Dnešní svatba se odehraje sice ve vzdálené Americe, ale bude naopak typicky česká. Nebude chybět chomout ani střepy pro štěstí. Čtěte další díl našeho svatebního speciálu.

Míšo, prozraď nám něco o sobě a svém manželovi, prosím.
S manželem jsme se potkali v Montgomery, ve státě Minnesota, v dubnu roku 2008. Poprvé jsme se setkali na svatbě dcery jeho kamaráda, kde já jsem byla jako kamarádka někoho jiného. Potom jsme se až do ledna 2011 neviděli, až když jsem se přestěhovala do Burnsville. Manžel je sice z Montgomery, ale jeho rodina pochází z malé vesničky Kolence u Třeboně. V roce 1860 se jeho pra-pra rodiče přestěhovali do New Prague v Minnesotě, a manžel je tedy již pátá generace rodiny narozená v USA.

svatba

Jak probíhalo zasnoubení?
Manžel mě pozval na večeři v Downtown Minneapolis, poté nás vyzvedl kočár tažený koněm, který zastavil na Stone Arch Bridge Downtown Minneapolis, a manžel mě na koleni požádal o ruku při svitu plného měsíce.

Vaše svatba byla poněkud netradiční, ačkoliv žijete v USA, měli jste ryze českou svatbu, co vás k tomu rozhodnutí vedlo?
Jelikož chodíme do Sokola v St. Paul, kde je přístup ke krojům a kde se pořádají tradiční české oslavy, tak nás napadlo se vzít v krojích. Já jsem se v Česku narodila, odjela jsem ve svých 19 letech, a jak už jsem zmínila, manžel má české předky. S pomocí naší kamarádky Jitky jsme přede všemi utajili, že v Sokole budeme mít přímo obřad (známí si mysleli, že jsme se vzali den předtím a v Sokole se budeme pouze fotit a oslavovat). Překvapení bylo skvělé! Vše proběhlo hladce, neměli jsme problémy ani s vyřizováním potřebných dokumentů, vzhledem k faktu, že jsme oba američtí občané.

svatba

Neměli jste tendence přeci jenom zahrnout i nějaké místní, americké zvyky? Naopak co klasicky českého se na vaší svatbě objevilo?
Žádné americké zvyky jsme neměli, šlo vážně o českou svatbu s českými zvyky. Samozřejmě jsme u stolu dostali velký bryndák a vzájemně se krmili polévkou, rozbili jsme talíř, aby nám střepy přinesly štěstí, a vše jsme po sobě spolu zametli. Manželovi byl nasazený chomout, a coby první tanec jsme si zatančili polku.

svatba

Jak vypadal svatební den? Přípravy, svatební obřad, oslava?
Svatba se konala v neděli, v den našeho měsíčního setkání v Sokole s českými rodinami z okolí. Měli jsme připravené kroje a občerstvení. Když jsme přijeli, podívali jsme se na divadelní představení, které hrály české děti, a pak jsme se vytratili se převléct do krojů. Jitka, naše tajná síla, všechny kamarády seřadila do tunelu, kterým jsme prošli k jevišti, kde na nás čekala kamarádka mého manžela, která nás oddala. Nikdo neměl ani tušení, že jsou na opravdové svatbě, dokud oddávající nezačala slavnostně mluvit a ptát se na klasické svatební otázky. Pár lidí to dojalo k pláči.

svatba

Předpokládám, že i občerstvení bylo v podobném, ryze českém duchu.
Protože šlo o naši pravidelnou měsíční akci, jídlo donesla každá rodina, my přinesli navíc chlebíčky a pivo. Jitka obstarala právě polévku, kterou jsme se s manželem krmili, a jako druhý chod byla koprovka s brambory a vejcem.

V předchozích svatebních rozhovorech jsem se ptala nevěst, zda by zpětně něco změnily. U tebe očekávám negativní odpověď, ale stejně se zeptám.
Vůbec nic bych neměnila, byl skvělý pocit překvapit pár desítek lidí, navíc krajanů, naší svatbou. Nic nebylo hrané, naopak všechno bylo velmi spontánní a moc milé.

svatba

Můžete si také přečíst:

Reklama