Pokud chcete koupit hračku pro miminko a nevíte si rady, kterou, nabízíme pár tipů, jak vybrat takovou, která nejen baví, ale stimuluje všechny smysly dítěte. Už od nejútlejšího věku je možné děťátku pomoct lépe a rychleji chápat a vnímat dění okolo něj, a to právě třeba propracovanými hračkami. A pro každý věk existuje nepřeberné množství takových hraček. S těmi nejlepšími pro různě staré děti vás seznámíme v našem novém seriálu.

Každý smysl vyžaduje jiný stimul, aby se rozvíjel, proto jsou na hračkách barevné velké roztomilé obrázky, které podporují vnímání očima, jsou vyrobeny z různých textur pro rozlišování různých materiálů hmatem. Zvukové hračky nebo hračky, které hrají příjemné melodie, jsou pro vnímání sluchem. Pro děti jsou ale nejzajímavější části, které se dají kousat, ocucávat, ohmatávat, prohlížet - prostě ty, které se dají vnímat všemi smysly.

Chytré hračky na doma

Deka zvídálek

V tomto směru jsou největším hitem pro miminka hrací deky.  Hrací deky jsou nejen měkkým a příjemným útočištěm pro malé a vlastně i větší děti, ale skrývá se na nich nejedno překvapení, které může miminko objevovat. Dají se na nich hmatem zkoušet různé textury, což u nejmenších rozvíjí a posiluje hmatové vnímání. Dítka se tak učí tomu, že není všechno úplně stejné a že jsou různé povrchy pro různé věci, a tak je možné věci a hračky rozeznávat. Některé hrací deky a hrazdy mají pro miminka připravený i speciální polštářek, na kterém mohou zprvu jen ležet a příjemně objevovat zajímavosti na dece, ale časem bude polštářek sloužit i jako startovací plocha pro první vstávání a první krůčky. Více o hracích dekách si můžete přečíst ZDE.

Chytré hračky na cesty

hračka na autosedačku

Dobrým tipem jsou interaktivní hračky, které se dají připevnit na kočárek nebo na sedačku autě. Skvěle se dají využít tam, kde je potřeba dítě opravdu zabavit, a je fajn, když hraní chvíli vydrží. Vhodné jsou barevné postavičky z příjemného materiálu doplněné šustivým materiálem, třeba se zabudovanou rolničkou, kousátkem nebo natahovacím ocáskem. To všechno dítě nejen zabaví, ale naučí je mnoha věcem. Některé věci šustí, když zatáhnu za tenhle ocásek, když plácnu do opičky, tak rolnička zazvoní. Miminka to asi ještě nebudou umět takto pojmenovat, ale každopádně na to časem přijdou. A pokud se dítě dobře zabaví, bude při jízdě klidnější a zároveň bude rozvíjet svou tvořivost, jemnou motoriku a kreativitu.

Jak vybrat tu správnou?

Kvalitní a moderní hračky by měly být nejen zdravotně nezávadné a projít nepřísnějšími testy. „Je lepší sáhnout po renomovaných známých značkách, které své výrobky prověřují a vyrábějí je z nezávadných materiálů. Rodiče by si měli dát pozor na různé napodobeniny známých značek, a těm se vyhnout. Mohou totiž obsahovat ftaláty, nonylfenoly nebo olovo - ty jsou pro zdraví dětí velmi škodlivé,“ upřesňuje Renata Jechová, dětská lékařka. O nevhodných hračkách pro děti, které se objevují na trhu, se můžete včas dozvědět například na stránkách České obchodní inspekce.

Pro každý věk existují různé hračky. Věk by měl hrát při výběru hraček jednu z hlavních rolí, hned po důrazu na bezpečnost a nezávadnost použitých materiálů. Hračka by měla odpovídat schopnostem dítěte, aby ji bylo schopné pochopit, aby se v ní neztratilo a ještě nakonec z ní nebylo nešťastné.

Čtěte také:

Vzpomínáte si na svoje hračky? Myslíte, že moderní hračky jsou nutnost, nebo zbytečný přežitek? Která hračka by nesměla chybět v pokojíčku vašeho dítěte?

 
Reklama