Nelíbí? Třeba to časem přehodnotíte, až se vám bude špatně hojit nějaké zranění. Taková larví grupa v nehojící se ráně slupne přesně to, co je příčinou problémů.

 

Tak zvaná maggot therapy zažívá po celém světě celkem slušnou renesanci. Přišel s ní Napoleonův lékař, chirurg Larrey, během Napoleonova tažení do Egypta. Před ním ovšem přikládali larvy už staří Mayové.

 

Jak fungují?

Larvy některých dvoukřídlých nemohou pojídat nic jiného než mrtvou tkáň. Z toho vyplývá, že pustíte-li do hnisající a špatně se hojící rány takovou larvu, ona se naobědvá a vás zbaví příčiny potíží.

Larvy dokáží kopírovat hranici živé a mrtvé tkáně tak dokonale, že trhnou i chirurgický skalpel. Při své hostině zlikvidují i většinu nebezpečných bakterií, které jsou často imunní vůči antibiotikům, takže jejich působení má dvojí léčebný efekt.

 

Na smetišti je vědci ale neloví

K léčebným účelům jsou používány larvy Bzučivky zelené. Vajíčka se napřed desinfikují a samotné larvy se pak pěstují na medu.

 

Jak na to?

Larvy se položí na navlhčenou gázu, a ta se pak přiloží na ránu. Po stranách je gáza přelepena fólií, aby nám larvičky neprchly třeba k odpadkovému koši.

 

V České republice je tato léčebná metoda povolena od roku 2003. Poprvé ji roku 2002 použila nemocnice v Motole. Dnes ji využívá několik dalších specializovaných pracovišť, například nemocnice v Ostravě, v Semilech, nebo v Českých Budějovicích.

Reklama