kdy se z Já stává My, má mnoho podob. Co dvojice, to jiná představa o svatbě. A také co země, to jiná svatební tradice a obřad. Vyzpovídaly jsme pro vás několik žen, které se vdávaly za hranicemi naší země.

svatba

Než nám povíš o své holandské svatbě, představila by ses nám?
Jmenuji se Alžběta, můj manžel pochází z Holandska a celkově jsme spolu čtyři roky. Rok a půl jako manželé, máme 13 měsíční dceru. Bydlíme na jihu Holandska, v městečku Goes v provincii Zeeland. Dohromady nás svedla společná láska k jídlu – oba jsme kuchaři. Zkraje mi bylo popravdě nepříjemné, jak mi můj muž nadbíhal, neustále mi posílal psaníčka a musel být tam, kde jsem byla já. Navíc se na jeho stranu přidali snad všichni kolegové, až mě po třech měsících přemluvili, abych s ním šla na jeden narozeninový drink. Vyklubal se z něho skvělý chlap a já dodnes svým kolegům děkuji za to, že nepolevili a dali nás dohromady.

K zasnoubení už tě nikdo přemlouvat nemusel?
Říká se, že pátek třináctého přináší smůlu, u mě to bylo právě naopak. Byla jsem ve třetím měsíci těhotenství, nebylo mi nejlépe a neměla jsem na nějakou oslavu ani pomyšlení. Když mi muž navrhl, že mi alespoň nachystá snídani, přišlo mi to jako nejlepší narozeninový dárek. Myslela jsem si, že máme jen chleba, dvě vejce a džem, o to větší bylo moje překvapení, když mě čekala doslova královská hostina. A mezi tím nervózně klečel můj muž na koleni a v ruce držel malou krabičku. Když se mě zeptal, jestli si ho vezmu, nebyla jsem schopná slova, tak jsem ho jen obejmula, políbila a řekla ano.

Někde je ještě možné vidět tradiční nizozemský zvyk - muž večer přijde k domu té, kterou si chce vzít a na prahu jí nechá dřeváky, které sám vyřezal či alespoň vyzdobil. Ráno se vrátí, a když vidí, že je žena nosí, je ruka v rukávě!

svatba

Jak probíhalo plánování svatby?
Původně jsme plánovali svatbu na později, než se nakonec konala. Měla být v České republice na zámečku Lesná se všemi přáteli a rodinou, najmout jsme si chtěli jednu z nejlepších organizačních firem. Tím, že jsem otěhotněla a muž chtěl, aby dítě přišlo do úplné rodiny, navíc byrokratické záležitosti byly nepříjemně zdlouhavé, rozhodli jsme se vše ulehčit a vzít se v Holandsku jen s nejbližší rodinou

Co tě na celé svatbě mile překvapilo?
Nevím, jestli tyto služby fungují i v České republice, ale zde jsem si najala kadeřnici, kosmetičku a fotografku v jedné osobě. Ušetřilo mi to nejen čas, ale i peníze.

Jak probíhají rozlučky se svobodou?
Tradičně mívají nevěsty den před svatbou malý čajový dýchánek s několika hosty, kde se, kromě čaje, podává i speciální víno a pohoštění. Někdy dostávají i praktické dary do domácnosti, aby byly dobrými hospodyňkami. Mě překvapily moje kamarádky tím, že mi objednaly kurz zdobení dortů s občerstvením a pitím. Nazdobené dorty jsme si pak mohly doma vychutnat, což bylo, vzhledem k mému těhotenství, lepší než velká párty. Muž měl rozlučku s nejlepšími přáteli, která probíhala zřejmě skvěle, dle stavu, v jakém mi ho vrátili.

Jak vypadal svatební den?
Klasicky – ráno přijela dívka “tři v jednom”, která mě učesala, nalíčila, pak přijel manžel a jeli jsme na úřad. Obřad trval asi pět minut, což mě poněkud zaskočilo. Pak jsme jeli do restaurace na slavnostní oběd a poté následovala oslava u nás doma, kde moje maminka všechny do jednoho opila.

svatba

Co je zvykem darovat novomanželům v Holandsku?
V Holandsku je zvykem otevírat dary na recepci, která probíhá hned po obřadě. Páry většinou sedí pod baldachýnem, kam jim hosté nosí svatební dary. Novomanželé by jim také měli osobně posléze ještě poděkovat. My jsme dostali hlavně finanční hotovost, přání a další drobnosti.

Jaké bylo menu na slavnostní tabuli?
V restauraci jsme měli hovězí vývar a houbovou polévku, dále bylo na výběr z jelení kýty, vepřové krkovice a ryby, a jako dezert jsme měli selekci dezertů alá Michellin, protože to připravoval manžel s kolegou, kteří pracovali v michellinských restauracích. Na pití jsme měli různé sekty, víno, pivo a samozřejmě nealkoholické nápoje. Doma jsme potom měli domácí klobásky, špek, uzené a český chléb, chlebíčky a jednohubky. A co by to bylo za svatbu, kdyby chyběla slivovice.

Jinak se tradičně podává tzv. hapjes, něco na způsob našich jednohubek, například hrášková pěna s uzeným lososem a kaviárem. Spousta Holanďanů si na svatbě přeje také plateau, na velkém podnose podávaný humr, čerstvé i gratinované ústřice, krabí klepeta, slávky, hřebenatky, holandské krevetky, britky a mořské šneky, které vyzobávají párátky. Když se svatba koná v období bílého chřestu, podává se na svatbě také, spolu s mořskou zeleninou a vinnou omáčkou se šunkou nebo jehněčím masem.

Můžete si také přečíst:

Reklama