Přicházíme do jedné z mnoha kaváren v centru Ústí nad Labem. Za pár desítek minut vyrazí na připravené molo několik modelek v okouzlujících róbách. Přípravy jsou v plném proudu a v zákulisí celé akce je poněkud rušno. Dívky na stojanech s šaty hledají ty své a vizážistovi se od pudrového štětce jen práší.

Od jednoho k druhému pobíhá také choreograf a organizátor celé akce Roman Holárek. Nervozita v místnosti by se dala krájet. Za pár minut vše začne. Ale přesuňme se na úplný začátek. Co vše módní přehlídce přechází a jak dlouho se taková akce chystá?

Od organizátora se dovídám, že přehlídka vždy vzniká na základě nabídky, na objednávku klienta nebo při vlastním projektu agentury. „V případě, že přehlídka vzniká na objednávku klienta, je třeba nejprve sjednat, jak si akci klient představuje. Potřebujeme znát, jaké typy modelek a modelů si přejí, v jakém duchu by se měla přehlídka nést, jakou chce hudbu, choreografii a celkovou výzdobu, jak má vypadat scéna, molo a kulisy,“ dodal.  
 
V momentě, kdy je obraz budoucí přehlídky konkrétní, začínají se shánět také sponzoři. „Je potřeba udělat celkovou prezentaci přehlídky, tu konkrétní představu uvést a vždy nějak uchvátit případné sponzory,“ vysvětluje Roman svůj osvědčený postup, zatímco dohlíží na průběh posledních příprav a odpočítává zbývající vteřiny.

Doba začátečních příprav je individuální, odvíjí se od charakteru chystané akce. „Můžou trvat půl roku, ale není ani výjimkou, že dostaneme jen dva týdny. Výsledek ale pak není takový jako u přehlídek s delší přípravou,“ upřesnil mladý choreograf.

Jsou-li sjednaní sponzoři, případně moderátor a hlavně prostory, v nichž se akce uskuteční, může se přistoupit k dalšímu kroku, a tím je casting. Výběr modelů a modelek se řídí dle přání zadavatele. Následuje fitting, což je zkouška oblečení na modelkách a určování pořadí, v němž budou vstupovat na přehlídkové molo. V neposlední řadě je důležité sjednat účesy a make-up modelek.

Po castingu a fittingu konečně začíná zkoušení choreografií. Ty by neměly být obzvláště těžké, ale zároveň musí zaujmout. Choreografie by se dala rozdělit na dva základní tábory.

„Známí návrháři, kteří se řadí mezi špičku oděvního průmyslu, dělají přehlídky ve stylu chodiček, to jsou přehlídky, které se dají většinou vidět na módních kanálech. Druhým typem jsou přehlídky ve stylu show. Větší show se vždy nacvičuje několik dnů. Jsou zapojeni i zpěváci a tanečníci a vše se ve finále musí sladit s choreografií modelek. Často se používá i speciálních efektů. Samotnou choreografii většinou připravuji taktéž pár dní,“ vysvětluje Roman za neustálého poklusu.

Při menších show se na choreografii podílejí většinou modelky, které mají taneční průpravu a nebo se to naučí během zkoušek. Zkoušky trvají den nebo dva.

V den D se od rána připravuje scéna, modelky se na místo konání dostaví šest až osm hodin před začátkem a věci najednou dostávají rychlý spád. Dívky se pod rukama talentovaného vizážisty během několika okamžiků mění k nepoznání, následuje přezkoušení šatů, generální zkouška, úprava póz. Dolaďují se poslední detaily.

„Pokud se navíc předvádí spodní prádlo, což je i náš případ, musejí se modelky v průběhu dne hodně mazat tělovými krémy,“ říká můj průvodce zákulisím prohlídky, když míjíme horu kosmetických přípravků.

Organizování takových akcí skrývá mnohá úskalí a je nepsaným pravidlem, že alespoň jedna komplikace vždy nastane. Časový skluz, nesouhlasí dodané šaty, ráda také protestuje aparatura… Jiným, bezesporu také příjemnějším, pravidlem je fakt, že přes všechny komplikace ve většině případů vše dobře dopadá.

Posledních pár minut před začátkem nervozita graduje a nikdo už si nevybírá slova, jestliže se snaží vyjádřit svůj nesouhlas. Opravdu nikdo, ani ty křehké dívky, a ledovým klidem nejspíš oplývá jen moderátorka této show a vizážista, který svou práci již odvedl. Do kavárny začínají proudit hosté.

Úderem osmé hodiny začíná pro modelky opravdový kolotoč. Na molu ladně odchodit nacvičenou choreografii a v zákulisí se rychlostí blesku převléknout a připravit se na další kolo. Mimochodem, uměla byste si rychlostí blesku převléknout večerní šaty s korzetem?

Za pár desítek minut je po všem. Nervozita je ta tam a křehké dívky, jež jsou už skutečně opět křehké, se odeberou zcela zaslouženě na afterparty. Zatímco pánští aktéři se starají do nočních hodin o úklid kavárny, aby ji mohli v perfektním stavu předat službu konajícímu personálu. Sešlost se rozchází dlouho po půlnoci.

Byla jste na nějaké módní přehlídce? Láká vás to? Máte nějaké zkušenosti s organizací velkých akcí?

Reklama