Bydlím v Praze 6, kde letos vyhlásili velkou změnu v systému uklízení chodníků. Do loňska za pořádek zodpovídal majitel nemovitosti sousedící s chodníkem, letos celostátně poprvé přešla tato povinnost na bedra měst a obcí. V Praze 6 to vyřešili dobrovolníky, takzvanou sněhovou pohotovostí.

To se prostě v listopadu seberete a přihlásíte se na Městský úřad jako dobrovolník na úklid sněhu. Do března budete dostávat 2000 korun měsíčně jako paušál, ať sněží, nebo ne. Když bude zima teplá, máte štěstí a v kapse vám zacinká bezpracně vydělaných 10 000 korun, bude-li jako letos, nadřete se jako kůň. Na starost totiž budete mít 400 metrů chodníku, což je pořádný úsek. V neděli však všem zametačům přidali mimořádnou prémii 500 korun, uklízet totiž museli dvakrát za den.

U nás před domem uklízí 16letý klučina tělesné stavby o tři roky mladšího hubeňoura. Když jsem ho viděla, jak hází lopatou, bylo mi ho skoro líto a měla jsem nutkání jít mu pomoct. Popral se se svou brigádou ale se ctí, do večera byl chodník v pořádku, i když přes den jsme se na něm brodili po lýtka ve sněhu.

Horší to však bylo v úsecích, které měl uklízet sám Městský úřad. Tady (nebo aspoň v okolí mého bydliště) nebyla přeložena vločka křížem, takže když jsem se potýkala dnes ráno v půl sedmé s táhlou závějí vedoucí od domu až na stanici autobusu (zhruba 500 metrů), byla jsem skoro přemožena. Stejné to bylo se silnicemi - autobusy přes sněhové valy nemohly ani zajet ke krajnici na stanici a my nastupující jsme se museli pouštět za zejícími dveřmi až do středu vozovky. O následné kalamitě tramvají jsem vám už psala ráno.

Mimochodem: Všimly jste si, že se letos prodává 90 % kozaček na deseticentimetrové jehle? Jakpak se v nich asi v tom prašanu chodí?

Takže bych řekla, že pražští silničáři opět sníh nezvládli, ale chápu, že ho je tolik, že to snad ani nejde. Co je horší, nezvládli ho ani „chodníkáři“ (kromě těch dobrovolných). Do loňska, kdy za úklid chodníku odpovídali majitelé domů, byli i odpovědní za případný úraz. Kdyby si na mém chodníku někdo zlomil nohu, byla bych vláčená po soudech a platila bych jako mourovatá. Jestlipak bude platit i Městský úřad?

Jak se u vás uklízí sníh?

Reklama